Ірина Михалевич: «Писанка повинна бути м’якою, природною, приємною для ока»
ІНТЕРВ'Ю З УКРАЇНСЬКОЮ МАЙСТРИНЕЮ-ПИСАНКАРКОЮ ІРИНОЮ МИХАЛЕВИЧ ВІД 15 КВІТНЯ 2020 РОКУ
(автор: Юрій Атаманюк, Львів. Спеціально для газети «Час і Події» (м. Чікаго, США), номер #2020-16)
На світлині: Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич презентує свою книгу «Українська народна писанка».
Старі люди в Україні кажуть: «Допоки в народі пишуть писанки, доти буде існувати світ». Перефразовуючи, те ж саме можна сказати і про Україну. Допоки в Україні будуть писати писанки, доти вона буде жити. Судячи із сьогоднішнього стану писанкування, Україна буде жити вічно.
Після відновлення української держави в 1991 році почала відроджуватися традиція писанкарства. В західній Україні ця традиція відродилося дуже швидко, бо насправді вона тут і не припинялася, просто існувала в часи переслідування напівтаємно. Поступово відродження писанкарства стало поширюватись на всі регіони України.
Активно відроджується писанкарство в Кіровоградській області. Великий внесок у відродження цієї древньої української традиції вкладає молода майстриня писанкарства з міста Олександрії Ірина Михалевич. Писанкує майстриня уже дев’ять років. За цей час встигла зробити дуже багато. Про все це її розпитав кореспондент газети «Час і Події» Юрій Атаманюк. До слова, через чотири дні після інтерв’ю Ірина народила сина, з чим її щиро вітаємо!
На світлині: Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич в гуртку «Іграшка-сувенір».
– Ірино, Ви народилися і виростали в регіоні, де писанкарство в радянські часи майже вимерло. Коли ви вперше довідалися про це рукотворне диво?
– Про таке явище я знала ще з дитинства, але побачити живої писанки не доводилось, хіба що тільки по телевізору. Навіть майстрів не зустрічала, хоча не можу сказати, що їх в нас не було в той час.
– А може Вам розповідали про таємний розпис писанок на Кіровоградщині в часи СРСР?
– Нещодавно я побувала в селі Хмельове Маловисківського району, що неподалік мого селища Смоліне, на зустріч з творчою громадою села. На нашу зустріч прийшла старша бабуся і розповідала, що у дитинстві її бабуся вчила розписувати писанки. Тобто це було в радянський період. Згадала, що писали тоді на гусячих яйцях, але орнаментів не могла пригадати.
На світлині: Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Авторські писанки (барвник - ягоди бузини).
– Що Вас наштовхнуло взятися за писанкування і коли це сталося?
– У січні 2011 року дніпровська журналістка Юлія Підгола подарувала мені дуже цікаву книжку Юлії Датченко «Писанки Катеринославщини». Ця книжка справила на мене сильне враження, і мені дуже захотілося розписати писанку. У Києві замовила писачок та анілінові барвники, і з допомогою книжки, рядок за рядочком, розписала свою першу писанку. Досі пам’ятаю той день – 29 квітня 2011 року. Тоді в мене на руках була трьохмісячна донька, а мені було 25 років. Тобто це не були дитячі спроби.
– Наскільки легко чи складно було навчитися? Чи не виникала думка кинути цю справу, мовляв, нічого не вийде?
– Хотіла кинути писанкування тричі, бо спочатку то одне не виходило, то інше. Наприклад, не могла правильно зрозуміти як підготувати яйце, як його видути, щоб воно було чисте зсередини і були акуратні отвори. Це було для мене дуже складно, і я подумала, що коли потрібно так багато часу, то може й не варто братися. Але потім знову до цього поверталася, і після третього разу, освоївши всі технічні моменти, більше не припиняла писанкувати. Це триває уже рівно дев’ять років.
На світлині: Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Відтворені бессарабські писанки з колекції Володимира Ястребова (барвник - цезальпінія).
– Цікаво, а до заняття писанкарством Ви були причетні до якогось виду мистецтва?
– До того в мене були інші рукодільні вподобання. Серед них переважало бісероплетіння. Але ця галузь – широка. Тут можна робити не тільки браслети, ґердани, сережки чи навіть якісь невеличкі сюжети, але й все, що завгодно. Зрештою, можна виплітати дерев’яні яєчні заготовки. І коли я, власне, дійшла до цього етапу, то мені настільки сподобалось працювати з формою яйця, що поступово це переросло в інтерес до писанки.
А ще в дитинстві у мене був потяг до малювання. Змальовувала усе, що потрапляло на очі.
– А коли Ви пройшли навчання, і вже була якась початкова досконалість, який ви обрали напрямок: писанки регіону, всієї України чи свої авторські?
– Починала з традиційних писанок Катеринославщини. Катеринославщина – це нижня Надніпрянщина, а в нас тут вважається середня Наддніпрянщина. Наші писанки схожі до катеринославських, тобто теж з крупними орнаментами. Пізніше почала цікавитися іншими писанками, зокрема – подільськими, покутськими, гуцульськими, космацькими, поліськими. Тобто найбільше крутилася навколо традиційних. Коли багато всього перепробувала, почала придумувати власні композиції. Та все ж таки мені більше подобаються традиційні зразки.
– Чи пробували розписувати космацькі і лемківські?
– Якщо говорити про технічне виконання космацької писанки, то нічого там складного немає. Просто треба наполегливо сидіти, працювати, бо лінії дуже тонесенькі. І потрібні відповідні писачки, а не ті, якими я користуюся. У мене стандартний заводський писачок із середньою товщиною лінії. Гуцули, знаю, самотужки виготовляють писачки різних розмірів. Я користуюся писачком одного розміру, і намагаюся відтворювати ним лінії різної товщини. Електричним писачком не користуюся взагалі і навіть ніколи не пробувала.
Лемківські писанки виглядають простими, а розписувати їх дуже складно. Писанкар з Коломиї Олег Кіращук подарував мені спеціальні манікюрні шпильки з шилом на кінчику і з їх допомогою розписую.
На світлині: Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Авторські писанки (барвники - чорнобривці, гайлардія, мальва, цезальпінія, чорниці).
– Ви також займаєтесь реконструкцією писанок. Зокрема, відома реконструкція у Вашому виконанні з колекції Володимира Ястребова. Що це за писанки?
– Володимир Ястребов – науковець, дослідник, викладач училища з Єлисаветграда, котрий займався дослідницькою працею в другій половині ХІХ століття. Він зібрав унікальну колекцію писанок. Я ніколи не бачила таких зразків в інших колекціях центральної України. Він не був писанкарем, а тільки збирав зразки. У ХІХ століття був бум на збирання фольклору. Цим займалися також такі відомі особи як Микола Сумцов, Євгенія Ярошинська, Катерина Скаржинська. Хтось їх збирав і надсилав, а хтось опрацьовував, робив замальовки. Але Володимир Ястребов відзначився особливо, бо він все це сам опрацював. У нього є низка наукових статей про писанки. Його колекція нараховувала 435 зразків з різних повітів, зокрема з Херсонської губернії та Єлисаветградського повіту. Також є бессарабські зразки (теперішня Одеська область) і дещо навіть з Молдови. Правда, багато замальовок загубилося ще за його життя, а до нас дійшло всього 124 зразки. Тобто самих писанок-оригіналів не збереглося. Здається, одна тільки дійшла, і то побита. Колекція писанок Ястребова ввійшла до каталогу Кульжинського.
Я відтворила всю колекцію і передала у Кропивницький обласний краєзнавчий музей.
– Зараз писанкарі надають перевагу хімічним барвникам і майже не користуються рослинними. У вашому випадку – навпаки. Чому вони Вас так цікавлять?
– Переважно використовують так звані анілінові, порошкові барвники. Їх можна швидко приготувати і досить довго користуватися. Вони не втрачають свої властивості, і в цьому плані воно вигідно. В перший рік писанкування я теж користувалася цими барвниками, але мені не подобається сама колористика анілінових фарб. Вони там занадто яскраві і неприродні. Мені здається, що це навіть не писанка, а її модель. Писанка повинна бути м’яка, приємна для ока, природна. Рослинні барвники приємні, пастельні, мають багато відтінків.
Коли читаємо інструкцію анілінового барвника і там написано, що він, наприклад, червоний, то там без варіантів. Буде яскраво червоний або темніший. А якщо фарбувати природніми барвниками, то це будуть різні відтінки червоного, в залежності від рослини. Червоний колір дає і кошеніль, і цезальпінія, і марена, і багато інших рослин. А якщо поєднувати барвники, то вийде або кармазиновий відтінок, або малиновий, або вишневий. Також може вийти червоний колір з якимось відблиском. Якщо писанка чорна, то вона буде відблискувати зеленим або синім полиском. З тими барвниками дуже цікаво працювати, бо ніколи не знаєш наперед, який отримаєш результат. Анілінові барвники не дають ніяких несподіванок, бо на пакетику відразу зображено майбутній колір.
На світлині: Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Авторські писанки (барвники - ряст, бирючина, бузина).
– Але приготування природного барвника завдає багато труднощів і забирає час. Як Ви справляєтесь з цією копіткою роботою?
– Це дуже цікаво, а коли цікаво, то й не шкода часу. Це може бути свіжа рослина, а може бути засушена чи заморожена. Тут насправді не все так сутужно як може здатися. Уже з березня можна починати фарбувати свіжими рослинами. Наприкінці березня з’являється кропива, але оскільки у нас зараз зими м’які, то ще раніше. Поки ми працюємо з кропивою, за той час підростає цвіт форзиції. Ця рослина цвіте гарним жовтим кольором. Після неї розпускаються сережки на березі. Трошки пізніше розцвітає клен. Тобто, не встигаєш ще з тими закінчити, як тут уже наступна з’являється і так воно йде з місяця в місяць аж до осені. А восени вже є чорнобривці, мальва, гайлардія.
Паралельно з використанням свіжих барвників їх можна засушувати і заморожувати. Заморожую в основному ягоди. Збираю бузину, шовковицю, купую чорниці. Заморожені ягоди не втрачають своїх фарбувальних властивостей. Тому в будь-який час взимку їх можна витягнути і фарбувати, долучаючи до них засушені рослини. Цікавою є ягода з бирючини. Вона вважається отруйною, тому її птахи не споживають і люди не зривають. Бирючиною висаджують живопліт на площах, скверах, алеях міста – як прикрасу. Ці ягоди не в’януть і не псуються після заморозків. Навпаки, коли настають морози, то вони краще зберігаються, наче законсервовуються. Ця ягода дає смарагдовий і сіро-блакитний відтінок. Також я зауважила, що коли використовувати ягоду бирючини до морозів, то вона дає один відтінок, а після морозів – інший. І її не потрібно тримати в морозилці, тому що вона дуже добре зберігається на кущі протягом усієї зими.
– Тобто у природі є достатньо рослин для розписування писанок і не бракує жодного кольору?
– Безперечно. Покійний писанкар з Червонограда Львівської області Тарас Городецький любив експериментувати з рослинами і писав, що всі без винятку рослини фарбують. Зрозуміло, що деяка рослина пофарбує в ледь помітний відтінок, але таки пофарбує. Зрештою, я теж зробила маленький експеримент. Вирішила взяти якусь білу квітку і нею пофарбувати. Взяла білу конюшину. Вийшов блідувато жовтий відтінок, але ж пофарбувало. Але на практиці фарбую тільки насиченими, перевіреними рослинами.
На світлині: Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Авторські писанки (барвники - ромашка, цезальпінія, бирючина, чорниці).
– Цікаво, чи барвники зі свіжої, засушеної і замороженої рослини різняться між собою, чи дають ідентичні кольори?
– Наприклад, ягоди бузини. Свіжа ягода дає приємний синій відтінок. Не яскравий, а приблизно колір вечірнього неба. Заморожена бузина дає ідентичний, а вже засушена рослина фарбує не в синій, а в коричневий колір. Це єдина відмінність. Якщо заморозити готовий відвар з ягід бузини, то він фарбує не більше двох днів, тобто швидко втрачає силу. Натомість свіжим відваром можна фарбувати майже місяць.
– Ви є автором книжки «Українська народна писанка». Про що розповідається у ній?
– У своїй книжці я хотіла поділитися рецептами, котрими сама користуюся. Тобто, не вичитаними в інтернеті чи інших книжках, не почутими, а перевіреними на власній практиці. Мені жодного разу не зустрічалася книжка, де були б так чітко викладені рецепти.
– Чи проводите майстер-класи?
– Протягом дев’яти років регулярно проводжу майстер-класи скрізь, куди мене запрошують. Тільки цьогоріч вперше пропускаю через карантин і вагітність. Часто роблю майстер-класи в он-лайні. Під час великоднього посту щороку проводжу майстер-класи в Олександрії у недільній школі та бібліотеках. Приходять молоді і старші люди, діти.
Торік, уже втретє, проводила майстер-класи в Тернополі. Крім бабусь з внуками і молодих людей, прийшли військові. Вони прийшли так організовано, сіли, написали писанки і пішли. Навіть не забрали писанок зі собою. Мабуть не мають де зберігати.
На світлині: Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Авторські писанки (барвники - ряст, бирючина, бузина).
– Чи маєте власних учнів-послідовників?
– Раніше я вела гурток писанкарства «Іграшка-сувенір» і там є багато моїх учнів. Не знаю, чи вони зараз продовжують цю справу. Але якщо ні, то можуть і пізніше повернутися. Мені здається, що коли вже спробував, то воно затягує. Колись людина до цього повернеться, навіть у дорослому віці. А може своїх дітей спонукає. Також хочу зазначити, що моєю ученицею є моя донька Катруся, котра пише писанки з п’ятирічного віку. Я її не змушую. Вона сама вирішує, коли сісти і розписувати.
– В якому стані сучасне писанкарство Вашого краю?
– Я думаю, що людей, котрі пишуть писанки в час Великоднього посту, є багато. Це, зокрема, також і студенти Олександрійського училища культури. В них там є цілий напрямок декоративно-ужиткового мистецтва, який готує майбутніх керівників гуртків. Писанкарство є включеним у програму. Вони часто роблять виставки.
– А старших людей нема, котрі пишуть і продають?
– Думаю, що такого нема. Але є вчителі шкіл, котрі цим переймаються. Наприклад, в Олександрії є вчителька Ірина Гажала. Вона – драпанкарка. Це дуже складна техніка, але в неї це виходить дивовижно. До речі, вона теж фарбує природними барвниками. У місті Кропивницькому є знана майстриня Тетяна Стороженко. Вона вже давно писанкує.
На світлині: Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Традиційні писанки Черкащини (барвники - чорнобривці прямостоячі, цезальпінія, чорниці, оцет).
– А Ви пробували робити дряпанки?
– Пробувала, оскільки відтворювала колекцію Ольги Косач. В цій колекції, серед 23-х зразків, є одна дряпанка. Мені вдалося її відтворити. До речі, відтворені писанки за колекцією Ольги Косач опубліковані в книжці «Український народний орнамент». Сама колекція знаходиться у Волинському краєзнавчому музеї – в місті Луцьку.
– Чи розписуєте писанки на страусиних яйцях?
– Ні, тому що мені не подобаються великі форми. Мені більше до вподоби дрібні форми, тому розписую на перепелиних яйцях.
– Чи на Кіровоградщині є традиція освячення писанки у великодньому кошику?
– У нас переважно кладуть до кошика крашанки, які самі ж фарбують. Тобто кожен кладе те, що вміє зробити. Але в нашому Свято-Покровському кафедральному соборі вже кілька років існує добра традиція. Коли прикрашаємо до Великодня аналой, то прикрашаємо його також і писанками. Писанки роблю на гусячих яйцях, щоб краще було видно.
За матеріалами: https://www.chasipodii.net/
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
Таке шикарне інтерв'ю! Пишаємося Вами, шановна пані Ірино!
Дуже змістовне інтерв'ю. Красно дякую! Надихає на творчість!)
Шановні пані Маріє та пані Лідіє, дякую щиро за підтримку. До нових дописів!