Езоп, байка "Чорногуз та Орач"


ЧОРНОГУЗ ТА ОРАЧ

астала осінь. Розм'якла від дощів земля. Селянин запріг коней та й поїхав сіяти озимину. Орав до полудня поле, спини не розгинаючи, потім засіяв і заборонував. Додому повернувся вже поночі.
—  Де ти так забарився? — питає його жінка.
—  На полі; хоч і натомився дуже, але з усім упорався. Посіяв пшеницю, і, коли буде добра погода, матимемо добрий урожай.
Потому селянин повечеряв смачно й ліг спати. Взавтра знову подався на поле — полагодити огорожу, аж бачить: зграя журавлів хазяйнує на ньому — дзьобає пшеницю.
Заболіла орачеві душа, і він закричав розпачливо:
—  Хіба для вас я сіяв? Ну, начувайтеся! І заходився ставити на полі сільця.
—  Агей, ходіть-но сюди, побалакаємо!
Але журавлі налякалися й не підходили. Тоді орач полагодив огорожу та й подався додому. А вдосвіта знову попростував на поле.
—  Ану ж гляну, хто там упіймався... А глянувши, зрадів:
—  Так вам і треба, поганці!  Що заробили, те й маєте!
В кожне сільце впіймався журавель. Орач почав їх виплутувати й кидати в мішок. Коли це підходить до одного сільця, а там, замість журавля,— чорногуз.
—  Що ти тут робиш? — питає орач.
—  Ой, чоловіче добрий! — залементував чорногуз.— Відпусти мене на волю. Не карай мене. Я не журавель, я не дзьобав твого зерна. Я чорногуз, їм черв'яків, гадюк та рибу. Ніколи й зернини в рот не брав, не порпався на твому полі. Я спокійний і поважний птах, добрий господар і нікому не чиню зла.  Поглянь  на  мене — я не такий, як журавлі, я іншого кольору. Тож відпусти, благаю тебе! Присягаюсь — я ніколи не робив тобі шкоди.
—  Може, ти й справді не журавель і не дзьобав зерно на моїм полі, — каже   орач. — Може,   й   справді   ти   чорногуз,   спокійний і поважний птах. Але чому ти був поміж них? Я спіймав тебе на своєму полі, як і журавлів. То й тебе спіткає їхня доля, не нарікай і не проси.
Але сказав так орач, аби тільки налякати чорногуза, бо знав, що той і справді не робив шкоди. І, зібравшися додому, випустив птаха, ще й напутив:
— Лети собі здоровий, та більше не водися з такими, а то трапиш у халепу. Цього разу тобі пощастило, а вдруге може не так скінчитися. Отож водися завше з гарними й поважними птахами, а від поганих тікай подалі. Затямив?
Переляканий чорногуз полетів до свого гнізда. Відтоді він, забачивши журавля, летить від нього геть.

За матеріалами: "Езопові байки". В переказі П. Цімікалі. Київ, "Веселка", 1972


Останні коментарі до сторінки
«Езоп, байка "Чорногуз та Орач"»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми