Зірка Мензатюк
РОМАШКИ
(зі збірки оповідань "Зелені чари")
Завантажити текст оповідання Зірки Мензатюк "Ромашки" (txt.zip)
Біле пелюстячко, жовта серединка - от вам і ромашка. Усі її знають і люблять. Про неї пишуть вірші, повні зачарування, її малюють на картинах.
На мистецькому Андріївському узвозі в Києві, де художники виставляють і продають свої картини, з усіх квітів на полотнах, мабуть, найчастіше зображені саме ромашки, волошки, бузок.
А всесвітньо відомий казкар Ганс Крістіан Андерсен написав чудову казку „Ромашка”, в якій ця скромна рослинка постає привабливішою за пишні садові квіти, бо попри всі негаразди вміє радіти життю сама, ще й радувати інших.
Біле пелюстячко, жовта серединка... Проте ромашки бувають не тільки білі. Є ромашка рожева (вона й називається рожевою, або кавказькою), є червона, або далматська, - обидві в нас чужинки. Є зелена (її ще називають пахучою, або без’язичковою), що взагалі не має пелюсток; вона походить з Північної Америки, але давно поширилася по Україні.
Натомість не все те, що ми вважаємо ромашками, має таку ж назву в науковій літературі.
Власне ромашка чи, точніше, ромашка лікарська - невеличкі кущики з дрібним веселим цвітом, що ростуть край доріг, у полі, у дворах. Її пелюстки навкруг опуклої порожнистої серцевинки опущені вниз, ніби аж притиснуті до стебла.
У неї багато наймень: рум’янка, романець, роман, ромен.
Ой по горі роман цвіте,
Долиною козак іде...
У 60-ті роки була популярна пісня про неї:
Я тобі принесу білі квіти ромену -
Найчарівніше зілля землі.
Ромашку лікарську і справді вважали чарівною. У стародавньому зільнику про неї написано, що вона загострює зір і слух, зміцнює пам’ять та оберігає від чарів. І хоча від чарів давно вже ніхто не лікується, цілюща ромашка не виходить з ужитку. З неї виготовляють мило, мазі, косметичні креми, з неї п’ють золотистий духмяний чай, у ній купають немовлят. У 30-ті роки, коли сатанинська влада в Кремлі вирішила винищити українців голодомором, ця маленька квіточка разом з лободою, кропивою стала в ряди наших рятівників.
А от знана лугова красуня, на якій ворожать дівчата, обриваючи пелюстки, - то королиця, або невісточка. На початку літа вона дійсно, мов королівна, пишається серед некошеної трави. Чи не тому її й назвали королицею? А чого вона невісточка? Чи нагадувала людям молоденьку милу невісточку в біленькій хустині, яка несла в поле обід? Чи, може, цю назву залишила давня забута легенда?
- Ти бачила ромашки при місяці? - одного разу спитала мене сестра.
Я не бачила, тож ми пішли дивитися. У лузі над Прутом трава стояла в пояс. Ми заросилися так, що хоч іди вбрід через Прут - дужче не змокнеш. Проте видовище було того варте. Луг змінився невпізнанно. Старі тополі бовваніли, мов чорні привиди, круглий місяць над ними розливав примарне таємниче сяйво, а внизу під темними тополями, ніби сріблисті озерця, ясніли кружала ромашок. У густих сутінках ночі вони були сліпучо-білі, якісь мовби неземні. Ніколи раніше вони не здавалися мені такими ніжними, тремтливо-беззахисними, такими ворожбитсько-чарівними! І от що дивно. Скільки відтоді було веселих розваг, гучних свят, які забулися безслідно, а та ніч, ті місячні ромашки свіжі в пам’яті до найменших дрібниць...
І ще один спогад. „О, як я любив милуватися травами, квітами!” - пише відомий український художник-графік Василь Лопата у книжці „Десь на дні мого серця”.
- Здалеку швидко глянеш - нічого особливого, буденне, знайоме. А ось варто тільки уважно зблизька придивитися до квіток - і відбувається чарівне перетворення, ти бачиш волошки, ромашки, незабудки - шедеври за кольором, вишуканістю та складністю форми, відмінністю навіть однакових квітів. Я міг годинами розглядати, милуватися ними, і якесь велике почуття захвату стояло в моїх грудях, і йому ставало там тісно, аж важко було дихати”.
Може, так і стають художниками? Бо ж серед квітів є чарівниці, і ромашка - одна з них.
За матеріалами: Зірка Мензатюк. "Зелені чари". Оповідання. Художники: Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош. Чернівці, Видавничий дім "Букрек", 2012 р., стор. 52 - 56.
Більше творів Зірки Мензатюк на нашому сайті:
Зірка Мензатюк. "Зелені чари" (збірка оповідань про рослини)