На відео: Офіційний канал Національного аерокосмічного центру ім. О.М. Макарова:
Сузір'я літнього неба (частина 3). Козерог, Скорпіон та Стрілець.
Ірина Михалевич
ПРО ЗОРІ ТА ГОРОСКОПИ
Доброго здоров'я! Рада знову спілкуватися тут з Вами, друзі. Цього разу поговоримо про зорі та гороскопи.
Влітку особливо приємно звертати увагу на зоряне небо і думати про сузір'я. Часто-густо знайомство з сузір'ями для нас починається не зі спостережень за нічним небом, а з гороскопа.
Якщо День народження припадає на період з 1 по 22 листопада, читаємо в гороскопах, то ви народились під знаком Скорпіона. Але це не так.
Бачити сузір’я Скорпіон можна на всій території України. Спостерігачу це сузір'я справді нагадає обриси скорпіона — "жало" торкається горизонта (його ще порівнюють з рибальським гачком), а вигнуте буквою S "тіло" спрямоване вгору від лінії обрію. Проте найкраще сузір’я помітне не в листопаді, а в травні, червні та навіть липні.
Зодіакальні сузір'я не варто шукати по всьому небу, бо їх видно на південній ділянці. У дитинстві, читаючи гороскопи, я шукала сузір'я Скорпіона в листопаді, а сузір'я Стрільця — у грудні. Тоді як їх видно оце зараз, у літні місяці.
Аби вгледіти Стрільця, треба шукати не фігуру з витягнутими руками, а чайник — так, чайник з носиком і вушком. А щоб побачити Скорпіона, необхідно шукати низько над горизонтом на півдні латинську букву S.
А що ж із датами? Виходить, що ті, хто народився вночі в кінці травня, в червні або липні, теж перебувають під знаком Скорпіона. Як і ті, хто народився в листопаді, але якщо вони народилися вдень, та не з 1 листопада, а з 22. Вдень, а не пізнього вечора... бо тоді картина зоряного неба кардинально змінюється. Цього не пишуть в гороскопах. Бо там приблизно порівну відводиться десь із місяць часу на кожне сузір'я. Так бо зручніше. З власного досвіду знаю — тим, хто хоче вивчати зоряне небо, гороскопи кепські помічники.
Найяскравішу зорю сузір'я Скорпіон Антарес важко не добачити влітку на південній частині неба. Вона сходить низько над горизонтом.
Проте Сонце входить у сузір'я Скорпіона не 1 листопада, як можна було б подумати згідно гороскопів, а 22. Що цікаво, 30 листопада Сонце вже залишає його. З усіх зодіакальних сузір'їв у Скорпіоні Сонце перебуває найменше часу, переходячи у сузір'я Змієносця.
Однак цієї картини у повній мірі спостерігач восени не в змозі оцінити, адже вдень окрім Сонця на небі неозброєним оком інших зір не видно.
До речі, сузір'я Змієносець в гороскопах відсутнє, отака от невідповідність дійсності. Я все життя думала, що народилася під знаком Стрільця, а виявляється 12 грудня на небі стоїть сузір'я Змієносця. Але то вдень. Мама народила мене вночі, тож усе якось складно.
Мабуть, Ви вже зрозуміли, що всілякі гороскопи я не толерую. Хоча б тому, що вони не відповідають небесній правді.
Шість років тому я працювала відповідальним секретарем в редакції муніципальної газети і в якийсь момент відмовилася вичитувати гороскоп. Але то історія для окремого допису.
Коли та де найкраще спостерігати те чи інше сузір'я, а також планети розповідає двічі на місяць співробітник ГАО Іван Крячко в прямому ефірі на ютуб каналі "Все про Всесвіт". 30 червня 2023 року буде ефір, приурочений Дню астероїда. Раджу подивитися.
На традиційних українських писанках чайників не пишуть, а S-подібні знаки ще й як зображують. Відома дослідниця писанки і писанкарка Оксана Білоус зазнача у своїй книзі "Символічна мова писанок", що Змій (а S-подібний знак уособлює саме цей символ) передає рух Всесвіту. Оскільки змій раніше вважався охоронцем житла, то його зображення використовували як оберіг — на стінах будинку кріпили металеві пластини зі змієм.
Також цей знак вживався і у формі дерева, що обертається навколо осі.
Писанка із зображенням S-подібного знаку. Полтавщина.
Мені доводилося писати писанки зі Змієм. Одна з них походить з Полтавщини (жовто-зелена). Її Ви і бачите на фото. А також чимало цього символу є на писанках Поділля. Якщо бажаєте написати подібну писанку, пофарбуйте її спочатку квітами ромашки лікарської, а потім ягодами чорної шовковиці.
Шовковиця чорна фарбує жовту писанку в холодну зелену барву.
Я дякую Вам, друзі, за увагу та за спілкування. Сподіваюся, Вам було хоч крихту цікаво. До зустрічі!
Матеріали люб'язно надіслані майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич