На відео: БУНКЕР (#9). Валуєвський циркуляр (1863 р.).
|
"Така гарна і милозвучна назва, що аж душа радіє. Калинова мова... Вона і справді така. Але потрібно поглянути глибше, щоб вникнути у болісну правду, котра оточує нас. Українська мова втрачає свої позиції на теренах власної держави." (Володимир Ухач, «Три патрони») |
|
Товариство, сьогодні ми поговоримо про дев’ятий випуск історико-просвітницького проекту «Бункер», що розповість нам про «Валуєвський циркуляр». Одну із вагомих заборон української мови.
У коментарях можете написати скільки заборон пройшла наша мова за період свого існування.
Та зараз повернемось до випуску. «ВАЛУЄВСЬКИЙ ЦИРКУЛЯР» - таємне розпорядження міністра внутрішніх справ Російської імперії Петра Валуєва до територіальних цензурних комітетів, видане у 1863 році, в якому наказувалося призупинити видання значної частини книг, написаних «малоросійською», тобто українською мовою. Згідно з указом заборонялась публікація релігійних, навчальних та освітніх книг, однак дозволялась публікація художньої літератури.
Діяльність циркуляру у 1876 році випливла у «Емський указ» (розпорядження російського імператора Олександра II), що являв собою практично повну заборону українського книговидання.
Основною фразою циркуляру можна вважати - «не было, нет и быть не может». Саме від цього відштовхувався автор.
Кожен з нас розуміє, що мова є одним із генетичних маркерів нації. І саме заборона мови сприяє лінгвоциту — мововбивству — свідомого, цілеспрямованого нищення певної мови як головної ознаки етносу. Саме цим і займалися всю нашу історію «щирі сусіди»…
Ми повинні розуміти, що плекати та розвивати мову — означає дарувати нації шанс на світле майбутнє та вагоме місце серед етнічної карти світу.
Це яскраво виражено у нашому відео, підкреслено невеликими скетчами, що дають зрозуміти причини та наслідки циркуляру. Якщо вам цікаво дізнатись, обов’язково зверніть свою увагу на цей випуск та прокоментуйте його. Таким чином ми подаруємо мові вагомий шанс на процвітання, адже політика, спрямована на знищення українського етносу, розвивається страшенними темпами.
Та саме в таких проектах ми збираємось протистояти інформаційному ворогу. Бо інформаційна, мовна війна є однією з головних у боротьбі за нашу справжню незалежність.
З накращими побажаннями, Мистецьке збіговисько «Delirium».
Більше важливих історичних фактів дізнавайтеся у блозі:
"Історико-просвітницький проект «Бункер» створений Мистецьким збіговиськом «Delirium» у 2018 році. Метою проекту є популяризація української історії, як одного з головних елементів національної ідентифікації. Бо «хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього» - слова, які є ключовими у розповсюдженні проекту. Все почалося дуже просто, як завжди - з ідеї. Ідеї, чи не створити нам історичні ролики, які б розповідали про звитягу боротьби за незалежність України, крізь призму часу і у сьогодення. Перші випуски, були так би мовити більш аматорськими намаганнями вибрати формат проекту, і ось уже починаючи з четвертого-п’ятого – сформувавши бачення, які повинні бути відеоролики, ми почали плідну працю для досягнення своєї мети. На даний час нами створено дев’ять робіт, що у своєму часовому проміжку зачіпають різні епохи, від козацької до теперішніх часів. Кожен з випусків розповідає про один із елементів історії України, більш чи менш ключовий, але важливий..." (Володимир Ухач)
Читайте також на нашому сайті:
-------------------------
Заходьте на сторінки Мистецького збіговиська "Delirium" у соціальних мережах:
Канал Ютуб:
https://www.youtube.com/channel/UCVCF...
Сторінки ФБ:
https://www.facebook.com/DeliriumVideo/
https://www.facebook.com/vova.uhach
https://www.facebook.com/yra.uhach
Інстаграм:
https://www.instagram.com/delirium_vi...
Для заохочування покопатися поглибше в темі - добре.
Прекрасна робота
"У коментарях можете написати скільки заборон пройшла наша мова за період свого існування."
А хтось рахував???????
Розкажіть, будь ласка, про це...
Дякую за оповідку!
Вдячна Вам за Вашу працю!