Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич: "Білосніжне тло – без мороки" (майстер-клас)


 

Ірина Михалевич

БІЛОСНІЖНЕ ТЛО БЕЗ МОРОКИ

Білого тла на писанці досягти, як це не дивно, вкрай непросто. Ти ба! Яйце ж біле, чого ж там досягати? Яйце біле, а писанка кольорова. Спочатку яйце фарбують, потім розписують воском, і так колір за кольором, аж поки напишеться весь орнамент. І ось тоді писанку занурюють в оцет: він виїдає (стирає) всі барви, незахищені воском, і лишається кольоровий орнамент на білому тлі. Це нескладно і недовго — оцет справляється з завданням за 2-3 хвилини. Але, коли настає час витирати віск за допомогою полум'я свічки, можуть виникнути проблеми. Барва інколи розтирається по білій поверхні яйця. Хоча це трапляється не в усіх випадках. 

 

Блог писанкарки Ірини Михалевич. Поради писанкарям. Техніка написання української писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Білосніжне тло – без мороки. Майстер-клас писанкарки Ірини Михалевич. Завощена писанка.

На світлині: завощена писанка.

 

Що ж тут може зарадити — спонж на кінчику пінцета, кип'яток, черінь? Кип'яток частково змиває барву, в духовці чи печі віск стікає, але нерівномірно, з пінцетом ще та морока. А без мороки ніяк не можна? Чому ж, можна. І ось як.

Щоб кольорове яйце знову стало білим, треба занурити його в оцет на 2-3 хвилини, потім обмити теплою водою. Отож, як буде написано весь орнамент і дійде до білого тла, слід дати писанці просохнути. Потім відкриваємо отвори, бо ми ж маємо справу з видутим яйцем. Щоб завощити всю писанку надійно і швидко, крутимо писанку в бляшанці з розігрітим рідким воском. Яйце можна закріпити на надфілі. Вмочуємо його то однією, то другою стороною, допоки вся шкаралупа вкриється воском. Це не забере час, віск швидко застигає і вже через якусь хвилю можна його зводити біля свічки. Коли витравлену писанку з пошкодженою шкаралупою отак завощувати, то при витиранні барва не сповзатиме і біле тло справді лишиться білосніжним. До речі, орнамент на витравленій писанці можна відчути на дотик з заплющеними очима.

 

Блог писанкарки Ірини Михалевич. Поради писанкарям. Техніка написання української писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Білосніжне тло – без мороки. Майстер-клас писанкарки Ірини Михалевич. Зведення воску.

На світлині:  зведення воску.

 

Орнамент. Контури листків та квітки жовті, тому спочатку треба зафарбувати яйце в жовтий колір (чорнобривцями) і тільки потім розписувати воском. Барвників знадобиться три — висушені чорнобривці дрібноквіткові (Tagetes patula), коріння марени красильної (Rubia tinctórum), заморожені ягоди бузини чорної (Sambucus nigra). Чорнобривці фарбують в жовте, марена — в оранжеве та рожеве (при накладанні, при витравлюванні оцтом), бузина — в зелене, фіолетове, коричневе (при накладанні). До барвників, крім марени, додавала протраву — алюмокалієві квасці (на пів стакана барвника квасців треба на кінчику ножа). Схема фарбування така: чорнобривці-марена-бузина-оцет (2-3 хв)-марена-бузина-оцет (2-3 хв) чорнобривці-бузина-оцет (2-3 хв).

 

Блог писанкарки Ірини Михалевич. Поради писанкарям. Техніка написання української писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Білосніжне тло – без мороки. Майстер-клас писанкарки Ірини Михалевич. На світлині: готова писанка, фарбована висушеними чорнобривцями, корінцями марени красильної й замороженими ягодами бузини і витравлена оцтом.

На світлині: готова писанка, фарбована висушеними чорнобривцями, корінцями марени красильної й замороженими ягодами бузини і витравлена оцтом.

 

Матеріали люб'язно надіслані майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки". Світлини – авторські.  

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще - майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших - про використання натуральних барвників. 
 
Дивіться також на нашому сайті:
16 квітня 2017. Великдень. Свято воскресіння Ісуса Христа. Василь Скуратівський. Дідух
Великдень — одне з найсвітліших та найбільших християнських свят, яке з нетерпінням чекають люди по всьому світові.

Останні коментарі до сторінки
«Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич: "Білосніжне тло – без мороки" (майстер-клас) »:
Марія , 2021-07-06 13:34:47, #
Надія , 2021-07-08 17:55:47, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 2     + Додати коментар
Топ-теми