|
Максим Коровниченко 23.02.22. ЗА ДЕНЬ ДО... Двадцять третього числа були пом'якше ми, В своїх ліжечках ще спали наші діти, Ще живуть свої життя звичайні люди, Неприродно чорними орбітами Духом вільним, зброєю стрілецькою Завтра дехто зробить все по-своєму, Ми тримаємо цю землю як титани (23.02.2023)
Мов хвороба в тілі непочутому, Та, що нам здавалася не "нашою", Наче день сурка, тепер той ранок Світ ще прикривається манерами, Я лікуюсь сам – слова відверті: Ти накрий нас, янголе, крилом (лютий 2024)
* * *
МИ – УКРАЇНЦІ Ми – українці. В будь-якому разі Ми – українці. Ми у себе вдома: Ми – українці. Пращури казали: Нас не злякають танки та гармати, (26 лютого 2022)
*** Куди тікати? Пращурів могили Твоя бабуся сіяла тут квіти, Насправді ж, є «тривожной» не валізка – Як прийде хтось, то треба брати зброю. Там хтось пакує швидко бутерброди: (лютий 2022)
* * *
МІЙ Мій пост бойовий – його праве плече. В людей нині дуже болючі часи. Бо знижки немає в цієї ціни: "Мій" каже, що просто десь в центрі Європ І він не позволить наразі нікому Розправлені плечі рабам – привілей. Либонь, це звичайна геройська потреба: Горюють небесні мої побратими, "Свого" не пущу я за Темну Межу! Небесного війська незримі солдати Знов вибухнув світ, починається бій. (березень 2022)
ЗАКРИЙ НАШЕ НЕБО Закрий наше небо своєю долонею-куполом, Завішені вікна у храмі товстою тканиною: Зійшов Благодатний Вогонь у країні христовій – Христосе воскрес. Не здається катам Україна, Фарбуємо яйця своєю та вражою кров'ю – Священик освятить молитвою всю Україну, (квітень 2022) |
|
На відео: Вірш "Люди –Титани" читає автор Максим Коровниченко.
|
ЛЮДИ – ТИТАНИ Колись дитина запитає: "Тато, хто це? Оці опечені, скалічені долоні Беззубі посмішки, відірвані кінцівки, Якщо це слово, здобрене турботою, Надія гостем стукає у груди, (липень 2023)
* * *
ГЕН ВОЇНА Це не можна купить за біткоїни. Переможемо клятого ящера У землі не буває володаря І земля тобі за́вжди віддячить Я без неї – душею безхатько, Це неправильно – жити розлуками, Ми усі – ДНК країни, (20.01.2023)
*** Народе вільний, ти знов засвоїв: Слуга режиму, новин заручник, Гвалтують землю важкі снаряди – Війна ця клята – недобрий спадок: Родини-зграї летять у вирій, (березень 2023)
* * *
НЕБО Ми частіше дивимся на небо Небо дивиться блакитними очима Розриває тишу вий сирени, Після лютого усі ми стали інші: Нам усіх героїв дуже треба (червень 2022) |
|
*Серафим — в християнській традиції найвищий ангельський чин, найбільш наближений до Бога.
Painting by Pazza Pennello.
Художниця Pazza Pennello: «Картина «Переродження» — це моя рефлексія на події в Бучі. Метелик — символ душі, відродження. Завершивши картину, я побачила фотографію з рукою вбитої жінки з Бучі, й вона виявилася дуже схожою на руку з моєї картини. Навіть хотіла домалювати червоний лак для нігтів, але вирішила не персоналізувати роботу. Нехай вона уособлює всіх жертв цієї війни».
ПОЧУЙТЕ НАС! Почуйте нас там хто-небудь, Вже зранку не чути півня, Я поруч – поспи, моя люба, Лякала біда – не зламала, Нам зараз так мало треба – (4 березня 2022)
* * *
РАКЕТА Не засуджуйте дуже поета, Красива така, велика, Як птах, що вертався з півдня, В столиці генсек ООНу Не люди – живі предмети (квітень 2022)
РІДНІ НЕЗНАЙОМЦІ Усе життя вмістилось у котомці, Я їх не знаю – ні ім'я, ні віку. Сумний святий заплакав на іконці, Я їх ніколи в очі не побачу Творець борщу наварить десь на сонці: (травень 2022)
* * * Холодний травень. Двадцять другий рік. Лякає морок в душах у людей, Холодний травень. Двадцять другий рік. Земля знечещена: ракети грубий член Та вільний дух ламатися не звик, (Холодний травень 2022 р.) |
ТИ ДОЧЕКАЄШСЯ... Ти дочекаєшся. Я знаю, дочекаєшся! І я тебе у відповідь торкаюся – Не відречусь від болю та від спогадів, Ми прокидатимось колись під вільним небом, Такий незвичний затишок на серці, Промовист погляд: слово його – дотик, Але це потім. Це все буде потім, (вересень 2022)
* * *
ЗАПРОСИ МЕНЕ З ВІЙНИ НА ПОБАЧЕННЯ... Запроси мене з війни на побачення Я жеврію від спраги та голоду, Вже відвик — метушня ресторану. На війні кожна мить важлива, Раптом — раз! — ти сидиш навпроти, Запроси мене з війни на побачення Я вдихаю тебе у груди, Ми надовго, хоч ми вмирущі. (липень 2024)
*** Мої очі сканують простір М'язи сили уже не тямлять, ... Я сиджу на колінах в тата. ... Мирне небо, робочі будні, Це не згине в війни потопі: |
ГЕРОЇ, НЕ ВМИРАЙТЕ Пам'яті Романа Ратушного та всіх героїв
Відчинені до раю навстіж двері В неволі жити ми чомусь не звикли Ідуть герої. Часто непомітно. В дива й героїв віримо, як діти, (червень 2022)
*** Частини його залиши́лись навіки А втрата землі – це не втрата надії: Війна для політиків – партія в шахи. Що служки закону – зазвичай повії, Виходити важко – душа заболіла, (лютий 2024)
* * *
ЖИВИЙ... – Живи, живий, – закутуюся в ніч, Живи, живий! Боятися не слід – Живи, живий! Сьогодні гарний день. Не треба аж занадто перейматись, (липень 2024)
* * *
ЗАРАЗ БИ ДЖИНА ІЗ ТОНІКОМ... Зараз би джина із тоніком Зараз на море б родинами Свобода вартує дорого, В Монако втекли раби. Грають комахи джаз. Бавиться сонце руде, |
На відео: "Українська поезія!". Максим Коровниченко. "Зараз би джина із тоніком..."
ОБОРОНЦЯМ АЗОВСТАЛІ Ми актори в чиїмсь серіалі. Наші language, язык та мова Так, не зуби у нас, а бивні, Ми пустили в цей грунт коріння, Стоїмо та ждемó підмогу, Розкладаються наші браття. Ми не пустимо в дім заразу, Ми не знаємо, що в фіналі. (липень 2024)
* * *
НЕЗЛАМНА Знеструмлена, розстріляна, незломлена – Об'єднана, знекровлена, згуртована, Спокійна, зосереджена, тренована – Ви бачили, яка красива осінь? Складаються легенди надовічно – (листопад 2022)
МИКОЛАЮ Алло, Миколаю, ти як? Сподіваюсь, в безпеці? Ти ж при́йдеш на свято? Приходь, бо дитина чекає І їй, почитаєш, потрібно ну геть небагато: Як світла нема, то книжки́, наче друзі шляхетні, З’явились прикмети нові, оновились традиції, Ми вірили навіть тоді, коли дуже лякалися Тебе, Миколаю, прошу і як жінка, як мати (грудень 2022)
Їдуть в посилках айфони і гуччі Ракета закреслила немов олівцем Десь з хмарки дивиться вниз принцеса: Царство небесне. Прийми їх. Амінь. Варвари вдалися знов до набігів. Той гуркіт ранкових трамваїв. Аксіома доволі проста. |
На відео: Максим Коровниченко. "В ім'я ЗСУ, батька і сина. Ми всі - Україна!"
Читає козак Михайлик.
Малюнок Анастасії Григор'євої.
СКАЖИ Скажи мені, будь ласка, дядя Вова, Прийшла біда до нашої країни – Він обіцяв — поїдемо на море, Вiн говорив про те, що ти поганий, Вiн був красивий, гарний i не старий Тепер у папи новий дiм є - небо. Такi от в мене справи, дядя Вова, (2015)
*** Юнак без ноги на милицях Вальсує в думках на балу. Ми всі дуже втомилися, Особливо ті хто в тилу. Розтрощена вщент потилиця, Впала в калюжу палиця, По велінню зеленої совісті Якщо буде це злою звичкою, Коли дієш, думки тверезі, (квітень 2023)
* * *
КРОК ЗА КРОКОМ Крок за кроком, крок за кроком Занадто цінне у нас позаду: Тут пам'ять предків – могили роду, Ростемо швидко, нам зброя впору. Ми замінили в душі деталі, (вересень 2022) |
На відео: "Українська поезія!". Максим Коровниченко. "Крок за кроком..."
. |
ВОНА ЛЕТИТЬ Вона летить холодна і байдужа. Вона летить – нема жалю, вагання. Немов акула – хижа, небезпечна Одеський порт чи київський будинок, Але ж ...які питання до заліза? (31.07.2023)
* * *
НЕ БУДЕ Малюк робить перші кроки Ракетний оскал звіра. Вікна вставляє господар. Світло й тепло відсутні. Їх ціль – це вся Україна. (16 грудня 2022)
* * *
НАЖИВО З КОРИДОРУ... Дякую, ППО! Я чую уві сні травневий грім Зустріну на кутку сусідську кицю Травневі грози, сильні ви та гарні! Шаленим гуркітом гримить небесна сцена (Травнева «тривожна» ніч 2023) |
. |
Робота українського фотографа та ілюстратора Антона Хозяйкіна.
. | .
*** Чи зможе його життя повернутися до звичного собачого графіка? Він хоче кричати, але його крик янтарем болі застиг в горлянці Ось би примчав Патрон та поклав дружню лапу на його заміновані болем груди, (жовтень 2022)
* * *
ДНІ.ПРО. Ти освіти їм дорогу, Зоре Життя убити сьогодні просто Ще зранку – хата, вже вдень – могила Ми захищатимось ще лютіше Стискає знову щось поміж ребер Нам треба вбити лихого звіра Душа пуста, як старе відро (14.01.2023)
*** Айсберг чекає на лайнер. Люди бувають байдужі, Осінь приходить за графіком, Збиратись щоночі до купи, Люди шукають змолоду (жовтень 2023)
* * *
ГРОЗА Телефони загиблих у селі Гроза. Хтось з родичів наполегливо намагається додзвонитися... Алло. Алло? Алло! Алло... І ніби серцем грають в бадмінтон, Розмиті фото збережуться з галереї, Важке питання — наче із бетону: (жовтень 2023) |
. |
Painting by bright art.
*** У мертві будинки вітер Ховається пам'ять в лігвище: Стоять у окопах скелі, Миті вартують дорого, Дай нам розуму сильного (листопад 2023)
*** Вбивати культуру – симптом диктатур та тиранів, І Бредбері свій «Фаренгейт» нам підсовує спойлером – Жевріють в вогні почуття молодого поета, (травень 2024)
*** Буває, що доля нечемна Ви знаєте, вони в мене сірі, Пам'ять моя плаче, Я хочу бачити небо, Посміхнутися в очі любі, Лізуть зграї собачі – (10.05.2023)
* * *
МІЙ ГЕНЕРАЛЕ... Мій генерале, ти вчора загинув в окопі. Мій генерале, ти завтра знов підеш в атаку Робота твоя – це бої, нескінченні, тривалі. Мій генерале, ти міст підриваєш собою Ти знаєш, яку собівартість складе Перемога, Дякую.
* * *
ДОНЕЧЦІ ВІД ЗАГИБЛОГО ВОЇНА... Це довга була, дуже люта погоня, Я знаю, маленька, ти довго чекала Не впустимо в кров України отруту: Тому ми ідемо на хмари за сонце: Ми разом підемо до першого класу Колись ти відчуєш душею мій погляд, Крокують роки́, ніби воїни, строєм (01.03.2023) |
На відео: Максим Коровниченко. "Донечці від загиблого воїна..."
|
* * *
Темінь – тітка чорнорота, А сусід психічно хворий Але ми народ упертий, Не набридне тій тварині Розливає морок повінь, (жовтень 2022 р.)
*** Щось звичайне та гарне, Цю оманливу тишу Ані руху надворі – *Нічниці – безсоння. (червень 2024)
*** Ти точно знаєш, Бог, що буде далі, Та нині їм ціна – копійка мідна До речі, Бог, чи є в собак гріхи? А ще улітку, взимку, восени Ти пам'ятаєш, Бог, обійми теплі мами, Гриземо ворога крізь сльози та молитву, (березень 2024) |
|
Протягом пари днів побачив 2 різні однакові історії. Про Андрія Гречаного, полтавського рятувальника, який пробіг 21 км у повному спорядженні у півмарафоні незламності, присвятивши забіг загиблим внаслідок ворожого обстрілу Харкова колегам. Та про Яну Степаненко, 12-річну україночку, яка, втративши обидві ноги після кaцaпскoгo обстрілу, пробігла 5 км на бостонському марафоні.
|
*** Ревіти, голосити, вити наодинці, Загоїти роздерті з м'ясом крила, (квітень 2024)
* * *
Уявіть день, коли з усіх месенджерів, стрічок, каналів, вікон пролунає: «ПЕРЕМОГА!»
Люди виносять з домівок їство та вино, Наллємо по вінця, піднімемо келихи, вип'єм до дна І вийде країна уся на Великий Парад, А потім гуртом треба братися всім до роботи – Зґвалтовану ворогом землю лікують сапери, Смакуємо світові баношем, борщиком, салом, В Дніпрі, наче в космосі, плавають зорі-шипшини – (квітень 2024)
*** Чоловік побув на господарстві – Донечки, дружини та матусі, Погуляйте чемними Европами, Україну славте, не цурайтеся – (квітень 2022)
* * *
КОЛИ ЗАКІНЧИТЬСЯ ВІЙНА Коли закінчиться ця грьобана війна, А Маня скаже: Го у зоопарк? Коли закінчиться ця довбана війна, Несе дитинку дівчина в подолі – Коли закінчиться ця кончена війна І скаже світ: Які ж ви там круті! Перемогти бажання найшалене, (березень 2022) |
|
На відео: Максим Коровниченко. "Коли закінчиться ця грьобана війна..."
КОЗАЦЬКОМУ РОДУ НЕМА ПЕРЕВОДУ
Козацькому роду нема переводу, І треба вивчати з дитинства у школі, Свобода — твій бренд, це твій стиль і традиція. То є українська славетна природа: Нам кажуть: "А если?.." ми: "Нє, то ганьба!" Козацькому роду нема переводу, |
На відео: Максим Коровниченко. "Козацькому роду нема переводу".
За матеріалами: https://www.instagram.com/
Читаймо також на "Малій Сторінці":
Я хочу тата обійняти,
Сказати сонячні слова
І повести його до хати,
Ти – наш Герой! Тепер щодня
Я буду дякувати Богу
За мирне небо, за життя,
Всім, хто здобув нам ПЕРЕМОГУ!"
Думки українських поетів про рідну країну, їхні відчуття до української землі і нашого народу — все це юні читачі зможуть знайти в представленій добірці віршів про Україну від Ганни Черінь, Юрка Шкрумеляка, Наталки Талиманчук, Іванни Савицької, Уляни Кравченко, Яни Яковенко, Василя Симоненка, Івана Франка, Володимира Сосюри, Катерини Перелісної, Богдана-Ігоря Антонича, Марійки Підгірянки, Миколи Чернявського, Володимира Сіренка, Іванни Блажкевич, Грицька Бойка, Миколи Вінграновського, Платона Воронька, Наталі Забіли, Анатолія Камінчука, Анатолія Качана, Володимира Коломійця, Тамари Коломієць, Ліни Костенко, Андрія Малишка, Андрія М’ястківського, Івана Неходи, Бориса Олійника, Дмитра Павличка, Максима Рильського, Вадима Скомаровського, Сосюра Володимир, Павла Тичини, Петра Осадчука, Варвари Гринько та інших відомих українських поетів.
. | . | . |