Зірка Мензатюк
НЕОПАЛИМА КУПИНА
(зі збірки оповідань "Зелені чари")
Завантажити текст оповідання Зірки Мензатюк "Неопалима купина" (txt.zip)
Гарна річка Дністер!.. Над безкінечними поворотами й закрутами здіймаються високі стрімкі береги. Тут простір і широчінь, тут сиве каміння в рудих плямах моху, рідкісні трави й квіти, невимовно мальовничі на цих важкодоступних скелях.
Від гирла Золотої Липи до гирла Збруча над Дністром трапляється дивовижна рослина, яку вчені називають ясенець білий. В народі вона відома як неопалима купина, а названа так через свою незвичайну властивість. Коли до розквітлого куща піднести запалений сірник, рослина спалахне й погасне, лишившись неушкодженою. Тичинки, пелюстки, квітконіжки, навіть верхівки стебел містять безліч залозок, що виділяють ефірну олію зі своєрідним запахом, який трохи нагадує аромат лимона. Густі випари скупчуються навколо куща — саме вони й спалахують. Щоправда, для полум’я має стояти зовсім безвітряна й спекотна, до 35 градусів, погода.
Властивість горіти й не згоряти породила в народній уяві чудові поетичні образи. Неопалимою купиною люди назвали одну з ікон Діви Марії, бо й материнська любов горить не згоряючи. Вважають, що ікона „Неопалима купина” захищає від пожеж та блискавок. У Києві навіть збудована гарна дерев’яна церковка ікони Божої Матері „Неопалима купина”. До речі, поряд з пожежною частиною...
„Неопалимою купиною” названа книжка Сергія Плачинди про славетних українців-патріотів, яка наробила шуму серед „сильних світу цього” і багатьох покликала виборювати незалежність нашої Вітчизни.
Ясенець полюбляє сонячні кам’янисті схили, де в ґрунті багато вапна. Із багаторічного кореня виростає до 8 міцних стебел заввишки пів метра — метр. Листя схоже до ясенового, тому і ясенець. А от квіти, зібрані в суцвіття-китицю, зовсім не білі, а ніжно-рожеві з ліловим відтінком. Ясенець з білими квітками росте на острові Кріт у Середземному морі, — ото звідти й наукова назва. Він трапляється в Центральній і Східній Європі, у світлих дубових і букових лісах.
Свої гарні квіти кущ добре захистив: його стебла, листя дуже жалкі. Навіть сухий він не перестає боляче жалити. А хворим на алергію краще й не торкатися до залозок на листі та квітах, інакше біди не обберешся.
Але й цю войовничу рослину люди почали культивувати — чого не витерпиш задля краси! Садові сорти ясенцю з рясними й великими квітами, з тонкими переливами барв — то рідкісна й пишна оздоба квітника.
За матеріалами: Зірка Мензатюк. "Зелені чари". Оповідання. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош. Чернівці, Видавничий дім "Букрек", 2012 р., стор. 61 - 63.
Більше творів Зірки Мензатюк на нашому сайті:
Зірка Мензатюк. "Зелені чари" (збірка оповідань про рослини)