До Дня вишиванки: секрети української вишивки


До Дня вишиванки: секрети української вишивкиЩороку у третій четвер травня Україна святкує День вишиванки. Це свято було засновано у 2007 році студентами Чернівецького національного університету – молоддю, яка зацікавилася традиціями свого народу і стала вбиратися у вишиті стародавніми візерунками сорочки. Напередодні свята журналісти подивилися, чим відрізняється традиційний одяг різних регіонів України, дізналися, як розшифровувати кольори і з'ясували, як вишивка хрестиком наблизила наступ комп'ютерної ери.

 

Читайте цікаве інтерв’ю із Юрієм Мельничуком, заступником директора з науково-фондової роботи Національного центру народної культури "Музей Івана Гончара", про якого говорять: "Ця людина знає про вишивку все, і навіть трохи більше". Юрій Олексійович – справді справжній експерт. Він закінчив університет ім. М. Драгоманова (вчитель географії та біології), десять років пропрацював в інституті географії НАН України, займаючись рекреаційним комплексом Карпат. У 1992 році створив молодіжний колектив "Цвіт", у 1993-му став визнаним народним майстром з вишивки, з 1995 року почав працювати в музеї Івана Гончара, з яких 13 років був завідуючим сектором "Тканини" і останні сім років – заступником директора. Але вишивка, з якою починав, досі залишається головним захопленням, роботою і життям одночасно. Саме тому зараз Мельничук створив Центр української вишивки та костюму "Оріяна" – щоб шукати, вивчати і збирати зразки вишивки і відтворювати їх. Частина костюмів була представлена на недавньому Українському тижні моди.

Журналісти одразу потрапили відразу на майстер-клас: Юрій Олексійович саме навчав ученицю робити правильні стежки.

– Ми нашиваємо тут п'ять стібків, а коли п'ятий, діагональний, дамо діагонально, вийдуть пелюстки, – говорить він жінці, – і тут же, пошукавши в ящиках, викладає перед нами різні зразки вишивки.

Можете поки подивитися, познімати. Це дуже давні шви, найдавніші – вони імітують ткацтво. Всі прошиті, голка з ниткою повторюють хід човника на верстаті. Це "заволікання", "занизування" і "низь".

 

До Дня вишиванки: секрети української вишивки

Фото 1. В Україні існує понад 250 швів, які базуються на 20 техніках. На тканині  – візерунки, червоні і чорні.

 

Українська вишивка дуже популярна в Європі. Після Тижня моди нас запросили в Італію, Словаччину і Грузію, – розповідає Юрій Олексійович. – Але якщо ми повеземо туди автентичний костюм, нас не зрозуміють: їм місце в музеї, під склом, а не на подіумі.

Складно збирати зразки?

Є певні труднощі, – каже Юрій Олексійович. – Не все регіони добре представлені: досить добре західні області, і набагато гірше східні.

А багато різновидів костюма існує?

Звичайно. Ця різноманітність за статтю та віком (дитячий, юнацький і дівочий костюми, костюм для одружених чоловіків і заміжніх жінок, костюм для літніх людей). Грає роль клімат з яскраво вираженими чотирма порами року. Попри певні спільні елементи, ви ніколи не знайдете двох однакових костюмів. Але шукати і популяризувати вишивку – це дуже важливо. У зв'язку з подіями в країні нам потрібно спиратися на традиції – рідна мова, національний за духом костюм, традиційне оздоблення житла і національна кухня – ось відмінні ознаки будь-якого етносу, це те, що продиктовано землею, на якій ми живемо. Тому якщо мова буде суржиком, костюм – шароварний, їжа – фастфуд, а в інтер'єрі тільки євроремонт, то неважко здогадатися, що може чекати такий народ в майбутньому.

 

До Дня вишиванки: секрети української вишивки
Фото 2. "Софія". Воістину містичне полотно, яке символізує пробудження праматері.


Вінниччина. Сорочки із Літинського та Могилів-Подільського районів зі сваргами на рукавах
Фото 3. Вінниччина. Сорочки із Літинського та Могилів-Подільського районів зі "сваргами" на рукавах.

 

Буковина. Зразки з села Кисіль Кіцьманского району з білою вишивкою на білому полотні.
Фото 4. Буковина. Зразки з села Кисіль Кіцьманского району з білою вишивкою на білому полотні.


Полтавщина. Є міф, що в цьому регіоні вишивали тільки білим, але ми бачимо і чорний, і синій кольори.
Фото 5. Полтавщина. Є міф, що в цьому регіоні вишивали тільки білим, але ми бачимо і чорний, і синій кольори.

 

Черкащина. Деякі нитки для вишивки замочували в корі дуба для додання кольору.
Фото 6. Черкащина. Деякі нитки для вишивки замочували в корі дуба для додання кольору.

 


ВІЗЕРУНКИ І КОЛЬОРИ: ДЛЯ КОЖНОГО ВІКУ СВОЇ

В Україні існує понад 250 вишивальних швів, які базуються на 20 техніках. Наприклад, "мережання" (тобто вишивання по тканині з висмикнутими нитками) – це техніка, на основі якої робиться більше тридцяти окремих швів – мережок. Орнаментальне багатство, яке наносилося на одяг, захищало людину, сприяло її комфортному енергетичному стану, служило сигнальною функцією (оповідаючи про сімейний, соціальний статус), і лише в останню чергу було декором. Кожен візерунок, кожен колір в народній вишивці несе свій сенс. Жінки вишивали для найближчих: мами – дітям і чоловікові, дівчата – коханим. Нитка і голка – це інструменти, за допомогою яких можливо запрограмувати тканину на добро. І почали це робити давним-давно, є відбитки тканин на судинах Трипільської культури.

 

Чоловічі сорочки. Гуцульський, буковинський та вінницький варіанти весільних та святкових шат.
Фото 7. Чоловічі сорочки. Гуцульський, буковинський та вінницький варіанти весільних та святкових шат.

 

Зараз багато хто звертається і запитують: як вишивати обереги? – продовжує Юрій Мельничук. – Звичайно, сорочка – це важливо. Сорочка – це свято. Як її можна носити на війні? Ми радимо: шийте, як і раніше це робили жінки, хусточки. Серед вишитих мотивів на них були деревця, зірки, хрестоподібні елементи. Головне – робити це з гарним настроєм, з молитвою. Є безліч історій, поі'язаних з Другою світовою війною,  – хлопці брали з собою рушники і хусточки і поверталися живими звідти, де гинули їхні побратими.
У багатьох місцевостях на весілля хлопці раніше надягали дві сорочки. Звідси "своя сорочка ближче до тіла" – адже під тією, що вишила кохана, була ще одна, вишита мамою, родова. Деякі регіони використовували весільний одяг тричі – на весілля, через тиждень після весілля до церкви і на смертному одрі, щоб і на тому світі ці душі могли пізнати один одного.
Перша сорочка шилася дитині на три роки – з крижма (полотно, що складається з безлічі хрестиків). Саме полотно вже було оберегом. На ньому матір наносила прості символи – восьмикутні зірки, що символізують Бога, Сонце, зорю, вісім сторін світу, вісім архангелів і... предків у четвертому коліні – чотирьох прадідів і чотирьох прабабок (по променю зірки на кожного предка). Далі – дівоча і юнацька одяг, більш наповнена елементами, складніше. Дівчата нашивали ромби (жіноче начало), поділені косим хрестом (символ Місяця) на чотири частини – виходив символ родючості, який зображений ще на трипільських ритуальних фігурках. А ще – квіти. Чоловікам шили в основному геометричні орнаменти – прямі хрести, солярні знаки, зірки та ін. Заміжні жінки не носили на сорочках квіти – це тільки для дівчат, а нашивали собі плоди, ягоди – калини, горобини і так далі, які означали дітей. А ось листя дуба були універсальним символом для обох статей і символізували міцність духу.
Чим старшою ставала людина, тим скромнішою була вишивка, все менше червоного (в пост червоний теж не вітався) – все більше синього, чорного і білого. А деякі жінки і зовсім надягали білі сорочки з чорним орнаментом, символічно зображуючи буття й небуття, життя і смерть.

 

Такі різні техніки. Від найдавніших до більш сучасних – і в кожного роду свої.
Фото 8. Такі різні техніки. Від найдавніших до більш сучасних – і в кожного роду свої.

 

Основних кольорів народної вишивки п'ять: білий, червоний, чорний, синій і жовтий. Розшифровка у кожному регіоні була своєю. Поліщуки не любили чорний, вважали його кольором смерті. А подоляни, навпаки, шили чорним по білому, що символізувало землю і багатство. Кольори мають безліч значень. Ось деякі з них. Білий – символ Світу, чистоти, символ Творця, колір сили. Червоне – то любов, кров, енергія, вогонь. Синій – вода, а жовтий – Сонце.
А ось вишивка хрестиком, яку фахівці називають "брокаровской", не має нічого спільного з давньою українською традицією – вона прийшла до нас з Європи в другій половині XIX століття. Троянди на сорочках з'явилися приблизно в той же час, коли вишивка збереглася лише як традиція і стала скоріше декоративною, ніж сакральної – до цього вона суворо табуювалася і ніхто не шив "чужі візерунки".

До музею приїхала майстриня з Житомирщини, показувала трояндочки, "брокар", на синтетичній панамі. І похвалилася, мовляв, рушник XVI століття. Показує – а там все ті ж троянди, які з'явилися в XIX столітті. У неї запитали: а звідки ви знаєте, що він XVI століття? Вона відповідає: так це прабабусі, дивіться, я народилася в ХХ столітті, мама в XIX, баба в XVIII, а прабаба – в XVI... – сміється пан Юрій, однак тут же пояснює, що вишивка хрестиком з'явилася вчасно: – "Брокар" підготував нас до появи комп'ютерів. Хрестик ділить поле на квадратики, а колір – на нулики і одинички. Так що, по суті, це... комп'ютерний код. Який, до того ж, збігся з появою перших примітивних обчислювальних пристроїв. Є й воістину містичні історії.

Юрій Олексійович розгортає велику і вкрай складне полотно, біле на білому.

Це – Наталя Бабіна, "Софія". Присвячено Софії Київської як образу праматері. У 1970-і роки Наталя була на екскурсії в Софії і відчула, що праматір спить. А вже у 2000-х їй наснився сон: немов йде в соборі, а він – просторий і білий, і екскурсію веде ангел-охоронець. Навколо, біля стін, – каталоги. "Це долі?" – запитала вона у ангела. "Так", – відповів той. "Можна побачити?" – "Ні, людям заборонено". – "А відчути?" – "Так". І вона підняла голову і побачила світле небо в білих і срібних візерунках. Прокинулася – і вирішила вишити, щоб допомогти пробудженню Софії".

За матеріалами: http://ukr.segodnya.ua/

 

 

Дивіться також на нашому сайті:

Вірші про українську вишиванку та вишиті рушники

Вірші про українську вишиванку, вірші про  вишивані рушники, вірші для дітейВірші про українську вишиванку та вишиті рушники:  "Вишиванка" (Вадим Крищенко), "На моєму рушничку" (Г. Мовчан), "Вишивальниці" (Василь Симоненко), "Вишиванка" (Яна Яковенко), "Мама своїй донечці" (Яна Яковенко), "Народний одяг" (Леся Храплива-Щур), "Ви б бачили узори" (Валентина ткаченко), "Вишивка" (Наталя Любиченко), "Вишиванка" (Варвара Гринько) та багато-багато інших поезій від українських авторів.​

 

 

Усе про вишивку та вишивання: історія, традиції, техніка виконання, схеми, майстер-класи

Усе про вишивку та вишивання - історія, традиції, техніка виконання, схеми, майстер-класиВишивання – це є невід’ємна складова декоративно-прикладного мистецтва, одна із конструктивних ланок української національної духовності, морально-етичної та матеріальної культури. У цьому розділі збираємо усю найцікавішу інформацію про українську вишивку та вишивання.

 


Останні коментарі до сторінки
«До Дня вишиванки: секрети української вишивки»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми