Ірина Михалевич
Історія ґрандіозного мистецького проекту "Вишивка етнографічна" - від спілкування і творчих зустрічей до великої книги
2018 року видавництвом AДЕФ-Книга було надруковано альбом "Український народний орнамент Ольги Петрівни Косач". Перша презентація альбому відбулася 23 вересня в Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка в рамках «Форуму видавців». Місце презентації було вибране не випадково, адже у фондах цієї бібліотеки зберігається оригінал книги.
У перевиданні альбому, який побачив світ 1876 року в Києві, вперше подано відтворені орнаменти вишивок, тканих виробів, писанок, бісерних прикрас, зібраних та описаних Ольгою Косач всередині XIX століття, вперше українською надруковано передмову. На той час, коли вийшов альбом, не було видано жодної повної збірки української орнаментики. Отож праця Ольги Косач, яка тоді стала яскравою подією, і тепер привертає увагу своєю унікальністю та ґрунтовністю. Альбом є у продажу на сайті видавництва АДЕФ-Книга.
А починалося все 8 років тому. І ось як. Талановита київська вишивальниця Тетяна Серебреннікова започаткувала всеукраїнський проект, метою якого було відтворення та опрацювання зібраного Ольгою Косач етнографічного матеріалу.
До проекту долучилися більше 30 майстрів з 17 областей України. За цей час майстри відтворили весь матеріал альбому, провели чимало майстер-класів, зустрічей, лекцій, просвітницьких заходів. Усе для того, щоб українці дізналися про альбом якомога більше.
Тетяна Серебреннікова наголошує, що Ольга Петрівна Драгоманова-Косач - це не тільки дитяча письменниця, це перша жінка-журналіст України, перша жінка-академік Української Академії Наук. Тому цілком логічно, що результатом мистецького проекту стала саме книга.
Тверда палітурка має фактуру, що нагадує полотно для вишивки. У книзі представлені схеми вишивок, зібраних Ольгою Петрівною, фото відшивів, писанок, тканих виробів, а також фотографії організаторів, учасників та колекцій, створених у рамках проекту.
В альбомі “Український народний орнамент” переважають зразки вишивки. На щастя, представлена на його сторінках і колекція писанок (23 одиниці) – найтиповіші, на погляд Ольги Косач, зразки Новоград-Волинського повіту. Писанки яскраві, з різними орнаментами, символіка переважно солярна. Працювати з такими зразками цікаво. Кольори сонячні, радісні: є там і червоний, і зелений; жовтий, рожевий, коричневий, чорний та вишневий. Сім різних барв. Виходить, аби відтворити колекцію, потрібно приготувати сім відварів з різних рослин? Можна й так. Та якщо є бажання зменшити об'єм роботи, краще продумати комбінації і зменшити кількість відварів. Досягти семи різних кольорів цілком можливо і трьома барвниками. Тож долучаємося до проекту Тетяни Серебреннікової. Традиції – поза часом!
Матеріали люб'язно надіслано авторкою спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич