Майстриня Ірина Михалевич - про символіку писанки: хто така «велика богиня»?


Ірина Михалевич

Символіка писанки. Хто така «велика богиня»?

 

Ірина Михалевич. Символіка писанки. Хто така велика богиня.

На фото: традиційна писанка Черкащини "Зоря з ляхівкою", фарбована квітами безсмертника, цибулинням і чорницями

 

 

Коли ми розкриємо будь-який посібник з писанкарства і відшукаємо розділ про символіку, то неодмінно прочитаємо, що писанкарські орнаменти поділяються на рослинний, геометричний, зооморфний, космогонічний...

Я вважаю, що це так і зовсім не так. Воно справді на одній групі писанок – тільки квіти та листки (сокальські писанки візьмімо), на іншій – самі хрести (як на буковинських писанках). То наче й правильно: там рослинний орнамент маємо, а там – космогонічний.

Періодично я знайомлюся з науковими працями дослідників первісної орнаментики. Фахівці розповідають про поняття епіфанії «великої богині». Бачиш, наприклад, знак «дерево», а на ньому – гілки вгору, і розумієш (завдяки дослідженням),  що то не дерево, а «богиня», так її зображали. Бачиш сітку на писанці, а то не сітка, то теж «велика богиня». І так з усіма символами – космогонічними, геометричними, зооморфними і навіть антропоморфними.

Хто ж така «велика богиня»? Поняття «велика богиня» включало в себе сімку інших «богів» (5 планет, Місяць і Сонце). Вона – це космос, всесвіт, світобудова. На переважній більшості писанок зображено саме її.

Класифікувати орнаменти на писанках потрібно й необхідно, але при цьому слід враховувати, що всі вони космогонічні, всі.

Цей матеріал люб'язно надано автором. 

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

писанки на Великдень
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще - майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших - про використання натуральних барвників. 
 
 
 Дивіться також на нашому сайті:
Великдень. Святкування, народні звичаї

Великдень — одне з найсвітліших та найбільших християнських свят, яке з нетерпінням чекають люди по всьому світові.


Останні коментарі до сторінки
«Майстриня Ірина Михалевич - про символіку писанки: хто така «велика богиня»?»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми