ГЛОСАРІЙ ТИПОВИХ І РЕКОМЕНДОВАНИХ ВАРІАНТІВ УЖИВАННЯ СТАЛИХ СЛОВОСПОЛУЧЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Helga Sharko: "Шановні друзі, товариші, колеги та просто небайдужі люди - усі, хто чекав разом із нами. Глосарій нарешті опубліковано у вільному доступі.
У пропонованому глосарії систематизовано помилки в типових варіантах уживання сталих словослолучень – експресем і нейтрально забарвлених одиниць – української мови за різновидами порушення принципів української фонетики, морфеміки, словотворення, синтаксису та лексикології, а також надано рекомендовані відповідники. Лексичний матеріал охоплює некнижні стилі й регістри української мови. Глоcapiй складено задля підвищення фахового рівня філологів усіх спеціальностей, дотичних до україністики та художнього перекладу українською мовою, зокрема перекладачів художньої літератури."
Завантажити "Глосарій типових і рекомендованих варіантів уживання сталих словосполучень української мови" (pdf.zip)
У файлі pdf можна здійснити пошук слова, якщо раптом забули певну словоформу чи фразу. У форматі pdf в пошуковому рядку уводьте необхідне Вам слово – і отримаєте результат пошуку (як у вордівських файлах).
Не оминулося, щоправда, без деяких огріхів. Хоч у нашому списку літератури під номером 5 зазначений термінологічно-правописний порадник для богословів та редакторів богословських текстів, на жаль, у самому глосарії не наведено жодного вислову з цього джерела. Ми прогледіли й не вилучили цю позицію. Є й одруківка / хибодрук: після слів "фіксація словосполучення (зазначено наприкінці)" має стояти крапка з комою, а не кома, інакше порушено керування відмінками.
Звісно, пропонований нами матеріал – це крапля в морі, адже ми могли опублікувати статтю обсягом у 20 сторінок, та сподіваємося, що наш варіант систематизації матеріалу хоч трохи полегшить опанування та вдосконалення української мови. Будь ласка, повідомте нам про потребу в подібному матеріалі у зручний для Вас спосіб – залиште коментар під цією статтею або відпишіть у приватні повідомлення мені, Helga Sharko, чи моєму колезі Сашкові Богомольцю.
Дуже просимо всіх небайдужих поширювати інформацію про глосарій усіма можливими способами.
І наостанок щиро дякуємо консультанту та керівнику проекту – єдиній та неповторній Lidiia Hnatiuk!»
Матеріали люб'язно надіслано Ольгою Шарко спеціально для "Малої Сторінки". Фото автора
Дивіться також на нашому сайті:
Майже тридцять років не стихають розмови про те, яка українська мова солов’їна та калинова. За останню п’ятирічку особливо акцентують на її збереженні й відродженні. Не заперечую, що варто заглядати у словник, аби поновити в пам’яті скарби тисячоліть. Проте як щодо сьогодення? Адже мова, яка не реагує на виклик часу й не відображає повною мірою сучасність – мертва мова. У цьому блозі я намагатимуся довести протилежне, збираючи випадки лексичного та словотвірного потенціалу української мови часів незалежності, зафіксовані у рекламі, фільмах та серіалах, піснях різноманітних виконавців, соцмережах та друкованих чи електронних виданнях.
Шановні читачі! Доповнено статтю "Конспектування чи мавпування: мій досвід".
Усі охочі можуть долучитися до телеграм-каналу: https://t.me/s/truephilologist
відкривати нові таланти*, розкривати нові таланти [3] Моя думка , що в цих виразів трохи інші значення. Відкривати. - Виявляти, помічати когось (щось), раніше не поміченого (не помічене). [Префект:] Сю перлину [співця] не ти, а я відкрив уперше (Леся Українка, III, 1952, 455); — Може, ми, як виростемо, невідомі землі відкриємо або ракетоплан збудуємо... (Олесь Донченко, VI, 1957, 409);
Розкривати - перен. Виявляти, помічати і показувати в кому-, чому-небудь те, що раніше не було відоме, помічене. Щепкін, який до дрібниць знав провінціальне життя, зрозумів і розкрив Гоголя, як ніхто (Оксана Іваненко, Тарасові шляхи, 1954, 330);
Пане Володимире, дякую за Ваш відгук. Як вийде більш охопна версія глосарія - додам туди й Ваші зауваги.
Усі охочі можуть долучитися до телеграм-каналу: https://t.me/s/truephilologist