27 жовтня — День української писемності та мови


 

27 жовтня — День української писемності та мови

 

 

 

Тетяна Прокоф’єва

До Дня писемності та мови


Калинова, барвінкова —

Це все наша рідна мова!

Скільки ніжності й тепла,

У собі ти зберегла.

Кожне слово, мов перлинка,

Тож збирай мерщій у скриньку,

Бережи й примножуй, друже,

Мова вдячна буде дуже!

Солов’їна, колискова —

Це все наша рідна мова!

 

* * *

 

Як ніжна пісня солов’їна,

Як тихий шепіт вітерцю,

Так моя мова рідна лине,

Її безмежно я люблю.


Плекаймо кожне своє слово,

Вкладаймо душу у рядки,

Нехай лунає наша мова

У всьому світі й навкруги.

 

 

 

27 ЖОВТНЯ — ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

(до 2023 року це свято відзначалося в Україні  9 листопада)

 

Це свято було започатковано Указом президента України № 1241/97 від 6 листопада 1997-го і відзначалося в Україні 9 листопада. 28 липня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України", який змінює дати державних свят відповідно до новоюліанського церковного календаря. Від цього часу День української писемності та мови святкуємо 27 жовтня. Традиційно цього дня всіх українців запрошують написати Всеукраїнський диктант національної єдності і перевірити свої знання.

За православним календарем цього дня вшановують пам’ять Преподобного Нестора-Літописця — послідовника Кирила і Мефодія. Вважається, що Нестор Літописець став прабатьком української писемної мови. Існують версії, що раніше на території України застосовували кілька видів писемності, деякі з них використовували грецьку абетку або латиницю. Сучасний алфавіт української мови здебільшого складається з аналогів грецьких літер і декількох слов’янських знаків, однак раніше, крім кирилиці, використовувалася так звана глаголиця.

 

27 жовтня — День української писемності та мови

 

У 1989 році Верховна Рада УРСР надала українській мові статусу державної. Вона також є рідною мовою українців, які проживають за межами України: в Росії, Білорусі, Казахстані, Польщі, Словаччині, Румунії, Канаді, США, Австралії та інших країнах. Українською мовою розмовляють майже 45 мільйонів людей і вона належить до найпоширеніших мов світу.

Генеалогічно українська мова належить до індоєвропейської мовної сім’ї. Про це свідчать і архаїзми, і деякі фонетичні та морфологічні ознаки, які зберегла наша мова протягом століть.

Давньою українською мовою написані козацькі державні документи й хроніки, створена самобутня художня писемність епох – від Івана Вишенського до Григорія Сковороди. Українці мають свою могутню класичну літературу, визнаних світом геніїв: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Михайла Коцюбинського, Василя Стефаника…

Щодо початку писемності в українських землях тривають наукові дискусії. Археологічні знахідки засвідчують наявність писемних знаків на глиняному посуді, пряслицях, зброї тощо, ще за трипільської доби.

Кілька століть нас привчали до думки про нібито «вторинність» української мови, ретельно приховуючи від українців величезний масив української ж писемності, історії та культури, що сягає глибокої давнини і налічує багато тисячоліть.

 

Преподобний Нестор-літописець

 

Давніший із літописів, який дійшов до нас, був написаний у 1377 році на пергаменті – вичиненій телячій шкірі. Він носить назву Лаврентіївського, за іменем монаха-переписувача Лаврентія. Зокрема до цього списку входить “Повість врем’яних літ” (або “Повість минулих літ”), написаний на початку XII століття.

Автором “Повісті” вважається монах Києво-Печерського монастиря Преподобний Нестор-літописець (близько 1050 – 1114 рр.). Також його перу належать житія святих…

Преподобний Нестор працював до останнього дня свого земного життя. Мощі святого покояться в Ближніх печерах Києво-Печерської лаври.

Цього дня, це вже стало традицією, стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Щорічна кількість учасників конкурсу – понад 5 мільйонів із багатьох країн світу.

За матеріалами: http://pedpresa.com.ua/

 

 

На відео: мультфільм, створений за гуморескою Павла Глазового "Кухлик":

 

 

Читайте також на нашосу сайті:

Вірші про рідну мову

Вірші про рідну мовуУкраїнський  народ  має  давню  історію,  він  витворив оригінальну й неповторну культуру, відому всьому світові.  А найголовнішою  його  ознакою,  що  дає  йому право називатися нацією, є мова - його найбільша духовна цінність, його суть, основа його буття.Це  найдорожчий  скарб,  переданий  українцям  сотнями  й сотнями  попередніх  поколінь,  виплеканий  у  давньому переказі, у народній пісні, у влучній приказці.


 

 

Українська мова як атрибут української держави

Українська мова як атрибут української державиУкраїнська мова – це скарбниця духовної і культурної спадщини українського народу. У різноманітних формах існування української мови (старовинні усні перекази і літописи, народні пісні і думи, казки і міфи, поетичні і прозові твори тощо) зберігається історична пам'ять та досвід нації, її світоглядні і моральні цінності, віддзеркалюються національні традиції і звичаї, тобто ознаки, що притаманні саме цій спільноті і тому є унікальними складовими національної ідентичності.

 

Вислови про рідну мову

Вислови про українську мову

Вислови про мову відомих людей

Цікавинки для школярів про українську мову


Останні коментарі до сторінки
«27 жовтня — День української писемності та мови »:
Марина , 2018-11-09 12:40:06, #
Лесь Маланка , 2018-11-09 13:44:24, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 2     + Додати коментар
Топ-теми