Ірина Михалевич
Символіка писанки. Хто така «велика богиня»?
На фото: традиційна писанка Черкащини "Зоря з ляхівкою", фарбована квітами безсмертника, цибулинням і чорницями
Коли ми розкриємо будь-який посібник з писанкарства і відшукаємо розділ про символіку, то неодмінно прочитаємо, що писанкарські орнаменти поділяються на рослинний, геометричний, зооморфний, космогонічний...
Я вважаю, що це так і зовсім не так. Воно справді на одній групі писанок – тільки квіти та листки (сокальські писанки візьмімо), на іншій – самі хрести (як на буковинських писанках). То наче й правильно: там рослинний орнамент маємо, а там – космогонічний.
Періодично я знайомлюся з науковими працями дослідників первісної орнаментики. Фахівці розповідають про поняття епіфанії «великої богині». Бачиш, наприклад, знак «дерево», а на ньому – гілки вгору, і розумієш (завдяки дослідженням), що то не дерево, а «богиня», так її зображали. Бачиш сітку на писанці, а то не сітка, то теж «велика богиня». І так з усіма символами – космогонічними, геометричними, зооморфними і навіть антропоморфними.
Хто ж така «велика богиня»? Поняття «велика богиня» включало в себе сімку інших «богів» (5 планет, Місяць і Сонце). Вона – це космос, всесвіт, світобудова. На переважній більшості писанок зображено саме її.
Класифікувати орнаменти на писанках потрібно й необхідно, але при цьому слід враховувати, що всі вони космогонічні, всі.
Цей матеріал люб'язно надано автором.
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич