Володимир Даник
З ПИСЬМЕННИЦЬКОГО ЗОШИТА
(цикл оповідок)
Завантажити добірку роздумів циклу "З письменницького зошита" від Володимира Даника (txt.zip)
І МЕЛЬНИК, І МЕЛЬНИЧЕНКО!
Солов’їність нашої української мови?! О, вона виявляє себе у дуже різних напрямках і аспектах... Зокрема і у прізвищах. Прізвищах, що звучать і мальовниче, і привабливо, і соковито!
Протягом літ і літ проводячи заняття з студентами, не міг не помітити, які ж вони неординарні та цікаві – українські прізвища! Ну, наприклад – Підопригора… Оридорога… Та і у одній з груп, де цього року проводив заняття, є… ви уявляєте... і Мельник, і Мельниченко!
Був і такий період (кілька років підряд…), коли мало не в кожній групі було кілька хлопців з іменем... Тарас.
Отож наша мова квітує і в іменах та прізвищах, що тільки додає їй привабливості!
РОЗМОВА ЗА КАВОЮ
Був у черкаських письменників у минулому (2019-му…) році – творчий десант… І де б ви думали?! На Смілянщині! І хто ж цей десант курував – …ніколи не вгадаєте! Анатолій Горбівненко…
І не встиг мікроавтобус з письменниками-черкащанами під’їхати до будинку, в якому розташовувалася місцева райдержадміністрація, як вищезгаданий гумористичний всеукраїнський двічі лауреат (і лірик! А який же він лірик…) відразу ж хоч і не художник, а намалювався. І приязно запросив колег-спілчан до кави.
Місцева влада з повагою поставилась до майстрів пера. А кава і печиво були і справді ж дуже смачними. А коли хороша кава і хороша компанія, то і розмова буде змістовна. І одною з тем цієї розмови було те, що…
У Черкасах уже втретє відбувся книжковий фестиваль. Саме про нього і обмінювалися думками майстри красного письменства. І говорили і схвально (бо це і справді ж подія!), і критично. Бо і почесні гості на фестивалі були різні – і вельми помітні, і (на думку декого з присутніх…) не дуже відповідні.
Ось тут автор цих рядків і хотів сказати, що, скажімо, у Запоріжжі – дуже замашні гумористи! Ось їх якраз і варто було б запросити… А не декого з «потрібних людей», що їх на фестивалі так активно розкручували!
Та не встиг я цього сказати, як… Ну, хіба ж встигнеш за жінками?! Отож одна з черкаських письменниць (і до того ж – прозаїк… чи усе ж прозаїкиня?!), можна сказати, що… рубонула! Бо висловилася чітко і недвозначно:
– А у Запоріжжі – дуже хороші поети!
Доповнювати цей короткий, але суттєвий виступ я не став. Бо гумористи – це теж поети… А якщо хтось з гумористів і обмежується прозою, вагомість творчості такого автора подібний факт аж ніяк не применшує.
І хоча ні запорізьких авторів, ні їх книг (ні… і це особливо прикро… запорізьких видавництв!) на черкаському книжковому фестивалі усе ж не було, але…
Але читачі… і до того ж уважні… у них у Черкасах є!
ПОТУЖНЕ ШАХОВЕ ДЖЕРЕЛО
Між поезією і шахами – певний перегук. Скажімо, поезію (були такі часи…) активно експлуатували з метою пропаганди певної ідеології. І це, звичайно ж, негатив. Але ж і поезія була… більше на виду. І це усе ж плюс. Та і шахи… Ця гра тоді теж була вельми політизована. Коли за світову корону сперечалися Карпов і Корчной (що до СРСР не повернувся…), то це було у центрі уваги. Про що і тогочасні останні новини не забували нагадувати. І, якщо згадуючи про першого з шахістів, приводили ім’я (Анатолій Карпов…), то про іншого казали тільки …«претендент». А Віктор Корчной згадати забували.
Коли ж з цього ж приводу змагалися Карпов (що був у той час членом ЦК ВЛКСМ) і Каспаров, тоді мені і трапилася нагода почути з уст одного з черкаських комсомольких діячів:
– За Карпова вболіває… все Політбюро!
Матч за світову корону між Каспаровим і Крамником теж був… ніби на виду. А потім шахи до певної міри відступили у тінь. І відповідь на питання – а що ж там у шахах… – знайти можна не відразу. Та і знайти усе ж нелегко.
Але – не втрачаймо надії! Завітавши на сайт «Динамо від Шурика» (а це сайт… футбольний!), можна помітити, що там у одній з рубрик (де мова йде про… різне) дуже немало новин на шахову тематику. Там і тексти цікавих партій, і відеоматеріали… І якщо усі ці публікації зібрати разом, то це була б до певної міри… енциклопедія сучасних шахів! І треба сказати, що українці у вирі світових шахових подій – люди теж помітні.
Матеріали надіслано автором спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше оповідок зі збірки "З письменницького зошита" від Володимира Даника:
"Інколи пишуться різні за характером нотатки – роздуми, спомини, жарти… І ти ще не уявляєш, а у якій же формі це потраплятиме на очі читачу. Але потім щось, написане у той чи інший час, раптом... ніби об’єднується у якусь ще не зовсім зрозумілу для тебе спільноту. Ось так у мене і з’явився цикл «З письменницького зошита»..." (Володимир Даник)
Читайте також на нашому сайті:
Дуже цікаві оповідки, дякую!
Про прізвища - то чиста правда))))
ДЯКУЮ!!!! Чекаю ще!!!))))
Мені подобаються усі!!!!
Спасибі, пізнавально)