На фото: гайлардія.
Ірина Михалевич
У серпні фарбуємо квітами гайлардії
У серпні ще можна знайти (як добре пошукати) квіти мальви. Та коли мальва відцвіте, підстрахує гайлардія (Gaillardia). Вона, як і мальва, зафарбує жовте яйце в ясно-зелений відтінок. :) Барва вийде дещо яскравішою і холоднішою ніж після мальви.
Фарбувати писанку гайлардією мені порадила херсонська писанкарка Ольга Завальнюк. Я дуже вдячна пані Ользі за таку гарну пораду.
Гайлардія відтепер в Україні росте повсюдно: зустрічала її на пустирях, біля поля, вздовж доріг. Виразні жовто-гарячі, аж червоні, пелюстки, обрамлені ясно-жовтою барвою, роблять цю рослину декоративною, її висаджують попід парканами, вона є бажаною окрасою доглянутих квітників. Однак ця американська ромашка не хоче обмежуватися тільки клумбами, от і росте бур’яном всюди, де тільки приживеться. На обох американських континентах, звідки квітка родом, гайлардія найчастіше зустрічається у дикій природі.
На фото: жовта писанка зафарбована квітами ромашки; зелена писанка - квітами гайлардії поверх ромашки.
Отож, коли побачила квітку на пустирі, назбирала бігом та й зварила відвар. Квіток було десь до семи. Води взяла 200 мл, варила 10-12 хвилин, до готового відвару додала трішки галуну – алюмокалієвих квасців. Біле яйце не фарбувала, після ромашки вже. Поступово (писанку для перевірки я виймала досить часто) жовте яйце ставало світло-зеленим. Фарбувати довелося близько двох годин. Поверх гайлардії добре накладається цезальпінієвий відвар – тоді можна досягнути не просто червоного, а ясно-червоного кольору.
На фото: писанка фарбується у чорничному барвнику.
На фото: процес зведення воску.
На фото: писанка зліва - фарбована гайлардією, писанка справа - фарбована квітами мальви.
На фото: зелені писанки, фарбовані різними барвниками - чорницями, мальвою, гайлардією...
Р.S. Фарбування писанки рослинами улітку - то як приємна прогулянка: жовта, ясно-зелена, червона і коричнева барви вдало гуртуються на одному полі! Варто спробувати, і не можна зупинитися... Добре, що є запобіжник - усі квіти колись обцвітаються...
Матеріали люб'язно представлено пані Іриною з посиланням на свій персональний блог. Фото автора.
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич