Ірина Михалевич. "Як фарбування натуральним розширює горизонти. Дивовижна історія Міріам Райс" (дослідження-оповідка)


Ірина Михалевич

Як фарбування натуральним розширює горизонти. Дивовижна історія Міріам Райс

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Як фарбування натуральним розширює горизонти. Дивовижна історія Міріам Райс. Дослідження-оповідка.Про долю цієї людини, її унікальний шлях я довідалася випадково на котромусь сайті. Коли стала шукати американські джерела, дізнаватися більше, була вражена обсягом проведеної роботи, широким інтересом людей по всьому світу до такої здавалося б вузької і специфічної теми. Гриби у їжу ніколи не вживаю, бо в дитинстві разом з батьками важко отруїлася їстівними рижиками і лисичками, котрі було зібрано в тому місці лісосмуги, де перед тим викинули отрутохімікати. Проте тема фарбування природним цікавить. І люди, котрі надихають долучатися до цієї краси.
Десь у 1968 році американська художниця Міріам К. Райс зацікавилася застосуванням натуральних барвників. Сталося це в Мендосіно (штат Каліфорнія, США). Розповідаючи про барвники своїм вихованцям у художньому класі, Міріам неабияк захопилася експериментами з грибами. Спочатку вона  виготовляла чорнила для блокових відтисків. І десь у той час друзі запросили її вирушити з ними на відпочинок під відкритим небом. Під час відпочинку планували збирати гриби. Очолив пошуки відомий міколог, доктор Гаррі Тієр. Вирушаючи на пошуки грибів, вчений прагнув дізнатися про них докладно, бо мав намір ідентифікувати місцеві види грибів. 
Незабаром після цього Міріам Райс взяла опеньок сірчано-жовтий несправжній (Hypholoma fasciculare, отруйний гриб з родини Strophariaceae, що росте на старих пеньках листяних та хвойних дерев) і вкинула його до гарячої води, в якій була вовняна пряжа. Трапилося щось незвичайне! Біла пряжа стала яскраво-лимонною.
З того часу Міріам почала багато експериментувати з різними видами грибів й отримувала блискучі результати. Їй порадили описати свій досвід фарбування грибами, тож 1974 року на світ з’являється невелика симпатична книжечка «Спробуймо фарбувати грибами» («Let’s Try Mushrooms for Color»).

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Як фарбування натуральним розширює горизонти. Дивовижна історія Міріам Райс. Дослідження-оповідка.

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Як фарбування натуральним розширює горизонти. Дивовижна історія Міріам Райс. Дослідження-оповідка.


Мені пощастило отримати це раритетне видання у подарунок.
У книжечці авторка описує способи фарбування пряжі різними видами грибів із застосуванням протрав. Міріам з’ясувала, що гриби здатні фарбувати нитки й тканину в жовті, лимонні, зелені, золотаві, помаранчеві, коричневі, рожеві, лілові, сині, фіолетові відтінки. Пізніше художниця написала ще дві книги про фарбування грибами, цією темою захопилися і у Сполучених Штатах, і в інших країнах – особливо скандинавських. Довкола Міріам гуртувалося дедалі більше однодумців, невдовзі вони почали організовувати міжнародні виставки, симпозіуми, зустрічі. До справи долучилися художники зі Швеції: вони досліджували місцеві гриби і порівнювали результати власних експериментів з досвідом Міріам. Внаслідок такої співпраці 1985 року виник Міжнародний інститут з фарбування грибами. Метою цієї некомерційної організації було навчання та просування грибних барвників. 
Згодом Міріам Райс (1918 - 2010 рр.) придумала, як із грибів виготовляти папір, акварельні фарби та інші матеріали для художників. Усі ці ідеї мали і мають шалений успіх. Уже скоро, з 13 по 19 серпня 2018 року, в Осло відбудеться 18-ий Міжнародний симпозіум. На заході традиційно зберуться майстри, дослідники, художники з різних куточків світу, які цікавляться фарбуванням грибами.  
Цікаво, що Міріам використовувала різні гриби, в тому числі, дуже отруйні. Протрави теж застосовувала і безпечні, і токсичні. Згодом вона відмовилася від небезпечних протрав і почала радити користуватися тільки алюмокалієвим та залізноамонієвим галунами.

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Як фарбування натуральним розширює горизонти. Дивовижна історія Міріам Райс. Дослідження-оповідка.

Стаття люб'язно надіслана майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки". 

 

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

 

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще - майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших - про використання натуральних барвників. 

Останні коментарі до сторінки
«Ірина Михалевич. "Як фарбування натуральним розширює горизонти. Дивовижна історія Міріам Райс" (дослідження-оповідка)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми