Зірка Мензатюк
НЕЗНАЙОМА ЯЛИНКА
(зі збірки оповідань "Зелені чари")
Завантажити текст оповідання Зірки Мензатюк "Незнайома ялинка" (txt.zip)
Ялинки, сосни та смерічки всім добре відомі, без них не обходиться новорічне свято. Але є в Україні ще одне голчасте дерево, найдивовижніше серед колючих побратимів — тис ягідний. Дивна назва, чи не так?. Річ у тім, що тис насправді родить не шишки, а яскраві червоні ягідки. Вродить і красується: на темно-зелених гілочках плоди горять, мов коштовні коралі!
Від цього незвичайного дерева „позичили” собі назви річка Тиса на Закарпатті, містечко Тисмениця під Івано-Франківськом та чимало сіл — Тисів, Тисовиця, Тисменичани.
Не тільки Колумбові, але й тисові людство завдячує великими географічними відкриттями. Без нього мореплавці навряд чи змогли переплисти величезні простори океанів. Саме з тису робили найважливіші деталі кораблів, адже він — негній-дерево, або залізне дерево Європи.
Його червоняста деревина — гарна й надзвичайно тверда та міцна. У Румунії різьбили з тису іконостаси в церквах — щоб були навіки, назавжди. Гуцули, будуючи дерев’яні покрівлі хат, використовували гілочки тису замість цвяхів. Та що цвяхи — у Хустському замку з тису робили навіть гарматні ядра! Упавши на землю, вони відскакували, ніби м’ячі, завдаючи ворогові нових ударів. З тису виготовляли лопати, лемеші, основи мостів. Не дивно, що його повсюдно вирубували. Тепер тис охороняється. В Україні найбільше тисових дерев — понад 15 тисяч — зростає в урочищі Княждвір біля Коломиї на Івано-Франківщині. Росте він у Тисовому Яру на Буковині, Тисовому Груні в Карпатському заповіднику, у Криму.
Взагалі-то тис більше схожий на кущ, ніж на дерево. Він невисокий, з широкою щільною кроною. А ще тис дуже отруйний! У давньому Римі його гілочки носили на знак трауру, як символ смерті. Проте зайцям він не шкодить, та й для птахів його ягоди — чудові ласощі.
Тис виростає і з насіння, і з пагонів. Росте неспішно, в десятирічному віці має висоту всього 50-70 сантиметрів. А чого квапитися? Тис — найдовговічніше дерево Європи: чимало дерев мають вік до 1000 років. У Криму, неподалік від гори Ай-Петрі, росте тис, вік якого перевищує 1200 літ. Часом зустріти його можна і в містах, у старовинних парках чи біля палаців, і то чудова окраса!
За матеріалами: Зірка Мензатюк. "Зелені чари". Оповідання. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош. Чернівці, Видавничий дім "Букрек", 2012 р., стор. 146 - 149.
Більше творів Зірки Мензатюк на нашому сайті:
Зірка Мензатюк. "Зелені чари" (збірка оповідань про рослини)