Зірка Мензатюк. Оповідання "Дикі півонії" (з книги "Зелені чари")


Зірка Мензатюк. Дикі півонії. Оповідання з книги Зелені чари. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош.

 

Зірка Мензатюк

Дикі півонії

(зі збірки оповідань "Зелені чари")

 

Завантажити текст оповідання Зірки Мензатюк "Дикі півонії" (txt.zip)

 

Зірка Мензатюк. Дикі півонії. Оповідання з книги Зелені чари. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош.

Хто не знає півоній? Важко уявити весняні квітники без цих пишних рожевих, білих чи пурпурових квітів. їхнє розмаїття безмежне: у світі налічується 10 тисяч сортів півоній. 

У Китаї, де вирощування півоній вважають не тільки приємною, а й богоугодною справою, вони цвітуть цілими садами. А китайські діти слухають казки про добру богиню незвичайної вроди на ім’я Дух Півоній.

Дикі півонії також мають багато видів. Два з них ростуть в Україні.
У горах Криму трапляється півонія кримська.
А в степу - півонія вузьколиста, яку ще називають степовою півонією, або воронцем.

У музеї народної архітектури й побуту в Києві воронець можна побачити біля давніх хатинок.
Адже це традиційна рослина українських квітників. Воронець дуже гарний: його квіти темно-вишневі, великі - до 9 сантиметрів у діаметрі, а листя густе й дрібне, мов зелене мереживо. Бо недаремно його вважають головною окрасою травневого степу.

От тільки нерозораних степів майже не лишилося. Воронець любила малювати Катерина Білокур, знаменита українська художниця з трагічною долею. На багатьох її картинах він красується на чільному місці.

У наш час обидва види диких українських півоній стали рідкісними. їх занесено до Червоної книги.

Розмножити воронець непросто. Його насіння довго проростає, часом - аж на другий рік після сівби. Посіяний воронець зацвітає на 6-7 році. Можна розсадити воронець, розділивши кущ, але й тоді він розростатиметься повільно. У моєму квітнику він є, і то моя гордість. За турботу він сповна віддячує мені красою.

Зірка Мензатюк. Дикі півонії. Оповідання з книги Зелені чари. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош.

За матеріалами: Зірка Мензатюк. "Зелені чари". Оповідання. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош. Чернівці, Видавничий дім "Букрек", 2012 р., стор. 36 - 38.

 

 

Більше творів Зірки Мензатюк на нашому сайті:

Зірка Мензатюк. "Зелені чари" (збірка оповідань про рослини)

Зірка Мензатюк. Зелені чари. Збірка оповідань про рослини. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош.
"Квітують луки! Цвіте усе зело, а кожна квітка ніби промовляє. Про що ж вони хочуть розказати?" Розгадати їхні таємниці давно намагалася відома буковинська письменниця Зірка Мензатюк. У збірці оповідань "Зелені чари" вона розповідає про знані й маловідомі рослини України, пов'язані з ними легенди, повір'я, народні звичаї, про їхні чарівні й реальні властивості, про дива України - Долину нарцисів, заповідні тисові гаї та інші. Особливу увагу авторка приділяє забороненим у радянський час - і тому майже забутим - релігійним легендам про рослини, а також пов'язаним з різними квітами цікавим бувальщинам з житті видатних українців.
 
Зірка Мензатюк, казки для дітей
"Колись малою я любила читати, сидячи на горісі. Гілля навколо було мов зелене шатро, я опинялася мовби в інакшому, таємничому світі. А ще, правду кажучи, я ховалася. Батьки не схвалювали мого читання-всього-підряд. Тепер розумію чому. Книжки — як друзі. Є серед них надійні і справжні. Є й такі, на які просто марнуєш час." (Зірка Мензатюк)

Останні коментарі до сторінки
«Зірка Мензатюк. Оповідання "Дикі півонії" (з книги "Зелені чари")»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми