Катерина Колесник. «Як засяє Різдвяна зоря»


 

На відео: "Ой чи є чи нема пан Господар в дома" (колядка).

 

 

Катерина Колесник

ЯК ЗАСЯЄ РІЗДВЯНА ЗОРЯ

 

 

 

«Звичаї, а також мова — це ті найміцніші елементи, що об'єднують окремих людей в один народ, в одну націю».

Олекса Воропай, український етнограф

 

Різдво Христове. Радіє весь християнський світ. І у кожного народу свої звичаї на це велике свято. Які ж традиції, освячені віками, залишили нам діди-прадіди? Почитаємо етнографічний нарис Олекси Воропая «Звичаї нашого народу», виданий 1958 року в Лондоні, в еміграції. Отже, Різдвяні свята починаються зі Свят-Вечора.

Ще вдосвіта, як тільки день синім проблиском заглянув у хату крізь промерзлі шибки, господиня приступила до праці. Дістала з покуття кремінь і кресало, які останні дванадцять днів лежали під образами, перехрестилася тричі і, ставши обличчям до схід-сонця, викресала «новий вогонь». Цим вогнем розпалила в печі 12 полін, що їх припасала та сушила 12 днів останнього місяця. Господиня пов'язалася хусткою, засукала рукава і заходилася готувати 12 свят-вечірніх страв. У всьому їй допомагають діти, а найбільше — старша дочка.

Поки господиня поралася біля печі, господар напоїв худобу, підстелив свіжою соломою та дав їй свіжого пахучого сіна. Поодкидав сніг від хати, розчистив стежки і уважно оглянув усе господарство.

Усе живе і мертве, що є в господарстві, повинно зустріти урочисту хвилину Свят-Вечора на своєму місці. Ніщо не може бути у цей вечір поза домом, у чужих руках, позичене чи десь забуте. Усі члени родини теж повинні бути вдома. Боронь Боже і сваритися в цей день! Навпаки, добре помиритися з ворогами, щоб у новому році було мирно і в хаті, і поза хатою. У цей «таємничий» вечір магічними діями господарі захищають свою господу від «злої сили» щоб позбутися її не тільки на цей вечір, а й на весь господарський рік...

Хоч діти вже дуже голодні, все ж вони не відважуються просити у матері їсти — терплять і крізь вікно пильно дивляться на небо: чи не зійшла вже вечірня зоря, що має сповістити всім людям про велике чудо — народження Сина Божого! До хати входить батько і урочисто сповіщає родині, що Святий Вечір уже почався, бо на небі засяяла вечірня зоря.

 

 

Свята Вечеря — це спільна вечеря всього роду. Навіть мертві родичі і безвісти загинулі — всі мають у цей вечір зібратися разом, щоб трапезувати цілим родом. Під час вечері виходити з-за столу не годиться, розмовляти багато — теж не добре.

Діти носять вечерю до своїх близьких родичів: онуки — до баби і діда, племінники — до тітки і дядька, хрещенники — до хрещених батьків.

За колядку господар дає, бувало, цілого калача, а то й запрошує всю ватагу до столу, як бажаних | гостей. Вип'ють по чарці, закусять — довго не сидять, та й постають у пошані перед господарем. Усі колядники низько вклоняються господареві, і господині, і навіть дітям! Навіть наймитові, якщо він є. Поколядувавши в одній хаті, ватага йде до другої...

«По цьому дому, по веселому
Чи дозволите колядувати,
Колядувати, дім звеселяти,
Дітей збудити, Христа славити!»

Чим більше читаєш нариси Олекси Воропая, тим відчутніше сприймаєш зв'язок між поколіннями: сучасним і тими, що давно пішли у вічність. Цю книгу пан Олекса присвятив своїй матері, «яка перша навчила мене любити свій край». Велику пошану до Матері, велику любов і тугу за ненькою Україною бачимо в його етнографічних нарисах. Саме ці почуття й дали йому сили вдалині від Батьківщини зберегти пам’ять про рідні звичаї та передати нам, які живуть на своїй землі та часом їх забувають.

Катерина Колесник, журналістка, м.Київ.

 

На відео: "Щедрик" (Bugs&Bunny).

Матеріали люб'язно надіслано авторкою спеціально для читачів "Малої Сторінки".

 

 

Читаймо також на "Малій Сторінці":

Катерина Колесник, журналістка (Київ)Цікаві статті про актуальні події в Україні та світі від киянки, журналістки з багаторічним стажем Катерини Колесник читаймо у її авторському блозі.

 

 

 

 

 

 

 

Українські народні традиції та звичаї. Свята українського народу, 24 грудня — Святвечір.З давніх часів в Україні словом і ділом люди створювали у цей день образ багатства, щастя, миру і спокою у своєму домі. В цей день уся родина має бути вдома; не можна сваритися, і краще помиритися з ворогами. Коли сонце починає заходити, вносять у хату сніп жита — "дідух" — і ставлять його на почесному місті. Зараз замість урочисто прикрашеного "дідуха"  люди прибирають ялинки. Найголовніша урочистість цього вечора — свята вечеря. Вона виготовлена на "новому вогні" з різних плодів землі і символізує утворення нового добробуту на наступний рік. Починається свята вечеря з першою зорею, бо саме в цей час народився Ісус Христос.

 

 

25 грудня — Різдво Христове. Українські народні традиції та звичаї. Свята українського народу. Різдво ХристовеПеред Різдвом Христовим зустрічають Святий Вечір. Усі чекають, коли зійде вечірня зоря, що має сповістити всім людям про велике чудо — народження Сина Божого. Та ось зоря зійшла і почалося святкування. Різдво — найрадісніша подія для всього народу. За народною традицією вважається: хто до цього дня прийшов очищений — у того добро в цей день примножиться. А хто має гріхи — той може оновитися разом із появою на небі першої Віфлеємської зірки.

 

 

 

Вірші до Різдва
Читайте вірші, присвячені Святу Різдва Христового, від знаних українських авторів: Марійки Підгірянки, Зоряни Живки, Івана Франка, Василя Слапчука, Богдана Лепкого, Марії Хоросницької, Вікторії Шупортяки, Ніни Куфко, Ганни Чубач, Йосипа Струцюка, Костянтини Малицької (Віри Лебедової), Марії Хоросницької, Миколи Вінградовського, Лесі Храпливої-Щур, Володимира Самійленка, Олесі Мамчич, Оксани Кротюк, Малковича Івана, Тетяни Строкач, Олесі Мамчич, Марії Дем'янюк, Марії Деленко та інших відомих українських поетів.
 
 
 
Леонід Глібов, Зимонько-снігуронько, вірш для дітей, вірш про зимуЧитайте вірші для дітей про зиму від Лесі Українки, Марійки Підгірянки, Катерини Перелісної, Лесі Храпливої-Щур, Костянтини Малицької, Анатолія Камінчука, Олекси Кобця, Івана Неходи, Євгена Гуцала, Валентини Каменчук, Дмитра Головка, Анатолія Качана, Леоніда Глібова, Володимира Лучука, Тамари Коломієць, Тетяни Скабард, Володимира Коломійця, Ліни Костенко, Максима Рильського, Василя Діденка, Павла Усенка, Дмитра Павличка, Михайла Литвинця, Оксани Сенатович, Анатолія Качана, Валентини Козак, Надії Кир'ян, Лідії Компанієць, Василя Симоненка, Вадима Скомаровського, Павла Тичини, Спиридона Черкасенка, Андрія М'ястківського, Миколи Вінградовського, Михайла Стельмаха, Василя Шаройка, Грицька Бойка, Наталі Забіли, Ганни Черінь, Марії Хоросницької, Наталки Поклад, Оксани Кротюк, Анатолія Качана, Миколи Сингаївського, Григорія Фальковича, Ірини Жиленко, Василя Діденка, Юлії Хандожинської, Тетяни Винник, Тетяни Строкач, Марії Дем'янюк та інших українських авторів.
 
 
Вірші до Нового РокуВірші для дітей до свята Нового року від українських авторів: Миколи Вінграновського, Лесі Храпливої-Щур, Тамари Коломієць, Василя Моруги, Леоніда Глібова, Михайла Литвинця, Олександра Олеся, Дмитра Головка, Петра Осадчука, Ірини Жиленко, Ігоря Калинця, Марії Хоросницької, Анатолія Качана, Василя Діденка, Юлії Хандожинської, Іванни Блажкевич, Тетяни Винник, Максима Рильського, Віктора Терена, Любові Забашти, Івана Неходи, Марії Дем'янюк.

 

Колядки для дітей

вірші для дітей, вірші про зиму, колядкиУ розділі знайдете збірочку народних українських колядок та колядки, написані поетами.

 

 

 

 

 

 

 

Щедрівки для дітей

Щедрівки для дітейУ цьому розділі читайте добірку чудових народних українських щедрівок для дітей та авторські щедрівки від знаних українських поетів.


Останні коментарі до сторінки
«Катерина Колесник. «Як засяє Різдвяна зоря»»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми