Зірка Мензатюк. Оповідання "Дивина" (з книги "Зелені чари")


Зірка Мензатюк. Дивина (оповідання зі збірки Зелені чари). Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош.

 

Зірка Мензатюк

ДИВИНА

(зі збірки оповідань "Зелені чари")

 

Завантажити текст оповідання Зірки Мензатюк "Дивина" (txt.zip)

 


Зірка Мензатюк. Дивина (оповідання зі збірки Зелені чари). Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош.За що її так прозвали? Ніби ж нічого дивного в ній 'нема. Висока - так мальва вища; довго й рясно цвіте, але серед рослин це теж не рідкість. І росте по всій Україні, кожен бачив її та знає. На лузі чи в степу над різнотрав’ям, над різнобарв’ям вона стоїть і сяє жовтим цвітом, немов струнка свіча. „Царська свічка”, - кажуть на неї. Один із видів (а їх майже 20) має назву вечерниця - так і повіває від неї вечоровою сутінню. У цього виду, на відміну від інших, квіти жовто-фіолетові, що своєю барвою нагадують теплий літній вечір. Дивину називають коров’яком, ведмежим вухом, адже листя в неї м’яке, повстисте, аж сиве від густого опушення, справді, наче вухо звіра.
У дотепній назві „ведмеже вухо” незрівнянна поетеса Ліна Костенко побачила образ радянської імперії, незграбної, справді ведмежої поліційної держави, наскрізь просякнутої підслуховуваннями й доносами.

Ведмеже вухо... 
Чш-ш-ш...
ведмеже вухо.
Ромен, волошка,
конюшина, - ша!
- Але ж задуха! - простогнав чорнобиль. 
Але ж посуха, - опадає цвіт.
Ведмеже вухо... чш-ш-ш, ведмеже вухо!
Усе як слід.
Усе як слід.
                       („Ведмеже вухо”).

Зірка Мензатюк. Дивина (оповідання зі збірки Зелені чари). Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош.І хоч дивина - гарна квітка з приємним медовим запахом, у букети її не беруть. Народне повір’я забороняє зривати її, хіба що на ліки. Цю рослину вважають квіткою Діви Марії. Чи не звідси й назва? А ймовірніше, вона ще з глибших глибин, від таємничого праслов’янського Дива. Пам’ятаєте, в „Слові о полку Ігоревім”: „Див кличе з верху дерева”?
Вінчики квітів дивини збирають для лікування різних хвороб, особливо легеневих, відваром з них полощуть горло, у дивині купають дітей, щоб краще росли.
Отож, ця рослина особлива, шанована і до всього - чарівна. У давнину дівчата на ній ворожили. Вона нібито могла прикликати до дівчини її судженого. Верхівку дивини пригинали до землі й прикладали каменем, задумавши при цьому, щоб милий приїхав. Третього дня камінь знімали й рослину звільняли, а дев’ятого чекали побачення. В історичній повісті „Мо- тря” Богдана Лепкого саме так ворожила красуня Мотря Кочубеївна. До неї приїхав гетьман Іван Мазепа...

За матеріалами: Зірка Мензатюк. "Зелені чари". Оповідання. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош. Чернівці, Видавничий дім "Букрек", 2012 р., стор. 95 - 98.

 

 

Більше творів Зірки Мензатюк на нашому сайті:

Зірка Мензатюк. "Зелені чари" (збірка оповідань про рослини)

Зірка Мензатюк. Зелені чари. Збірка оповідань про рослини. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош.
"Квітують луки! Цвіте усе зело, а кожна квітка ніби промовляє. Про що ж вони хочуть розказати?" Розгадати їхні таємниці давно намагалася відома буковинська письменниця Зірка Мензатюк. У збірці оповідань "Зелені чари" вона розповідає про знані й маловідомі рослини України, пов'язані з ними легенди, повір'я, народні звичаї, про їхні чарівні й реальні властивості, про дива України - Долину нарцисів, заповідні тисові гаї та інші. Особливу увагу авторка приділяє забороненим у радянський час - і тому майже забутим - релігійним легендам про рослини, а також пов'язаним з різними квітами цікавим бувальщинам з житті видатних українців.
 
Зірка Мензатюк, казки для дітей
"Колись малою я любила читати, сидячи на горісі. Гілля навколо було мов зелене шатро, я опинялася мовби в інакшому, таємничому світі. А ще, правду кажучи, я ховалася. Батьки не схвалювали мого читання-всього-підряд. Тепер розумію чому. Книжки — як друзі. Є серед них надійні і справжні. Є й такі, на які просто марнуєш час." (Зірка Мензатюк)

Останні коментарі до сторінки
«Зірка Мензатюк. Оповідання "Дивина" (з книги "Зелені чари")»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми