Твори Сергія Плачинди


Твори Сергія Плачинди, життєвий шлях Сергія Плачинди

Сергій Петрович Плачинда (літературний псевдонім - Сергій Кожухар) — відомий український письменник, прозаїк, публіцист, літературний критик, член Спілки письменників України з 1960 року.  Сергій Плачинда народився 18 червня 1928 року на хуторі Шевченково, що на Кіровоградщині, в родині селянина. Роки дитинства та юнацтва письменника припали на сумнозвісні часи Голодомору та німецько-фашистської окупації. У повоєнні роки хлопець пішов працювати механіком до радгоспу та, одночасно, навчався у середній школі, був співробітником Кіровоградської районної газети. Отримавши атестат, він виїхав до Києва, де склав іспити для вступу до державного університету на факультет філології. В університеті Сергій Плачинда продемонстрував неабиякий хист до літературної діяльності, тому йому було запропоновано стати аспірантом інституту літератури імені Тараса Шевченка. Тривалий час після закінчення навчання, він працював там науковим співробітником і писав. З 1948 року він публікувався у республіканських газетах та журналах, друкуючи нариси й оповідання. Його перу належать літературознавчі монографії "Композиція і характери в новелах Юрія Яновського" (1957), "Майстерність Юрія Яновського" (1969) та перша в постсалінській Україні книза про Олександра Довженка (1964). Сергій Плачинда був також першопублікатором доти невідомих "Щоденників" Олександра Довженка.  У 1959 році вийшли в світ його книжка оповідань та нарисів «Кам'яна веселка» і повість «Таня Соломаха». Сергію Плачинді також належать книжка-нарис «Брати Місяця» (1959) про творчий чин геніального українського конструктора космічних кораблів Юрія Кондратюка-Шаргея. У 1960 році за ініціативою Миколи Шамоти, який очолював відділ соцреалізму в Інституті літератури ім. Тараса Шевченка АН УРСР, Сергій Плачинда був звільнений з роботи "за український націоналізм". 1968 року побачила світ книга історичних повістей "Неопалима купина" (художньо осмислюються постаті Роксолани, Галшки Гулевичівни, Артема Веделя, Максима Березовського, Теофана Прокоповича), яка згодом була вилучена з бібліотек і продажу за "націоналістичний ухил". В роки здобуття державної незалежності Україною, Сергій Петрович був активним учасником Народного Руху, здійснював політичну діяльність шляхом створення Української селянської демократичної партії. Сергій Петрович працював у редакції «Літературної України», у видавництві «Молодь». В останні роки життя працював старшим науковим співробітником Національного науково-дослідного інституту українознавства та всесвітньої історії. Досліджував праісторію та найдавнішу міфологію України. Сергій Плачинда - автор «Словника давньоукраїнської міфології» (1993), монографічно-пошукових книг "Міфи і легенди Давньої України" (2006), "Лебедія. Як і коли виникла Україна" (2005), "Як українські міфи по світу розійшлися" (2009), згідно з якими історія українського народу починається від часів Мізинської стоянки (XX-XVтис.до н. е.). Пішов з життя митець 7 вересня 2013 року.

 

 

 

 

Сергій Плачинда. Міфи і легенди стародавньої України. Словник давньоукраїнської міфології. Книга. Читати та завантажитиТисячу років перебували в забутті найстародавніші духовні скарби українського народу — міфи й легенди дохристиянської доби. Пропонована книжка відомого письменника, літературознавця і лінгвіста, краєзнавця і етнографа в певній мірі відроджує величний пантеон міфічних героїв і персонажів, що їх створила поетична уява праукраїнців. Словник, як своєрідне одкровення про наших давніх предків, стане в пригоді кожному, хто прагне зазирнути в саму глибінь історії України, пройнятися її красою, мудрістю й дивовижним, хвилюючим злиттям Людини з Природою... Міфи і легенди стародавньої України, записані відомим українським народознавцем, письменником Сергієм Плачиндою, які увійшли до "Словника давньоукраїнської міфології": "Сокіл-Род", "Прадуб", "Білобог і Чорнобог", "Коляда і Мара", "Земля", "Дажбог і Жива", "Божич", "Перун", "Стриба", "Сварог".

 
 
 

Сергій Плачинда. Роксолана. Оповідання"У саду кувала зозуля. Віщувала комусь довгі літа.
Пахло м'ятою, любистком.
Цвіли ружі. Гули бджоли.
Із-за хати, з-за гострої стріхи виблискували золоті хрести церкви.
У глибині обійстя, на клуні, поважно куняв, стоячи на одній нозі, чорногуз.
Буяло зелене свято — Тройця..." (Сергій Плачинда)

 
 
 

Сергій Плачинда, оповідання, Серед степу широкого, Гілея"Блакитний океан над головою. Золоте море хлібів перед очима. Спекотне сонце і сухий легкокрилий вітерець, що приємно освіжає. Прохолодно-сині озера попереду: вони «всихають», щезають, коли підходиш ближче... Степове безмежжя хвилює, бентежить, забиває дух..." (Сергій Плачинда)


Останні коментарі до сторінки
«Твори Сергія Плачинди»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми