Сергій Вакарін
Чи можуть українські школярі навчитись робити бізнес в Україні?
Відповідь від школи StartNow - ділові ігри в реальному контексті
Після знайомства зі швейцарською освітою, де у школах активно впроваджують викладання основ бізнесу, постає питання - чи наші школярі можуть отримати подібні знання та навички. Адже додаткові курси з бізнесу є частиною успіху випускників в найбільш розвинутих країнах.
Заняття у Школі бізнесу та розвитку для підлітків Start Now, є кращим наближенням до такого досвіду. Після раніше організованої UkraineIS екскурсії в Blockchain HUB Kyiv та зустрічі з компанією EY Ukraine, у неділю відбулася чергова бізнес-зустріч та ділова гра для підлітків.
Цього разу учасники бізнес-гри намагалися «врятувати» харчовий продукт на ринку після хвилі негативної інформації. Зрозуміти процес випуску та супроводження на ринку нового продукту дозволило знайомство з компанією Danone. Ірина Римарчук поділилася величезним досвідом на посаді директора з маркетингу Данон в Україні та Білорусі, зокрема розповіла про дуже цікавий бізнес-кейс – випуск йогурту Drink & Go. На відміну від випуску, наприклад, вже наявного на ринку йогурту з іншим наповнювачем, це приклад зовсім нового продукту. В компанії подумали: а чому б не запропонувати альтернативу ранковій каві? Для цього й розробили йогурт Drink & Go. Як він буде сприйнятий – ніхто не міг точно сказати. Але тому й існує простір для експерименту, щоб компанія могла розвиватися. І надії на хітовість нового продукту виправдалися.
Розповіла Ірина Римарчук і про те, що в світі лише 15 відсотків інновацій доходить до промислового запуску, проте маркетологам Danone цей відсоток вдалося підняти значно вище – до 50%. А що ж інші 50%? Їх відсіюють за різними критеріями відділи компанії, відповідальні за фінанси, продаж, виробництво, дослідження, якість, закупівлі, доставку, юридичний супровід. Втім, і вже запущений у виробництво товар доводиться захищати від критики – реальної чи надуманої з боку конкурентів та ін.
Учасники засипали лектора запитаннями та коментарями – адже для багатьох це був перший раз, коли в них розкрилися очі на складний процес, який стоїть за простим продуктом.
На початку практичного тренінгу керівник школи StartNow Тетяна Патокова розповіла про кризові ситуації, які переживали відомі компанії – Pepsi, Volkswagen та Domino’s Pizza.
Такий вступ став ідеальною основою для бізнес-гри, під час якої учасники мали розрулювати кризу навколо нового продукту, після споживання якого були небажані побічні ефекти в споживачів. Старшокласники могли спробувати себе у ролі керівників та експертів компанії-виробника нового продукту, компанії-партнера з логістики, а з іншого боку – журналістів, блогерів, які стали рупором критики продукту.
Коли розподіляли ролі, одразу з’явилися кандидати на керівників компаній. І оптимізм цих старшокласників справді дав їм змогу по-бойовому відстоювати позиції своєї компанії.
Проте гостра критика з боку команди журналістів вимусила їх захищатися «не по-дитячому». Вони побачили, як журналіст може з кожного невірного слова чи жесту представників бізнесу зробити нищівну статтю.
Вони зробили висновки - їх подальші виступи стали більш виваженими та аргументованими. А наприкінці керівники школи проаналізували роботу команд та допомогли їм зрозуміти свої переваги та недоліки. Команда журналістів почула також корисні поради від Лариси Даниленко.
Після заняття учасники зізнавалися, що вони в захваті від такої форми навчання. І воно їм обов’язково згодиться. Недарма Ірина Римарчук не виключила можливості, що колись візьме їх на роботу.
А ще слід відзначити дуже важливий момент: школа приділяє увагу переселенцям, які вдячні за допомогу в адаптації дітей до нового соціального середовища.
Сергій Вакарін, Голова правління UkraineIS
Більше цікавої інформації читайте в блозі Сергія Вакаріна на "Малій Сторінці":