Ірина Михалевич
ФАРБУЄМО ПИСАНКУ ЦЕЗАЛЬПІНІЄЮ (CAESALPINIA)
Пробуємо цезальпінію в роботі. Вона дарує писанкам рожеві, коралові, теракотові відтінки, і що важливо - насичений червоний колір. В Україні немає такої рослини, яка здатна була б фарбувати яйце в червоне. Виключенням є марена кавказька, її відносно недавно почали вирощувати у нас.
За етнографічними розвідками наприкінці XIX століття писанкарі виготовляли червоний барвник з оленячого рогу або з польської кошенілі (сокоживної комахи з родини червеців). А ще частіше купували трісочки фернамбукового дерева (цезальпінії). Завозили барвник з Бразилії, тому й прозвали його "бразолія".
Точно не знаю, але може бути, що цезальпінія, яку використовую я, азійського походження. Барвник придбано в Японії.
Потрібно 250 мл води (набирала воду з-під крана), пригорща стружки (жмені буде замало). Варити від 10 до 15 хвилин на малому вогні.
Одразу і проціджуємо. Стружка легко проникає крізь звичайне ситечко, тому я повторно процідила відвар крізь клаптик цупкої тканини.
До теплого відвару додаємо алюмокалієві квасці. З наступного фото видно, що протравлювач впливає на барвник.
Протравлювач "запускає" барвник, і той стає діючим. Купити алюмокалієві квасці можна в аптеці. Вони безпечні. Недорогі.
За зразок взяла бессарабську писанку з колекції Володимира Ястребова:
У цьому дописі ми з'ясовуємо, як фарбує цезальпінія біле яйце. Перед фарбуванням я купала писанку кілька секунд в оцті, як зазвичай. Фарбування тривало хвилин двадцять (20 min).
Набуде писанка рожевого відтінку чи суничного, залежить не тільки від баврника, від яйця теж багато залежить. Яке яйце обрати? Краще не пористе, а з гладкою поверхнею.
У другій частині майстер-класу спробуємо зафарбувати писанку в яскравий червоний колір. Для цього знадобиться спочатку пофарбувати яйце в ромашковому відварі. Інші барвники жовтого кольору дадуть і інші результати. Після сафлору, наприклад, писанка стане кораловою.
Стружку після варіння не треба викидати. Її можна висушити і використати повторно. Дасть світліші тони.
Цей матеріал взято з авторського блогу майстрині Ірини Михалевич. Фото автора.
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич