Зірка Мензатюк. "Неопалима купина" (оповідання про ясенець білий з книги "Зелені чари")


Зірка Мензатюк. Неопалима купина. Оповідання з книги про рослини Зелені чари. Розповідь про ясенець білий

 

Зірка Мензатюк

НЕОПАЛИМА КУПИНА

(зі збірки оповідань "Зелені чари")

 

Завантажити текст оповідання Зірки Мензатюк "Неопалима купина" (txt.zip)

 

Гарна річка Дністер!.. Над безкінечними поворотами й закрутами здіймаються високі стрімкі береги. Тут простір і широчінь, тут сиве каміння в рудих плямах моху, рідкісні трави й квіти, невимовно мальовничі на цих важкодоступних скелях.
Від гирла Золотої Липи до гирла Збруча над Дністром трапляється дивовижна рослина, яку вчені називають ясенець білий. В народі вона відома як неопалима купина, а названа так через свою незвичайну властивість. Коли до розквітлого куща піднести запалений сірник, рослина спалахне й погасне, лишившись неушкодженою.
Зірка Мензатюк. Неопалима купина. Оповідання з книги про рослини Зелені чари. Розповідь про ясенець білийТичинки, пелюстки, квітконіжки, навіть верхівки стебел містять безліч залозок, що виділяють ефірну олію зі своєрідним запахом, який трохи нагадує аромат лимона. Густі випари скупчуються навколо куща — саме вони й спалахують. Щоправда, для полум’я має стояти зовсім безвітряна й спекотна, до 35 градусів, погода. 
Властивість горіти й не згоряти породила в народній уяві чудові поетичні образи. Неопалимою купиною люди назвали одну з ікон Діви Марії, бо й материнська любов горить не згоряючи. Вважають, що ікона „Неопалима купина” захищає від пожеж та блискавок. У Києві навіть збудована гарна дерев’яна церковка ікони Божої Матері „Неопалима купина”. До речі, поряд з пожежною частиною...
„Неопалимою купиною” названа книжка Сергія Плачинди про славетних українців-патріотів, яка наробила шуму серед „сильних світу цього” і багатьох покликала виборювати незалежність нашої Вітчизни.
Ясенець полюбляє сонячні кам’янисті схили, де в ґрунті багато вапна. Із багаторічного кореня виростає до 8 міцних стебел заввишки пів метра — метр. Листя схоже до ясенового, тому і ясенець. А от квіти, зібрані в суцвіття-китицю, зовсім не білі, а ніжно-рожеві з ліловим відтінком. Ясенець з білими квітками росте на острові Кріт у Середземному морі, — ото звідти й наукова назва. Він трапляється в Центральній і Східній Європі, у світлих дубових і букових лісах.
Свої гарні квіти кущ добре захистив: його стебла, листя дуже жалкі. Навіть сухий він не перестає боляче жалити. А хворим на алергію краще й не торкатися до залозок на листі та квітах, інакше біди не обберешся.
Але й цю войовничу рослину люди почали культивувати — чого не витерпиш задля краси! Садові сорти ясенцю з рясними й великими квітами, з тонкими переливами барв — то рідкісна й пишна оздоба квітника.

За матеріалами: Зірка Мензатюк. "Зелені чари". Оповідання. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош. Чернівці, Видавничий дім "Букрек", 2012 р., стор. 61 - 63.

 

 

Більше творів Зірки Мензатюк на нашому сайті:

Зірка Мензатюк. "Зелені чари" (збірка оповідань про рослини)

Зірка Мензатюк. Зелені чари. Збірка оповідань про рослини. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош.
"Квітують луки! Цвіте усе зело, а кожна квітка ніби промовляє. Про що ж вони хочуть розказати?" Розгадати їхні таємниці давно намагалася відома буковинська письменниця Зірка Мензатюк. У збірці оповідань "Зелені чари" вона розповідає про знані й маловідомі рослини України, пов'язані з ними легенди, повір'я, народні звичаї, про їхні чарівні й реальні властивості, про дива України - Долину нарцисів, заповідні тисові гаї та інші. Особливу увагу авторка приділяє забороненим у радянський час - і тому майже забутим - релігійним легендам про рослини, а також пов'язаним з різними квітами цікавим бувальщинам з житті видатних українців.
 
Зірка Мензатюк, казки для дітей
"Колись малою я любила читати, сидячи на горісі. Гілля навколо було мов зелене шатро, я опинялася мовби в інакшому, таємничому світі. А ще, правду кажучи, я ховалася. Батьки не схвалювали мого читання-всього-підряд. Тепер розумію чому. Книжки — як друзі. Є серед них надійні і справжні. Є й такі, на які просто марнуєш час." (Зірка Мензатюк)

Останні коментарі до сторінки
«Зірка Мензатюк. "Неопалима купина" (оповідання про ясенець білий з книги "Зелені чари")»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми