"Живі барви писанки" - виставка робіт Ірини Михалевич у Кропивницькому


У Кропивницькому відкрито виставку робіт Ірини Михалевич Живі барви писанки. Виставка писанок у Кропивницькому. Писанкарка Ірина Михалевич. Фарбування натуральними барвниками

 

11 квітня 2017 року в обласному художньому музеї міста Кропивницький напередодні Великодня у залі сакрального мистецтва було презентовано виставку писанок Ірини Михалевич «Живі барви писанки». На виставці представлені писанки, які пані Ірині вдалося створити протягом 2014 - 2017 років. Писанки було пофарбовано такими натуральними барвниками, як цвіт бузини, листя горіха, ягід шовковиці, чорниць, бузини, квітів сафлору, мальви, безсмертника, ромашки, комахи кошеніль, сандалу, цезальпінії. В рамках відкриття виставки було проведено презентаційний майстер-клас з писанкарства (фарбування природним барвником — ягодами бузини). Виготовлені писанки стали гарним подарунком дітлахам до наступаючого свята — Світлого Христового Воскресіння.

 

На відео: Сюжет обласного телебачення про персональну виставку "Живі барви писанки", Кропивницький, зал сакрального мистецтва художнього музею.

 

* * *

 

У Кропивницькому відкрито виставку робіт Ірини Михалевич Живі барви писанки. Виставка писанок у Кропивницькому. Писанкарка Ірина Михалевич. Фарбування натуральними барвниками


Ірина Миколаївна Михалевич народилася у селищі Смоліно Маловисківського району Кіровоградської області. Після навчання в загальноосвітній школі №2 вступила до Олександрійського педагогічного коледжу імені Василя Сухомлинського (спеціалізація: англійська мова), який закінчила з відзнакою у 2005 році. Далі навчалася у Кіровоградському державному педагогічному університеті імені Володимира Винниченка на факультеті української філології.

Ірина Миколаївна понад три роки працювала керівником гуртка англійської мови, також спробувала себе на посаді керівника гуртків декоративно-прикладного мистецтва. Була редактором новин на олександрійській FМ-радіостанції, працювала в редакції газети «Олександрійські відомості». Разом із чоловіком працюють над озвученням документальних фільмів.

Нині з чоловіком та донькою мешкає в місті Олександрії.

Ірина бере участь у Всеукраїнських конкурсах, виставках та фестивалях, регулярно проводить безкоштовні майстер-класи не тільки в місті Олександрії (навчає дітей та дорослих писанкарству при недільних школах православних храмів та на базі шкіл, музеїв, бібліотек), а й в інших містах України (Києві,Тернополі та інших).

У Кропивницькому відкрито виставку робіт Ірини Михалевич Живі барви писанки. Виставка писанок у Кропивницькому. Писанкарка Ірина Михалевич. Фарбування натуральними барвниками. Майстер-клас з писанкарства Ірини Михалевич

Писати писанки майстриня почала в 2011 році, невдовзі після народження доньки. Вчилася писанкарству самотужки за посібником «Писанки Катеринославщини», який їй подарувала дніпровська журналістка Юлія Рацибарська. Того ж року в грудні вперше продемонструвала свої роботи на виставці майстрів рукоділля в Олександрійському музеї Миру. Наступного 2012 року почала відписувати писанки рідного краю за колекцією видатного дослідника старожитностей Володимира Ястребова та пробувати природні барвники.

Увесь 2012 рік майстриня брала участь у виставкових проектах та святкових заходах в Олександрійських закладах культури.

Навесні 2013 року Ірина вже мала першу персональну виставку робіт «Писанкове коло» в Олександрійському краєзнавчому музеї імені Антоніни Худякової. В тому ж музеї 2015 року відбулася і друга виставка її робіт, де було представлено писанки, розписані за допомогою як хімічних так природних барвників. Відвідувачі мали змогу порівняти і побачити переваги натуральних кольорів.

З 12 по 16 січня 2015 року у відділі мистецтв Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д.І. Чижевського відбулася перша обласна виставка робіт Ірини Михалевич, що мала назву «Українська писанка». На відкритті майстриня презентувала свій блог ukrainianpysanka.tumblr.com та розповіла всім, хто завітав на виставку, про особливості застосування рослинних барвників у писанкарстві, адже Ірина є однією з не багатьох майстрів України, яка популяризує роботу саме з природними барвниками.

Навесні 2015 року писанки майстрині були представлені на благодійному пасхальному ярмарку «Marché de Pâques à Nyon» у швейцарському Ніоні і на Першому фестивалі православної культури в місті Олександрії. 16 травня Ірину запросили до Києва (музей Книги та Друкарства) на звітний захід проекту «Вишивка етнографічна «Украинский народный орнамент: вышивки, ткани, писанки» О.П.Косачева, Киев, 1876», в якому майстриня бере участь по цей час. Того дня відвідувачі заходу мали унікальну нагоду спробувати пофарбувати власноруч розписану писанку у відварі з комахи кошеніль.

У 2015 році роботи Ірини можна було побачити на Фестивалі української культури «УКРО-2015» в Мілані (Італія), а 2016 року — в Києві на виставці «Сонячний Великдень».

Писанкарка любить традиційну писанку і часто співпрацює з музеями України, відтворює традиційні писанки для постійних експозицій та фондів. Так Ірина Михалевич відтворила 11 болгарських писанок для українcько — болгарської світлиці Вільшанського історичного музею імені Івана Гуржоса (Кіровоградська область). До Волинського краєзнавчого музею на постійне зберігання було передано 22 писанки і 1 дряпанка, відтворені вони за волинськими зразками, які свого часу зібрала на Волині мати Лесі Українки Ольга Косач. Всі роботи виконані природними барвниками. Унікальність відтвореної колекції полягає ще й у тому, що сім різних кольорів, які можна бачити на писанках, майстрині вдалося досягти за допомогою всього трьох барвників — ромашки, цезальпінії та ягід чорниці. Крім того, з 2015 року триває робота по відтворенню традиційних писанок Кіровоградської області за колекцією видатного етнографа та краєзнавця Володимира Ястребова. Наразі близько п'ятьох десятків відтворених зразків перебувають у фондах обласного краєзнавчого музеї. Деякі з них представлені в постійній експозиції.

Ірина Михалевич є дипломантом Всеукраїнського конкурсу «Волинська писанка третього тисячоліття» (диплом II ступеню), також нагороджена дипломами і відзнаками за популяризацію писанкарства в Україні.

Писанкарка друкувала свої статті в журналах «Аудиторія» (2014 рік), «Все о рукоделии» (2015, 2016, 2017 роки), «Берлін & українці» (2016 рік), в дитячому журналі «Дзвіночок» (2017 рік), а також в місцевих та обласній газетах, а ще вона стала автором он-лайн посібника з писанкарства «Фарбування писанки. природні барви».

Ірина працює в традиційній восковій техніці без попередніх начерків олівцем, створює писанки в кольорі, використовуючи природні барвники, а також опановує техніку витравлювання писанок, використовуючи перепелині, гусячі, качині та курячі яйця.

На цьогорічній виставці «Живі барви писанки» в обласному художньому музеї представлено понад 160 писанок. Всі вони написані протягом 2014-2016 р.р. на курячих, індичачих, павиних, перепелиних, качиних та гусячих яйцях з використанням природних барвників: ягід чорниці, шовковиці, цвіту бузини, цвіту мальви, листя горіха, березових сережок, сафлору, жовтцю, безсмертника, лушпиння цибулі, кропиви, сандала, комахи кошеніль.

Ірина Михалевич популяризує писанкарство, особливо щодо застосування натуральних барвників не лише в місті Олександрія, а й далеко за його межами. Створює ознайомчі аматорські відео-ролики про писанку, започаткувала віртуальну школу писанкарства «Ряст». До цієї школи окрім українців вже долучилися поціновувачі писанок з використанням природних барвників з Японії, Швейцарії, Канади та інших країн.

Ірина наразі відтворює колекцію писанок Кіровоградщини за каталогом С.К. Кульжинського – наймасштабнішого каталогу писанок ХІХ століття, також мріє створити колекцію авторських травленок за мотивами українських народних казок.

Олена Степанок

 

Дивіться фотографії з виставки писанок у Кропивницькому:

У Кропивницькому відкрито виставку робіт Ірини Михалевич Живі барви писанки. Виставка писанок у Кропивницькому. Писанкарка Ірина Михалевич. Фарбування натуральними барвникамиУ Кропивницькому відкрито виставку робіт Ірини Михалевич Живі барви писанки. Виставка писанок у Кропивницькому. Писанкарка Ірина Михалевич. Фарбування натуральними барвникамиУ Кропивницькому відкрито виставку робіт Ірини Михалевич Живі барви писанки. Виставка писанок у Кропивницькому. Писанкарка Ірина Михалевич. Фарбування натуральними барвникамиУ Кропивницькому відкрито виставку робіт Ірини Михалевич Живі барви писанки. Виставка писанок у Кропивницькому. Писанкарка Ірина Михалевич. Фарбування натуральними барвникамиУ Кропивницькому відкрито виставку робіт Ірини Михалевич Живі барви писанки. Виставка писанок у Кропивницькому. Писанкарка Ірина Михалевич. Фарбування натуральними барвникамиУ Кропивницькому відкрито виставку робіт Ірини Михалевич Живі барви писанки. Виставка писанок у Кропивницькому. Писанкарка Ірина Михалевич. Фарбування натуральними барвникамиУ Кропивницькому відкрито виставку робіт Ірини Михалевич Живі барви писанки. Виставка писанок у Кропивницькому. Писанкарка Ірина Михалевич. Фарбування натуральними барвникамиУ Кропивницькому відкрито виставку робіт Ірини Михалевич Живі барви писанки. Виставка писанок у Кропивницькому. Писанкарка Ірина Михалевич. Фарбування натуральними барвниками. Майстер-клас Ірини Михалевич з писанкарства

Фотографії взято зі сторінки Ірини Михалевич у Фейсбуку: https://www.facebook.com/

За матеріалами: http://fotoinform.net/

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

писанки на Великдень
У своєму блозі на "Малій Сторінці" відома в усьому світі майстриня-писанкарка Ірина Михалевич докладно розповідає про мистецтво писанкарства - крок за кроком - та розкриває секрети своїх писанкарських знахідок.  Пізнаваймо нове разом з нами!
 
 
Дивіться також на нашому сайті:

Останні коментарі до сторінки
«"Живі барви писанки" - виставка робіт Ірини Михалевич у Кропивницькому»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми