На відео: Історична пісня "Та ой як крикнув же козак Сірко".
|
ТА ОЙ ЯК КРИКНУВ ЖЕ ТА КОЗАК СІРКО (українська народна пісня) Та ой як крикнув же та козак Сірко,
* * *
ГЕЙ, ТА ТО Ж НЕ ГРІМ В СТЕПУ ГУРКОТАЄ Гей, та то ж не грім в степу гуркотає,
* * *
Зажурилась Україна,
* * *
ГОДІ, КОНЮ, В СТАЙНІ СПАТИ (Пісня про Семена Палія) Годі, коню, в стайні спати, Люлька в зубах зашкварчала, Де був город — попелище, Хто в траві врівні з травою? Ще й не мріло, й не світало,
* * *
ОЙ В НЕДІЛЮ РАНО УСІ ДЗВОНИ ДЗВОНЯТЬ Ой в неділю рано усі дзвони дзвонять, Дзвонили, дзвонили, та й вже перестали, Ой вивели його у чистеє поле: «Ой бачу я, бачу коня вороного, Ой бачу я, бачу турецьку границю,
* * *
ОЙ ХОТІВ ЖЕ ТА ПАН СУПРУН Ой хотів же та пан Супрун |
|
За матеріалами: "Українські думи та історичні пісні". Донецьк, ТОВ ВКФ "БАО", 2008. Художник - Сергій Донець, стор. 194 - 199, 116.
Більше історичних пісень на нашому сайті:
У боротьбі українського народу за незалежність і свободу нашої держави велику роль завжди відігравала література, зокрема полемічна, що широко розповсюджувалась у краї. Однак найбільшу моральну та естетичну насолоду отримував наш народ від історичних пісень та дум, що виконувались в усіх місцевостях України. Ці твори підносили ідею патріотизму, оборони рідної землі від чужоземних нападників, возвеличували народних героїв.
Дивіться також:
У розділі пропонуються українські балади:"Бондарівна", "Ой, летіла стріла", "Ой на горі вогонь горить", "Козака несуть".
Читайте у цій добірці українські народні думи: "Маруся Богуславка", "Буря на Чорному морі", "Козак Голота", "Іван Богун", "Смерть козака бандуриста", "Федор безродний, бездольний", "Сокіл і соколя", "Невольницький плач", "Двох братів-невольників пісня", "Самійло Кішка", "Втеча трьох братів із города Озова, з турецької неволі", "Отаман Матяш старий", "Три брати самарські", "Іван Богуславець", "Коваленко", "Смерть Корецького", "Вдова Сірчиха-Іваниха", "Козак Нетяга Фесько Ганжа Андибер", "Розмова Дніпра з Дунаєм", "Про Сулиму, Павлюка ще й про Яцька Остряницю", "Хмельницький та Барабаш", "Хмельницький і Василій молдавський" (Похід у Молдавію), "Перемога Корсунська", "Про Хмельницького Богдана смерть, про Єврася Хмельниченка і Павла Тетеренка" (Про смерть Богдана Хмельницького), "Олексій Попович", "Проводи козака до війська", "Івась Удовиченко, Коновченко", "Повстання проти польських панів", "Утиски польської шляхти і нове повстання проти неї" (Повстання після Білоцерківської угоди).
Пісенна творчість українського народу багата й різноманітна. З глибокої давнини супроводжує вона життя народу. Жоден із фольклорних жанрів не може порівнятися з піснею широтою охоплення життєвих явищ, відображення народного світосприймання, моралі, естетичних уподобань. Створена в незапам'ятні віки, вона хвилює й сьогодні правдивістю, свіжістю і щирістю почуттів, чарує поетичністю, художньою красою. До розділу увійшли: пісні літературного походження, весільні пісні, родинно-побутові пісні, історичні пісні, стрілецькі пісні, коломийки, календарно-обрядові пісні (пісні зимового циклу: колядки та щедрівки, жниварські пісні, петрівки, русальні пісні, купальські, веснянки та гаївки), суспільно-побутові пісні (Заробітчанські, наймитські, строкарські та робітничі пісні, бурлацькі пісні, рекрутські та солдатські пісні, кріпацькі пісні, чумацькі пісні, козацькі пісні).