Ірина Михалевич. "Чому квіти барвисті?" Оповідка про феноли - фарбувальні речовини рослин


Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Чому квіти барвисті. Оповідка про феноли - фарбувальні речовини рослин. Айстра степова

На фото: злинка північна.​

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Чому квіти барвисті. Оповідка про феноли - фарбувальні речовини рослин. Цикорій.

На фото - цикорій.

 

 

Ірина Михалевич

Чому квіти барвисті?

Оповідка про феноли - фарбувальні речовини рослин


Писанкарі, окрім символів, не можуть не цікавитися складом воску, наприклад, або особливостями рослин. Чому квіти цикорію світло-сині, а квіти материнки рожеві? Як це квітам вдається бути такими красивими, барвистими, неповторними? Виявляється, пелюстки квітів тому такі барвисті, бо забарвлені певними речовинами – пігментами. Рожеве, червоне, лілове, синє забарвлення квітам надають антоціани. Халкони, аурони відрізняються жовтим забарвленням, а флавонові глікозиди поряд з антоціанами надають забарвленням квіток блакитний відтінок. Флавони містяться в білих пелюстках і квітках відтінку слонової кістки. 
Цікаво, що забарвлення не відіграє особливої ролі у виборі квітки комахами. 

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Чому квіти барвисті. Оповідка про феноли - фарбувальні речовини рослин. Конюшина повзуча.

На фото -  конюшина повзуча.


Пігменти не тільки зумовлюють забарвлення квітки, вони ще й задіяні у поглинанні та використанні сонячних променів. Рослинні пігменти – це складні пастки для сонячних променів, вибірково працюючі фільтри. Хлорофіл поглинає з білого світла сонця червоні і синьо-фіолетові промені, які використовуються в процесі фотосинтезу для утворення складних органічних сполук з простих мінеральних речовин ґрунту і повітря. Жовто-зелені промені сонячного спектру, що не вловлюються хлорофілом, відбиваються і розсіюються фотосинтезуючими органами рослин. Потрапляючи на сітківку ока, вони сприймаються нами як зелене забарвлення листя, стовбурів, пагонів рослин.
Пігменти, що є в рослинах, також «працюють» з променями іншої довжини хвилі зі складу сонячних і перетворюють їх в інші форми енергії. Вона використовується для дозрівання пилку і яйцеклітин квіткових рослин, вироблення ароматичних речовин. Чашовидні віночки гірських і арктичних квіток діють як рефлектори, увігнуті дзеркальця, концентруючи сонячне світло в центрі квітки, де температура може перевищувати навколишнє навіть на 8° С. Повертаючись протягом світлового дня за сонцем, квіти максимально утилізують його енергію. А з настанням сутінків, закриваючись або нахиляючись донизу, вони максимально зберігають уловлену енергію. 

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Чому квіти барвисті. Оповідка про феноли - фарбувальні речовини рослин. Лопух

На фото - лопух.


Забарвлення корисне і для захисту рослин від надлишку променів сонця. Ймовірно тому у горах там, де вище, забарвлення квіток значно яскравіше, ніж у долах. З пігментів найбільш важливий у цьому відношенні меланін. Особливості будови роблять його ідеальним «молекулярним ситом», в комірках якого застрягають і знешкоджуються радикали, що виникають під впливом ультрафіолетових променів. 
Рослинні пігменти нетоксичні і до того ж володіють цінними антиокислювальні, Р-вітамінними властивостями. Їх використовують в якості харчових барвників. 
Цікаво було б дізнатися, а як рослинні пігменти, потрапляючи у воду при кип’ятінні, кріпляться потім до знежиреної яєчної шкаралупи і надають яйцю тих чи інших барв. Попереду нас чекають нові дослідження. Дізнаємося про рослини та писанку більше!

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Чому квіти барвисті. Оповідка про феноли - фарбувальні речовини рослин. Ряст.

На фото - ряст.

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Чому квіти барвисті. Оповідка про феноли - фарбувальні речовини рослин. Піжма.

На фото - піжмо.

 

Оповідка створена за матеріалами інтернет-ресурсу http://medical-enc.com.ua.

Стаття люб'язно надіслана майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки". Фотографії - автора.  

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

 

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще - майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших - про використання натуральних барвників. 
 
 
Дивіться також на нашому сайті:
 
16 квітня 2017. Великдень. Свято воскресіння Ісуса Христа. Василь Скуратівський. Дідух
Великдень — одне з найсвітліших та найбільших християнських свят, яке з нетерпінням чекають люди по всьому світові.

Останні коментарі до сторінки
«Ірина Михалевич. "Чому квіти барвисті?" Оповідка про феноли - фарбувальні речовини рослин»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми