Галина Мирослава. «З числом без числа» (пізнавальне оповідання для дітей)


 

Penguin Chick by Zaira Dzhaubaeva.

Penguin Chick by Zaira Dzhaubaeva.

 

 

Галина Мирослава

З ЧИСЛОМ БЕЗ ЧИСЛА

(оповідання)


Відтоді, як Ромчик навчився рахувати до десяти, його світ розширився — він почав виявляти зовсім нові значення в знайомих словах, тим більше новенькі в новесеньких для вуха хлопчика. От почує якесь слово, в якому сховалась цифра, та й біжить до мами, матуся передусім!, а як нема її поруч — до тата, а вже як і татко далеко, до когось, хто його доглядає на ту хвилину, аби поділитись своїм відкриттям і спробувати витлумачити слово. Щасливий такий, аж усі навколо ощасливлюються!

Питає якось і мене:

 — А ти знаєш, хто такий одинчик?

А я у відповідь:

 —  Спробуй вгадати.

 — Пальчик? — намагається довідатись Ромко, показуючи свій мізинчик.

 — Ні, Ромасю, — кажу, — пальчики поодинці не живуть, вони не самотні. Одинчик має бути один.

 — Пінгвінчик, який загубився, сів на крижину й плаче? – підскакує Романчик.

 — Вже тепліше, — радію й додаю, що пінгвіни не рідко одинчики.

Ромцьо замислюється:

  — Один у мами й тата?

Плескаю в долоні й навіть не знаю, хто з нас двох тішиться більше, бо відчуваю таку втіху, від якої хочеться лазити по деревах.

  — Так, саме так! Одѝнчиків ще одинця̀ми називають. Був собі одѝнчик-пінгвінчик, сам у мами, одинѐць, але знаю — молодець!

Сміємось. І кімната ніби розширюється та світлішає.

Іншим разом Романко, відриваючись від прослуховування аудіоказки, підбігає повідомити мені щойно почуте в казці слово ''потринити''. Дивуюсь, бо теж такого не знаю. Ми набираємо ''потринити'' в стрічці гуглівського пошуку й отримуємо відповідь:

  — Потринити —  те саме, що з'їсти, тобто спожити, не залишивши нічого після себе.

Романець додає:

  —  Вилизати тарілку.

  —  Еге ж. Та й замість ''вилизав тарілку'' можна сказати, що ''усе підмів''. Люди висловлюють одну й ту ж думку різними словами. Кому як подобається. І від настрою залежить. Комусь проспівають жартівливо, а до когось і сердито прикрикнуть, — вмовкаю, та не витримую погляду пильних Романових очей, тож доповнюю: — От спробуй сказати ''ти стріскав все'' грубим злим голосом, а опісля те саме по-дружньому. Тільки не перелякай мене. 

Романик усміхається, однак не приєднується до гри, чую нотку суму в його голосі, хоча він невдовзі мені щиросердно відкриється, від чого нам обом стане легко-легко:

  —  Я думав, що ''потринити'' — це протринькати.

  —  Для тієї дрозофіли, що очікувала поживитись з тарілки наприкінці обіду, ''потринити'' — це справді протринькати, — затягую павзу, за якою завершую скорботно:  — Людожер, обід мій зжер. 

Нам обом знову весело.

  —  А дев'ятеро —  це дев'ять? — запитує згодом.

  — Таки так, не інак, — проговорюю з піднятою догори шиєю, — Кажу наче я гусак, — після чого виставляю дев'ять пальців і продовжую: 

— Дев'ятеро, дев'ятірко, 
лізти мали через дірку, 
але вітер як подув, 
тих жуків з дороги здув.

 Поза тим, є в Ромасика власна повноцінна теорія виникнення слова ''підвал''. Він знає, що підвал — це приміщення під підлогою першого поверху будинку, підпілля, проте число два, яке хлопчик чує у слові, спонукає його думати, що тут зашифроване секретне повідомлення, що приміщень має бути саме два —  верхнє й нижнє. Не три й тим більше не одне. І що у нижньому може бути щось приховане, як у пірамідах, бо слово ''підвал'' починається з ''під'', а не ''над''.

А ви як гадаєте? 

І чи товаришуєте з числами?

Адже жити без числа — то ніби у клітці. А як знаєш, постійно відкриваєш для себе щось нове, і його, як кажуть, без числа, тобто без ліку. Незмірна кількість! І це надзвичайно!

 

Painting by the Ukrainian artist Evgenia Gapchinska.

Painting by the Ukrainian artist Evgenia Gapchinska.​

Оповідання люб'язно надіслано авторкою спеціально для читачів "Малої Сторінки".

 

 

   Більше творів Галини Мирослави на нашому сайті:

Дитячі поезії Галини МирославиГалина Мирослава, у дитячій літературі часто підписувалась як Галка Мир, родом з Червонограда. Пані Галина — з родини вчительки української мови, що фанатично любила свою професію та українську літературу, Мирослави Козак, і дизайнера одягу, шанованого у Червонограді закрійника невеличкого ательє, до якого приїздили шити костюми та плащі навіть зі столиці, Івана Козака. За життя навчалась на різних курсах, як потрібних, так і таких, що були даремною тратою часу, змінювала види діяльності, та єдине, що завжди залишалось незмінним — безмежна любов до української мови та поезії.


Останні коментарі до сторінки
«Галина Мирослава. «З числом без числа» (пізнавальне оповідання для дітей)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми