Церковний календар: 24 червня — Різдво Івана Хрестителя (Івана Купала)


 

24 ЧЕРВНЯ — РІЗДВО ІВАНА ХРЕСТИТЕЛЯ (ІВАНА КУПАЛА)

(до 01.09.2023 року це свято відзначалося в Україні 7 липня)

 

Свято Івана Купала - Різдво Івана Хрестителя

24 червня християнська церква святкує Різдво Святого Івана Хрестителя. Цього дня це релігійне свято  поєдналося з традиційним народним святом Івана Купала.

Коли Ісусу Христу сповнилося З0 років і він готувався уже до місійної праці задля спасіння людства, над берегами Йордану з'явився великий і останній пророк: Предтеча Месії, св. Іван Хреститель.

Народження його було чудесним: батьку Івана Хрестителя було знамення від небесного посланця про народження незвичайної дитини. Предтеча Господній був людиною суворого життя. Жив він у пустелі, харчувався самими акридами (вид сарани) та медом диких бджіл.

Таке життя загартувало його дух, звеличило душу, а всі тілесні бажання підкорило духовному прагненню любити Бога і бути готовим зносити всі труднощі і всяку небезпеку при самовідданому служінні людям.

Він виховав у собі прекрасні якості свідомої людини: прямоту, відвертість, смирення і вимогливість, був далекий від будь-якого лукавства.

Кожний моральний вчинок він називав у повній відповідності до його змісту без усякого лицемірства, не приховуючи правди. Він був самим собою на самоті, і в зустрічах з простим народом, і з великими начальниками.

Однаково засуджував грішні вчинки кожного, хто б він не був: раб, воїн або цар. Як сказано в Євангелії, «було слово Боже в пустині до Івана» (Луки 3:1-2), яке закликало його на відкриту всенародну проповідь. «І він ходив по всій землі йорданській, проповідуючи хрещення покаяння для прощення гріхів» (Луки 3:3). Люди йшли на заклик проповідника — «Покайтесь, бо наблизилось Царство небесне!» (Матв. 3:2) — і, відкриваючи йому свої гріхи, хрестились у воді Йордану.

Так виконував Іван свою місію попередника Христа Спасителя, Його Предтечі, щоб зробити серця людей добрим грунтом для благовіс-тя божественного миру й любові.

Чому люди охоче слухали проповідь Івана? А тому, що їхні душі давно прагнули таких слів, які мали б силу сколихнути свідомість, радісно збентежити розум, прояснити духовне життя. Владний голос проповідника наполегливо кликав відцуратися усього лихого й гріховного, відкинути неправду, ворожнечу й ненависть, облишити все, що перешкоджає вступати в нове Царство Божої правди і благодаті. Проповідь Предтечі мала великий успіх. До нього приходили не тільки мешканці Єрусалима, а й люди з далеких країв. Його проповідь впливала і на простих людей, і на митарів, і на воїиів, і на гордови тих фарисеїв. «Весь народ, що слухав його, і митарі, справдили волю Божу, охрестившись хрещенням Івановим» (Луки 7:29).

Проповідник великої любові закликав людей до милосердя, взаємоповаги, миру і правди. Багато людей, слухаючи заклики пророка, виправляли своє життя, покидали свої гріхи. Так вирівнював для Спасителя світлу дорогу до людських сердець оцей «голос волаючого в пустелі», як себе називав Іван, або «найбільший серед народжених жінками», як про нього згодом казав Христос (Луки 7:28).

Сам Христос хрестився у Предтечі, хоч той перешкоджав цьому, знаючи, що то — Месія. Але Ісус відповів: «Допусти це тепер, бо так годиться нам виповнити усю праведність» (Матв.3:15). Закінчив Іван Хреститель своє життя мученицькою смертю. Цар Ірод ув'язнив його, бо той привселюдно засуджував царя і його родину, а потім кат відрубав Предтечі голову.

Цей сюжет не раз використовувався в мистецтві: юній царівні Соломеї, що танцювала перед Іродом і за підмовою своєї матері зажадала в нагороду смерті Івана Предтечі, подають на тарелі його відрубану голову. Своїй невтомній праці проповідника залишився Предтеча вірним до останньої хвилини, коли меч ката перетяв нитку його праведного життя. І хоч від часу смерті Предтечі минуло вже 20 століть, та його постать  до цього часу стоїть живою перед очима усіх християн.

Настоятель храму св. Бориса і Гліба, протоієрей Юрій Бойко.
Малюнок В. Шевченка

За матеріалами: журнал для підлітків "Однокласник", №8, 1995, стор. 14.

 

 

На відео: Православний вісник — про Різдво Іоанна Хрестителя.

 

 

 

Дивіться також на нашому сайті:

 

Купальські пісні — збірка

Добірка пісень на Івана Купала (купальські пісні)

Купальські пісні — збірка (з книги «Календарно-обрядові пісні»)

 

 

 

7 липня - Івана Купала. Святкування за народними звичаями та традиціями. Купальські обряди українців. Олекса Воропай. Василь СкуратівськийІвана Купала — це день літнього сонцевороту, що є одним з найдавніших свят нашого народу. Символізує він єднання сонця і води, і головними його атрибутами є купальне дерево і опудало Марени. Купальне дерево дівчата прикрашають квітами, ягодами, стрічками і водять навколо нього хороводи. В інших селищах замість дерева роблять солом 'яне опудало — Марену. Одягають у жіночу сорочку, прикрашають. Після всіх веселощів і танців Марену кидають у воду. Якщо Марена — символ води, то палаюче колесо — символ сонця. 

 

 

24 червня — Івана Купала. Святкування за народними звичаями та традиціями. Купальські обряди українців. Василь Скуратівський. Зійди, сонечко, на ІванаДень Купала, який припадає на 24 червня, збігається з літнім сонцеворотом. У давніх слов'ян Дажбог — бог Сонця — був найшановнішим серед інших міфологічних святих. Наші пращури вважали, що саме він дарував усьому життя. Відтак Сонце було прообразом свого покровителя, а тому його річний цикл співпадав з певними ритуальними дійствами, серед яких Купало знаменувало літній сонцеворот, тобто найвищий культ Сонця. Християнство не змогло остаточно знівелювати обряд, тому до нього «долучили» свято Різдва Святого пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Івана. Ось так і з'явилося християнізоване дійство з подвійною назвою — Іван Купало.

 

24 червня — Івана Купала. Святкування за народними звичаями та традиціями. Купальські обряди українців. Олена Чабанюк. Календарно-обрядові пісні.У  колі  річних  свят  Купало  —  одне  з  найголовніших  і  відзначалося урочисто,  чому  значною  мірою  сприяла  благодатна  пора  його  проведення:  буяла  рослинність,  сонце  було  в  апогеї  своєї  сили,  тепла  та впливу  на  природу.  За  народним  повір’ям  у  цей  день  «сонце  сходить, грає»,  трави  і  квіти  набирають  найбільшої  сили,  а  опівночі  вогнистим цвітом  розквітає  папороть,  віщуючи  тому,  хто  здобуде  його,  скарби, багатство,  статок  і  здоров’я.

 

 

 

24 червня — святкування Івана Купала. Купальскі обряди і звичаї українців. Олекса Воропай.  Традиції та звичаї українського народу.Як народне свято, день Івана Купала відбувається з багатьма своєрідними обрядами та піснями. З далекої давнини збереглися в українського народу ці купальські звичаї.

 

 

 

 

Православний календар (найбільші церковні свята)Про найважливіші релігійні свята розповідатимемо в цьому розділі.

 

 
 
 
 
 

Михайлівський Золотоверхий монастир (Київ).В Україні з 1 вересня 2023 почав діяти новоюліанський церковний календар, в якому дати багатьох свят змінилися. Різдво офіційно перенесено на 25 грудня. Водохреща, Святого Миколая, Покрова Богородиці також відзначатимемо по-новому. Дивіться дати "неперехідних" свят за новим календарем у представленій статті.

 

 

 

 

 

 

Більше про українські народні традиції на нашому сайті:

традиціїРід наш прекрасний духовністю. З найдавніших часів наші пращури відбирали найцінніші надбання, збагачуючи їх, і бережливо передавали з покоління до покоління. Українці вміли відчувати природу, черпати здоров’я, силу й красу з її лона. Всі творчі сили людини були спрямовані на зміцнення сім’ї, свого роду. Отож не забудьмо свого прямого обов'язку і продовжимо справу наших предків.


Останні коментарі до сторінки
«Церковний календар: 24 червня — Різдво Івана Хрестителя (Івана Купала)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми