Ігор Калинець. "Казка про сім сестер і Чорного Князенка" (зі збірки "Книжечка для Дзвінки")


Ігор Калинець

Казка про сім сестер і Чорного Князенка

 

Ігор Калинець. Веселка (поема-казка), зі збірки Книжечка для Дзвінки. Малюнки Наталії Кохаль. Казка про сім сестер і Чорного Князенка.Завітав Чорний Князенко до нашої господи і просить руки 
Червоної.
— Не віддамо,— кажуть Мати,— бо вона Любов, 
кохає Мак у полі.
Іди, іди, Чорний Князю, пріч —
хай тебе кохає темна Ніч.

Через рік знову приходить:
—    Дозвольте заручитися з Оранжевою.
—    А я піду за того, кого сама виберу: я Доля. 
Хай тобі жоною буде Ніч!
Ти моєї долі не каліч.
  
Ще один рік пролетів.
—    Так віддайте Жовту,— благає Чорний Князенко.
—    А я Розлука: нащо побиратися, коли розлучатися? 
Ізгинь, ізгинь, Чорний Князю, з віч!
Хай тобі жоною буде Ніч.

Минає рік. Поклонився Чорний Князенко Зеленій.
—    Дарма,— впирається та,— я Надія. Буду свого 
Барвінка сподіватися, хоч би до смерті.
Тут тобі надії ні на гріш.
Хай тобі жоною буде Ніч.

А ще через рік одмовляється Блакитна:
—    Нікому не стану дружиною — я ж бо В о л я.
Ліпше голову згубити з пліч!
Хай тобі жоною буде Ніч.
 
Тоді мовить Чорний Князенко до Синьої сестриці:
—    Я — Жалоба, а ти — Туга — не знаємо друга.—
А Синя на те:
—- Не мені ся, Чорний Князю, річ, 
хай тобі жоною буде Ніч.

Залишилася найменша — Фіолетова. Коли прийшов 
Чорний Князенко заміж брати, вона й проситься:
—    Не давайте мене! Я Тривога — 
пропаду без рідного порога.

Тоді Чорний Князенко ізняв із пальця срібного 
персня та й спересердя мовить:
—    Не судилося мені у сій господі зятювати.
То хай котиться перстінчик до Ніченьки в гості.

От і місяць ізійшов.

Ігор Калинець. Веселка (поема-казка), зі збірки Книжечка для Дзвінки. Малюнки Наталії Кохаль. Казка про сім сестер і Чорного Князенка.

 

 

 * * *

 

Як виглядав би світ, коли б раптом Чорний Князенко викрав усі Барви Райдуги і заточив би до темниці? А допомогли б йому в цьому Злі Духи, які знають, як це чинити. 
Правда, ці Духи у фізиці чи хімії зовсім не злі, а, може, навпаки, і звуться вони Разами, що Поглинають Кольори Спектру. Тобто Веселки.
Почалося б із викрадення Червоної — і став би її наречений Мак у полі сизо-чорним із розпуки. За Оранжевою затужив би Горицвіт, уже не Горицвіт, а Страдноцвіт із темним попелястим обличчям. А без Жовтої згас би Соняшник і золоте Поле стало би блеклим, безбарвним.
Потім настала би черга на Трави і Листя, бо забракло би Зеленої — усе живе поникло б у жалощах. І діти не могли б закликати до гри:

Хто скорше до мене, 
тому дам зелене!

Без Блакитної — сіре водянисте Небо, мутна Ріка і вицвіла Незабудка. Почорніли б Волошка і Далекі Гори на обрії і Смарагд став би чорним, бо пропала б Синя Барва. А Фіалка ще й перестала б пахнути без фіолету. 
Все навкруги як у чорно-білому фільмі. І тільки Сіре могло б розкошувати, добираючи собі всяких, але таки сіреньких відтінків і півтонів. Навіть Рожеві Окуляри нікому б не допомогли.
А в непросвітній темниці, де мстивий Чорний Князенко зачинив усі Барви, теж не грало, не сяяло, не переливалося кольорами: сестри бовваніли у тьмі каламутно-темними плямами, бо бракувало їм хоч би єдиного життєдайного променя Матері — Світла. 
У казках Перемагає Добро. Так і в душі Чорного Князенка взяла би верх краса: не радували б його карого ока ні бранки в темниці, ні барви попелу на Землі, Небі, Морю. Повернув би Веселку, сам би подружився з Ніччю.

Ігор Калинець. Веселка (поема-казка), зі збірки Книжечка для Дзвінки. Наш стяг. Дві пісеньки про синє. Малюнки Наталії Кохаль. Казка про сім сестер і Чорного Князенка. Казочка про сльозу 
 

За матеріалами: Ігор Калинець. "Книжечка для Дзвінки". Вірші для дітей. Художник - Кохаль Наталя. Київ, видавництво «Веселка», 1991 рік, стор. 35 - 41.

 

 

Більше творів Ігоря Калинця на "Малій Сторінці":

Українська література, Поезії Ігоря Калинця для дітейІгор Калинець, вірші для дітейУ цьму розділі знайдете твори Ігоря Калинця для дітей: поезії з циклу "Пісні калинової сопілки": "Ярило", "Рось", "Калина", "Либідь", "Галич", "Хрещатик", "Королівна", "Золота орда", "Бояри", "Подолянка", "Китайка", "Гетьманівна", "Змій", "Мамай", "Кармалюк", "Сопілка"; вірші з циклу "Дивосвіт" (поезії зі збірки "Книжечка для Дзвінки"): "Стежечка", "Вітер", "Хмара", "Блискавка", "Грім", "Дощик", "Веселка", "Криничка", "Камінь", "Туман", "Роса", "Павутинка", "Дим", "Ліс", "Місяць", "Сонце", "Зірка"; ілюстровану книжечку "Небилиці про Котика і Кицю"; вірш "Писанки" та інші.
 
 
українські казки для дітей, Ігор Калинець, казки для дітей

... Було це,  на жаль,  не в тридев'ятому царстві,  а в нашій багатостраждальній Україні. І не так давно. «Застійними» називаємо ми тепер ті часи. Тоді за любов до свого краю легко було потрапити в «націоналісти», а щире зацікавлення  історією, культурою рідного народу вважалося нерідко злочином. Саме в цьому був звинувачений поет зі Львова Ігор Калинець. Він устиг видати лише  однісіньку  маленьку   книжечку  «Вогонь  Купала»  у 1966 році. І потім довго-довго, понад двадцять років, не чули на батьківщині його чистого голосу. Майже   все,   що   він   писав,   уперше   виходило   за   кордоном.   Тепер, нарешті, починають друкувати Калинцеві вірші і наші видавництва. Приходить запізніле визнання... Читайте казки Ігоря Калинця: "Хлопчик-Фiгурка, який задоволений собою", "Повітряна кулька", "Дурні казки" та інші. 

Загадки для дітей від Ігоря Калинця

дитячий фольклор, Загадки для дітей від Ігоря КалинцяКольорові та географічні загадки від Ігоря Калинця з "Книжечки для Дзвінки" (зі збірки "Веселка").

Останні коментарі до сторінки
«Ігор Калинець. "Казка про сім сестер і Чорного Князенка" (зі збірки "Книжечка для Дзвінки")»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми