7 липня - Різдво Івана Хрестителя, церковне свято


Свято Івана Купала - Різдво Івана Хрестителя7 липня християнська церква святкує Різдво Святого Івана Хрестителя. Так поєдналися традиційне народне свято Івана Купала і релігійне, Різдво Івана Хрестителя.
Коли Ісусу Христу сповнилося З0 років і він готувався уже до місійної праці задля спасіння людства, над берегами Йордану з'явився великий і останній пророк: Предтеча Месії, св. Іван Хреститель.
Народження його було чудесним: батьку Івана Хрестителя було знамення від небесного посланця про народження незвичайної дитини. Предтеча Господній був людиною суворого життя. Жив він у пустелі, харчувався самими акридами (вид сарани) та медом диких бджіл. Таке життя загартувало його дух, звеличило душу, а всі тілесні бажання підкорило духовному прагненню любити Бога і бути готовим зносити всі труднощі і всяку небезпеку при самовідданому служінні людям. Він виховав у собі прекрасні якості свідомої людини: прямоту, відвертість, смирення і вимогливість, був далекий від будь-якого лукавства. Кожний моральний вчинок він називав у повній відповідності до його змісту без усякого лицемірства, не приховуючи правди. Він був самим собою на самоті, і в зустрічах з простим народом, і з великими начальниками. Однаково засуджував грішні вчинки кожного, хто б він не був: раб, воїн або цар. Як сказано в Євангелії, «було слово Боже в пустині до Івана» (Луки 3:1-2), яке закликало його на відкриту всенародну проповідь. «І він ходив по всій землі йорданській, проповідуючи хрещення покаяння для прощення гріхів» (Луки 3:3). Люди йшли на заклик проповідника — «Покайтесь, бо наблизилось Царство небесне!» (Матв. 3:2) — і, відкриваючи йому свої гріхи, хрестились у воді Йордану.
Так виконував Іван свою місію попередника Христа Спасителя, Його Предтечі, щоб зробити серця людей добрим грунтом для благовіс-тя божественного миру й любові.
Чому люди охоче слухали проповідь Івана? А тому, що їхні душі давно прагнули таких слів, які мали б силу сколихнути свідомість, радісно збентежити розум, прояснити духовне життя. Владний голос проповідника наполегливо кликав відцуратися усього лихого й гріховного, відкинути неправду, ворожнечу й ненависть, облишити все, що перешкоджає вступати в нове Царство Божої правди і благодаті. Проповідь Предтечі мала великий успіх. До нього приходили не тільки мешканці Єрусалима, а й люди з далеких країв. Його проповідь впливала і на простих людей, і на митарів, і на воїиів, і на гордови тих фарисеїв. «Весь народ, що слухав його, і митарі, справдили волю Божу, охрестившись хрещенням Івановим» (Луки 7:29). Проповідник великої любові закликав людей до милосердя, взаємоповаги, миру і правди. Багато людей, слухаючи заклики пророка, виправляли своє життя, покидали свої гріхи. Так вирівнював для Спасителя світлу дорогу до людських сердець оцей «голос волаючого в пустелі», як себе називав Іван, або «найбільший серед народжених жінками», як про нього згодом казав Христос (Луки 7:28). Сам Христос хрестився у Предтечі, хоч той перешкоджав цьому, знаючи, що то — Месія. Але Ісус відповів: «Допусти це тепер, бо так годиться нам виповнити усю праведність» (Матв.3:15). Закінчив Іван Хреститель своє життя мученицькою смертю. Цар Ірод ув'язнив його, бо той привселюдно засуджував царя і його родину, а потім кат відрубав Предтечі голову. Цей сюжет не раз використовувався в мистецтві: юній царівні Соломеї, що танцювала перед Іродом і за підмовою своєї матері зажадала в нагороду смерті Івана Предтечі, подають на тарелі його відрубану голову. Своїй невтомній праці проповідника залишився Предтеча вірним до останньої хвилини, коли меч ката перетяв нитку його праведного життя. І хоч від часу смерті Предтечі минуло вже 20 століть, та його постать  до цього часу стоїть живою перед очима усіх християн.

Настоятель храму св. Бориса і Гліба, протоієрей Юрій Бойко.
Малюнок В. Шевченка

За матеріалами: журнал для підлітків "Однокласник", №8, 1995, стор. 14.

 

 

На відео: Православний вісник - про Різдво Іоанна Хрестителя.

 

 

   Дивіться також на нащому сайті:

Купальські пісні - збірка

Добірка пісень на Івана Купала (купальські пісні)

Купальські пісні - збірка (з книги "Календарно-обрядові пісні")

 

7 липня - Івана Купала. Святкування за народними звичаями та традиціями. Купальські обряди українців. Олекса Воропай. Василь СкуратівськийІвана Купала - це день літнього сонцевороту, що є одним з найдавніших свят нашого народу. Символізує він єднання сонця і води, і головними його атрибутами є купальне дерево і опудало Марени. Купальне дерево дівчата прикрашають квітами, ягодами, стрічками і водять навколо нього хороводи. В інших селищах замість дерева роблять солом 'яне опудало - Марену. Одягають у жіночу сорочку, прикрашають. Після всіх веселощів і танців Марену кидають у воду. Якщо Марена - символ води, то палаюче колесо - символ сонця. 


Останні коментарі до сторінки
«7 липня - Різдво Івана Хрестителя, церковне свято»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми