Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. У серпні фарбуємо свіжими чорнобривцями.


Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Натуральні барвники. У серпні фарбуємо свіжими чорнобривцями. Чорнобривці прямостоячі (Tagetes erecta)

На фото: чорнобривці прямостоячі (Tagetes erecta).

 

 

Ірина Михалевич

У СЕРПНІ ФАРБУЄМО СВІЖИМИ ЧОРНОБРИВЦЯМИ

 

Серпневу писанку фарбуємо квітами! Якими? Якщо гайлардію спробували, мальву теж, тоді час для чорнобривців! Які ж вони гарячі, ароматні, фантастичні! На них подивишся - вщерть наповнюєшся сонця, радості. Розгляньмо, якими барвами уміють чорнобривці сяяти на писанках.  Існує 59 видів цієї рослини. В Україні поширені три, я спробувала два з них: дрібноквіткові (Tagetes patula) та чорнобривці прямостоячі (Tagetes erecta). 

Дрібноквіткові сподобалися мені дужче, бо зафарбували біле яйце у цікавий, близький до грушевого, відтінок. Ось вона ця барва на крапанці (жовтуваті краплі), зелене тло подарували свіжі квіти гайлардії. 


Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Натуральні барвники. У серпні фарбуємо свіжими чорнобривцями.

На фото: крапанка, фарбована квітами дрібноквіткових чорнобривців та гайлардії.


А ось і чорнобривці дрібноквіткові. Добре знайомі нам квіти. Ще один національний наш символ, який родом із Центральної Америки) Чорнобривці люблять відвідувати одні навдивовижу барвисті комахи: такі яскраві квіти неабияк пасують джмелям.

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Натуральні барвники. У серпні фарбуємо свіжими чорнобривцями. Чорнобривці дрібноквіткові (Tagetes patula).

На фото: чорнобривці дрібноквіткові (Tagetes patula).

 

То що за чим? Як створити барвисту серпневу писанку?

Почати варто з чорнобривців. Вони зафарбують писанку або в грушевий відтінок, або у насичену жовту барву. Грушевий відтінок слід чекати від барвника, приготованого зі свіжих квітів та листя чорнобривців дрібноквіткових. Стійкий жовтий колір (без помітних відтінків) подарує барвник зі свіжих квітів чорнобривців прямостоячих.

 

Як приготувати барвник?

Збираємо сировину (квіти або стебла з листям і квітами). Хорошої жмені буде достатньо. Замочуємо на кілька годин у воді. Потім виймаємо. Для відвару потрібно налити десь 200 мл свіжої води, варити на малому вогні 10-15 хвилин, потім процідити. До готового, не надто гарячого відвару кидаємо дрібку алюмокалієвих квасців. Розмішуємо ретельно. Барвник готовий!
Коли на писанці вже є жовта барва, потрібно діставати жовто-гарячу, а далі - і червону. У цьому разі дуже зручно користуватися стружкою дерева цезальпінія (на жовте тло вона ляже соковитим помаранчевим і ясним червоним відтінками). Далі потрібні чорниці (!). І тільки чорниці. Це вони дарують таку темно-коричневу барву поверх червоного, як на цій писанці:

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Натуральні барвники. У серпні фарбуємо свіжими чорнобривцями.

На фото: писанка, фарбована чорнобривцями, стружкою дерева цезальпінія та ягодами чорниці.

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Натуральні барвники. У серпні фарбуємо свіжими чорнобривцями.

Цю писанку писано за мотивами традиційного зразка зі Східного Поділля (Черкащина), посібник Вадима Мицика. 

Отже, жовту, помаранчеву та червону барви на писанці маємо, лишилося трішки - фіолетове тло. Як же його досягти, коли писанка вже темно-коричнева? У нагоді стане оцет! 5 хвилин - і писанка знову біла. Після відмивання повторно фарбуємо цезальпінією - цього разу писанка стане рожевою. Як перетворити рожевий фон на фіолетовий? Так, мають бути чорниці. Знову :) Ось така послідовність фарбування у цієї писанки.
Попри прийом витравлювання оцтом, віск із писанки зводився легко, фарба не злазила ні від вогню, ні від дотику серветок.

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Натуральні барвники. У серпні фарбуємо свіжими чорнобривцями


А ось і дві різні писанки, фарбовані двома різними видами чорнобривців.

Дрібноквіткові до жовтої барви справді додають цікавих нот! Ці цікаві ноти можна роздивитися на писанці справа у найсвітліших променях рожі.

Матеріали взято з особистого блогу майстрині. Фото автора.

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще - майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших - про використання натуральних барвників. 
 
 
Дивіться також на нашому сайті:
16 квітня 2017. Великдень. Свято воскресіння Ісуса Христа. Василь Скуратівський. Дідух
Великдень — одне з найсвітліших та найбільших християнських свят, яке з нетерпінням чекають люди по всьому світові.

Останні коментарі до сторінки
«Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. У серпні фарбуємо свіжими чорнобривцями.»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми