Езопова байка "Павич і Галка"


ПАВИЧ І ГАЛКА

Було це за давніх часів. Задумали якось птахи обрати собі царя, бо ще тоді його не мали. Зійшлися вони в лісі на галявині, сорока всілася на високу гілляку й гукнула до гурту:
—  Хто з вас хоче стати царем, хай виходить на середину! Не встигла  вона   рота  закрити,   як   павич   підхопився   з  свого місця, набундючився й гордовито посунув уперед.
—  Я хочу! — закричав.— Я гідний царського трону! Погляньте лишень на мене! Чи ще в когось є таке чудове веселкове пір'я?
Підняв павич хвоста, розпустив його, як помело, витяг шию, задер голову з барвистою короною і поважно повернувся кругом, аби всі птахи бачили, який він гарний.
І справді, мінився він барвами найчудовніших квітів, небесною блакиттю й морською синявою, наче хто зумисне дібрав їх один до одного. Здавалося, тіло його всипане коштовним камінням, що блис-нкає спалахами незнаних барв під промінням сонця. Всіх зачарувала та незвичайна краса, А павич зовсім запишався:
—  Бачите? Я найгарніший птах на світі! Хіба ж ні? Птаство мовчало, бо ясно було — ніхто не годен змагатися з павичем. Ніхто не сумнівався, що бути цьому красеневі царем.
Аж ось підвелася галка й мовила:
—  Любий павичу, може, ти й справді найгарніший птах на світі. Я того не відкидаю. Але самої краси замало, щоб царювати. Скажи-но мені, що з нами буде, як на нас нападе орел? Як ти нас урятуєш?
"То знай — Царя обирають не за красу, а за вдачу, розум, кмітливість і силу. Тобі ж усього цього бракує, самої лиш краси вдосталь. А тим часом є розумні й дужі птахи; саме між них і треба шукати
кращого. Сам розваж, яка користь нам з твого барвистого пір'я? Чи воно нам поможе в біді? На що знадобиться твоя чудова корона в небезпеці? А розум, а вміння, а добра порада, а захист — все це потрібно нам щодня. Чи так я кажу, шановне птаство?
По цін мові птахам наче спала полуда з очей, і вони загукали:
-— Так! Правду кажеш, галко!
—  Правду! Правду!
—  Хочемо царя мужнього й мудрого! Хай і негарний, нам до того байдуже!
А сорока знову гукнула:
—   Хто хоче бути царем? Виходь на середину та й чекай нашого присуду!

За матеріалами: "Езопові байки". В переказі П. Цімікалі. Київ, "Веселка", 1972, малюнки А.Жуковського, стор. 96.

 


Останні коментарі до сторінки
«Езопова байка "Павич і Галка"»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми