Людмила Федорова. Літературна освіта та реалізація компетентнісного підходу


Людмила Федорова  

Літературна освіта та реалізація компетентнісного підходу


96. "Владарюйте над душею дитини книжкою, розумом, переконаннями"

(Василь Сухомлинський, з книги "Сто порад учителеві")

 

Блог Людмили Федорової, викладачки світової літератури. Науково-методичні праці з педагогіки. Людмила Федорова. Літературна освіта та реалізація компетентнісного підходу. Нотатки про новий підхід до конспектотверення

 

"Цілі можуть змінюватися, але цінності повинні залишатись незмінними," - висловлювання Далай-лами XIV, на мою думку, може виступати епіграфом до парадигми літературної освіти в Україні.

Беручи до уваги експоненційний закон розвитку людства, будь-яка концепція, що прийнята сьогодні, вже завтра, післязавтра потребує перегляду.

Постмодерн дуже швидко перейде у сингулярність, в якій людство, за Маршаллом Маклуеном, житиме в "глобальному селі".

"Світ змінився. Я відчуваю це у воді, відчуваю в землі, вдихаю з повітрям," - слова із прологу до к/ф "Володар Перснів" добре передають освітні тенденції як у світі, так і в Україні.

Аналізуючи концепцію літературної освіти у формуванні життєвих компетентностей випускника школи, мушу зауважити, що мій підхід до конспектотверення, який я давно пропагую, сьогодні стане у пригоді для вчителів зарубіжної літератури. СІК (схема інтерактивного конспекту) уроку зарубіжної літератури, не поступаючись іншим, передбачених програмою як основні, дозволяє органічно формувати такі, на перший погляд, як другорядні для художньої літератури компетентності - математичну, технологічну, природничу та інформаційно-цифрову. 

Ось що сказав Анатоль Франс про тандем літератури з наукою: "Наука без літератури схематична і груба; література без науки пуста, бо сутність літератури це знання." Знання, які несуть твори шкільного курсу зарубіжної літератури, починаючи вже з 5 класу, при критичному розгляді є дуже й дуже змістовними. Твори вимагають від дітей постійної рефлексії, постійної роботи душі і тіла. Практикуючи над тим, як правильно поєднати роботу розуму, душі і тіла (очей, рук, мови і таке інше) дитини я в дійсності сама рефлексую , проживаю цей урок при складанні конспекту. Процеси інтеріоризації та екстеріоризації поєдналися у вигляді схеми інтерактивного конспекту уроку - СІК. 

СІК - це трансформація існуючого на конкретний предмет - зарубіжну літературу та вироблення системи методів, прийомів, способів, які забезпечують упровадження нової (критично-креативної або трансформаційної) парадигми освіти.

СІК на паперових носіях - це надвечір'я сьогодення. Завтрашній ранок - це інтерактивні конспекти на цифрових носіях із усім спектром їх можливостей.

Матеріали люб'язно надіслано авторкою спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Детальніше дивіться на сайті Людмили Федорової: https://sites.google.com/

 

 

 

Дивіться також на "Малій Сторінці":

Блог Людмили Федорової, викладачки світової літератури. Науково-методичні праці з педагогіки
Матеріал цього блогу буде цікавий для усіх вчителів, що крокують у ногу з часом. 
 
 
 
 

Синтез-уроки - уроки майбутнього

Біуроки. Синтез-уроки - уроки майбутнього. Урок, результатом якого є зовсім нове утворення, домінантами котрого виступають не стільки зовнішні чинники, а скоріше взаємопроникнення їх і взаємовплив – стане предметом розгляду в нашому блозі. Тобто синтез не як агрегат, а як «творчий синтез». В синтез-уроках реалізуються філософські аспекти нової педагогіки, де вчитель та учень працюють в тандемі як дослідники, відкривачі нових граней того чи іншого предмету. Маємо надію, що спільна робота в такому руслі принесе багато користі для всіх педагогів, викличе жвавий діалог і бажання поділитися власними досягненнями. Девізом нашого блогу нехай стануть слова: «Йти потрібно так, щоб не здіймати пороху». Ціль ресурсу – не феєрія нових технологій, а усвідомлена робота на виявлення прихованих властивостей у звичних речах, на вироблення назрілих поглядів щодо них.

Останні коментарі до сторінки
«Людмила Федорова. Літературна освіта та реалізація компетентнісного підходу»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми