Ірина Михалевич
Природні барвники: навіщо гратися з відтінками
Коли тільки починаєш працювати з природними барвниками, то здається, що ти маєш справу з 6-кольоровим набором фарб. Дізнаючись більше і більше, вирішуєш, що маєш справу з усіма відтінками жовтого, адже більшість рослин фарбують у жовте. Потім, коли пробуєш силу-силенну рослин у роботі, думаєш – і навіщо мені працювати з такою великою кількістю відтінків?
Справді, навіщо? Ромашка гарно фарбує в жовте – і свіжа, і засушена. Так навіщо пробувати ще й цмин і пижмо у роботі, і багато інших рослин? А є для чого. Важливо дослідити в якнайповнішій мірі саме ті рослини, що фарбують у стійку жовту барву, бо саме жовта барва часто є ґрунтом і від неї залежить, як лягатимуть на яйце наступні барвники.
Розглянемо можливості горіхового листя і жовтця за умови накладання на них чорничного барвника (за протрави – алюмокалієвий галун).
Як ці результати застосувати в роботі? Скажімо, нам потрібно відтворити зразки писанок, подані в посібнику Вадима Мицика «Писанки». Яких тільки барв і відтінків там не побачиш! Є там кілька писанок із синім тлом та жовтими й зеленими елементами орнаменту. Як було з’ясовано, фарбуючи писанку горіховим листям, нам не вдасться досягти синього тла. У цьому випадку краще працювати з жовтцем. А що буде, коли взяти цвіт бузини? череду? або ромашку? Про це можна дізнатися тільки тоді, коли пробувати і пробувати все більше різних натуральних барвників. Ось для чого потрібне детальне знайомство з рослинами, ось навіщо «гратися» з відтінками).
На фото: писанка, фарбована з використанням горіхового листя.
На фото: писанка, фарбована з використанням жовтця.
Цікаво дізнатися, чи пофарбує цвіт тополі у фіолетове? Цього року я не встигла нарвати цвіту, тепер чекатиму до наступної весни. Добре було б дізнатися, як цей тополиний барвник взаємодіє на яйці з іншими барвниками. Ми можемо прочитати і знати, в яку барву фарбує рослина, але як відвар пофарбує, коли «затримається» в холодильнику ми можемо й не дізнатися, якщо не матимемо бажання досліджувати. Нехай бажання цікавитися ніколи не згасає, нехай рослини і надалі ховають від нас купу таємниць, що невпинно вабитимуть за собою.
На фото: А ось так може виглядати писанка, зафарбована і жовтцем, і горіховим листям, і чорницями.
Стаття люб'язно надана майстринею спеціально для "Малої Сторінки".
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич