"Поряд із моєю школою була книгарня. Я завжди ходила туди розглядати книжки. А коли вдавалося зекономити гроші на сніданках — купувала щось почитати. Якось я придбала зелену книжку, на якій було написано: «Герхард-Гольц-Баумерт. Пригоди Альфонса Ціттербаке». Я була захоплена незвичними іменами. Виявилося, що перше — ім’я німецького письменника, а друге — головного героя повісті. Ця книжка досі зберігається у мене. Їй понад сорок років! Залюбки перечитую цю книжку й страшенно регочу. Вона про хлопця, який постійно потрапляє в смішні халепи." (Ірен Роздобудько)
Ірен Роздобудько
ДИКІ ОБРАЗИ ДИКОБРАЗА
В одному прадавньому лісі жило маленьке звірятко — Невідомо-Хто.
Воно мало таку ніжну й тонку шкіру, що на сонці крізь неї просвічувалося тремтливе серденько. Крапля дощу чи листок, що зривався з дерева й падав на Невідомо-Кого, завдавали йому неабияких прикрощів. І тому Невідомо-Хто весь час ховалося у своїй нірці під жму́тком *1 торішнього листя.
Одного разу Невідомо-Хто вирішило: «Не можу так більше жити!» — і вийшло на прогулянку. На межі лісу й поля воно побачило зграю мишей і зраділо: миші були дуже схожі на нього. Тільки мали хутряні шубки й були страшенно прудкі. Невідомо-Хто втішилося, що зустріло друзів. Але миші хором сказали:
— Ти не з нашого пле́мені *2. Ми не хочемо тебе знати!
Невідомо-Хто повернулося до своєї нірки й запорпалося носом у листя. Тієї ночі воно погано спало, увесь час крутилося уві сні, чухало спинку й попискувало. А коли настав ранок, Невідомо-Хто зі здивуванням помітило, що на ньому виросла... голка.
— Ось хто я тепер — єдиноріг! — зраділо Невідомо-Хто й пішло до єдинорогів.
Єдинороги були великі й суворі. Вони кресали копитами:
— Геть! Ти — не з нашого племені! Краще не потрапляй нам під ноги — розтопчемо!
І Невідомо-Хто знову заховалося у нірку. І знову погано спало...
А під ранок біля тої голки з’явилася ще одна...
— Тепер я — справжній олень! — подумало Невідомо-Хто і вирушило до оленів.
Але красені-олені навіть не почули, що до них хтось гукає!
Наступної ночі біля тих двох голок виросла третя. Це було дуже схоже на корону.
— Я, мабуть, принц! — вирішило Невідомо-Хто й пішло шукати своє королівство.
Але його гнали звідусіль. У звірів був свій цар — лев, у птахів — орел, у риб — кит. І всі сміялися із незграбного шукача трону. А після кожної ночі, впродовж якої Невідомо-Хто ображено сопіло і зітхало, з’являлися нові й нові більшим за самого себе вдвічі. Йому було важко носити своє колюче й гостре вбрання, але тепер уже ніхто не наважувався образити його. Дуже вже грізно стирчали голки!
...І тепер, коли у Дикобраза питають, чому він так одягнений, він сумно хитає головою і каже:
— О, це все — від диких образ...
*1 Жму́ток — невелика в’язка чого-небудь; пучок.
*2 Пле́м’я — рід, група близьких людей чи тварин.
За матеріалами: Хрестоматія сучасної української дитячої літератури для читання в 1, 2 класах серії «Шкільна бібліотека». Укладання Тетяни Стус. Львів, "Видавництво Старого Лева", 2016, стор. 54 - 57. Ілюстрація Марти Кошулінської.
На відео: Ірен Роздобудько "Дикі образи дикобраза" (Уривок з Хрестоматії дитячого читання для 1-2 класів)
Більше творів Ірен Роздобудько на "Малій Сторінці":
7 квітня в Черкаській бібліотеці відбулася тепла зустріч з Ірен Віталіївною.Для сільської школи - це надзвичайна подія.Дякуємо! Читаємо! Захоплюємось! Бажаємо всього найкращого!
Дуже весела iсторiя про образи,сьогоднi навiть буду готуватися до уроку та вона менi знадобиться.Дякую Iрен!
Дуже дякую, Вам, за ваші казки. Я від них у захваті!!! Пишіть, іще, будь ласка!
Тексти клас рекомендую
Ірен дуже цікаве оповідання!!!