Тепла палітра плодів каркаса.
Ірина Михалевич
ДЕРЕВО, ЩО РОДИТЬ СОЛОДКІ КАМІНЦІ
Мої Вам сердечні вітання, друзі!
Поспішаю розказати Вам про одне гарне і приємне дерево, яке росте в нас на Кропивниччині, в степовій Україні. Цю рослину в нас висаджують по берегах річок задля укріплення ґрунту на схилах. Бачила я також кілька дерев у нашому місті біля житлових будинків.
Отже, каркас західний (Celtis occidentalis). Інші назви — залізне дерево, болотяна ягода, кропив'яне дерево. Рослина походить з Північної Америки, є добрим медоносом, гарним джерелом пилку. Багато птахів, у тому числі перепілки, фазани, дятли та кедрові воскокрилки споживають її плоди.
Їстівні плоди каркаса і для людини. М'якоть борошниста, жовтогарячого кольору, солодка на смак, багата на жири та вуглеводи.
В кінці вересня плоди каркаса достигають і стають пурпуровими.
Цікаво, що більшість фруктів містять у своєму складі фруктозу, глюкозу, лимонну та яблучну кислоти, а каркас, один з небагатьох, родить напрочуд калорійні плоди.
Однак у плодах досить крупна кісточка, та й кожушки тверді, тобто спробувати на смак такі плоди можна, але поїсти багато не вийде.
Мешканці Сполучених Штатів мають звичай перемелювати плоди каркаса, віджимають їх і таке калорійне "молочко" додають до страв швидкого приготування.
У США це дерево ще шанують за те, що воно добре почуває себе в умовах посухи. Живе каркас 150-200 років. Деревина, гнучка і тверда, надається для столярної справи, з неї роблять музичні інструменти.
Плоди є джерелом бурого кольору. Я фарбувала ними біле куряче яйце і побачила світло-буру барву (залишу посилання на відео в коментарях).
Так фарбують біле куряче яйце свіжі плоди каркаса.
Листя в каркаса темно-зелене, довгасто-еліптичне, глибокої осені воно жовкне. Плоди спочатку темно-зелені, а згодом стають оливковими, подекуди золотистими, аж вохристими, потім робляться бурими з жовтогарячим відливом, темніють, а коли повністю достигають (наприкінці вересня-на початку жовтня), отоді з'являється чудова темно-пурпурова барва. Усі ці кольори можна бачити на каркасі одночасно, бо плоди достигають нерівномірно. Прикметно, що плоди не зібрані в грона чи китиці, а ростуть поодинці, хоч і близько одне до одного.
Як знайдете каркас, спробуйте зайти поміж гілля і глянути вгору — неймовірно гарну мозаїку побачите.
Каркас західний. Листя і плоди.
Щоосені я ласую плодами каркаса, а ще збираю трохи в торбинку і несу додому — синочок любить гратися ними в перебирайки. Пошкодити їх важко, бо вони тверді, наче камінці.
Раджу придивитися до дерев, які ростуть на березі Вашої річки і познайомитися з каркасом ближче. Ця гарна і приємна рослина подарує Вам чудовий настрій!
Квіти в каркаса західного зеленувато-жовті і не мають пелюсток. Мені ще не доводилося бачити, як цвіте це прекрасне дерево, тож ближчої весни спробую роздивитися і потім поділюся з Вами фотографіями.
Дякую за увагу, друзі, до наступної зустрічі!
Матеріали люб'язно надіслані майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич