Раїса Гончарова. Казка "Принцеса та лицар"


 

Раїса Гончарова. Принцеса та лицар. Казка. Ілюстрація Олега Гончарова.

 

 

Раїса Гончарова

ПРИНЦЕСА ТА ЛИЦАР

 

Завантажити казку Раїси Гончарової "Принцеса та лицар" (doc.zip)

 


Одного дня мама повела Русану й Данилка до історичного музею, в якому вона працювала науковим співробітником. Дітям подобалися ці походи, оскільки, поки мама була зайнята своєю роботою, вони півдня були самі по собі в цьому величезному приміщенні, а ще вони полюбляли також гратися у внутрішньому дворі музею.

Але цей день у мами почався з невеликої неприємності: хтось знову забруднив мережива на одязі воскової фігури принцеси Агнії, котра була встановлена в "Королівській залі". 

‒ Ну ось, знову! ‒ неголосно обурювалася мама, дивлячись на патьоки воску. ‒ І так щороку. ‒ Не встигаємо чистити від воску її мережива! І зовсім незрозуміло, хто б міг це робити. З року в рік одне й те саме. Але тут питання навіть в іншому: як він це робить? Цей зловмисник. І що саме неймовірне, в залі є камери відеоспостереження, які не можуть його зафіксувати. Цей зловмисник забруднює одяг принцеси в один і той же день. Увечері все чисто, а вранці ‒ полюбуйтеся!

Коротше кажучи, робити нічого, і мамі зі співробітницею довелося до першої години дня очищати від воску тонкі мережива принцеси Агнії.

‒ А якщо цей зловмисник в кінці дня ховається он за тими гардинами й залишається на ніч? ‒ висловив припущення Данилко. ‒ А коли всі йдуть з музею, він починає робити шкоду.

‒ Не думаю, що таке можливо, Даню, ‒ мама взяла у помічниці інструменти й почала знімати віск з мережива. ‒ Ідіть у внутрішній дворик, погуляйте, або ж з екскурсійною групою просто походіть по музею, послухайте цікаві історії. А мені потрібно працювати. Домовилися, діти?

‒ Звичайно, мамо! ‒ Русана взяла Данилка за руку й потягла до сусідньої зали. ‒ Ходімо лицаря дивитися. Він такий великий і сильний. А ще в нього борода й він, як справжній.

‒ Ходімо. Все одно стояти біля мами нудно. Вона тут надовго.

‒ Дивно, ‒ прошепотіла Русана, коли вони підійшли до високого лицаря в чорних металевих обладунках. ‒ Коли ми приходили до "Лицарської зали", права рука в нього була стиснута в кулак.

‒ Ти жартуєш? ‒ Данилко кинув погляд на сестру й розсміявся. ‒ Він же несправжній. Він ‒ така ж воскова фігура, як і принцеса Агнія.

‒ Я точно-точно пам'ятаю, ‒ ще тихіше відповіла Русана й підозріло подивилася на лицаря. ‒ А ще він дивиться в інший бік.

‒ Не вигадуй, Русю! Це ж просто лялька. Велика лялька в обладунках.

‒ Я не вигадую, ‒ образилася Русана і надула губки. ‒ Чому ти мені не віриш? Павучиха може вирости до розміру нашого татка, а лицар не може поворухнути рукою? 

‒ А я не впевнений у тому, що павучиха нам не наснилася.

‒ Авжеж. А червона кнопка в санях Санта-Клауса теж нам наснилася? Однакових снів не буває.

Увечері, після вечері, Русана забралася до мами на коліна й запитала, ‒ А чому принцесу Агнію зробили з воску?

‒ Бо вона насправді жила в Строму замку. Вона була дочкою короля Уласа Другого Непереможного. Спадкоємиця престолу. Але, на лихо собі, покохала простого лицаря Всеволода.

‒ А чому на лихо? Він був бідний? ‒ не вгамовувалася Русана.

‒ Ну, не те щоб він був бідний. До того ж Всеволод був прекрасним воїном. Просто у короля були свої плани на заміжжя своєї дочки...

‒ А я зрозуміла! ‒ Русана заплескала в долоні. ‒ Король хотів видати принцесу заміж за старого принца, від якого відмовилися всі інші принцеси, бо він був негарний і лисий.

‒ Ну... приблизно так, ‒ відповіла мама й весело подивилася на тата, який почервонів, наче рак. ‒ Але можливо він був не зовсім лисий... Так ось. Зрозумівши, що щастя їм не бачити, лицар і принцеса вирішили таємно обвінчатися в маленькій церкві на березі затоки.

‒ Правильно. Навіщо допомагати батькам робити дурні вчинки? ‒ Данилко приєднався до компанії та сів поруч з батьком. ‒ Правда, тату?

‒ Е-е-е-е... ‒ зам'явся тато, ‒ питання Данилка явно застало його зненацька. ‒ Тут така справа, сину. Ти частково маєш рацію. Та й часи змінюються. Зараз не прийнято насильно видавати принцес заміж. Зараз їм доводиться самим шукати принців. А іноді навіть не принців... Коли приходить розуміння того, що іншого шансу може й не бути. ‒ тато кинув переможний погляд на маму й знову заглибився в газету.

‒ І що було далі? ‒ Русана показала кулачок Данилкові й почала катати на маминому пальці її обручку.

‒ А далі сталося непоправне. Не встиг священик закінчити обряд вінчання, як до церкви увірвався король зі своїми слугами й на очах у всіх позбавив життя спочатку своєї дочки ‒ принцеси Агнії, а потім і бідного лицаря Всеволода. Ось така сумна історія. А тепер вам час йти спати. Мені ще потрібно посидіти з документами.

‒ Так звісно, ‒ Русана поцілувала маму й зістрибнула на підлогу. ‒ А той лицар, що стоїть в іншому залі, це Всеволод? Чи просто лицар?

‒ Ні, не просто лицар. Це саме той самий коханий принцеси. Ми хотіли, щоб в "Королівській залі" стояла принцеса, а в "Лицарській залі" ‒ лицар. До речі, якби вам з Данилком хоч раз вистачило витримки пройтися по залах з екскурсією, то ви б напевно дізналися цю історію від пані Олени. Вона все це розповідає своїм екскурсантам. Все, діти, вам час вкладатися спати.

‒ Я ось думаю, Даню, ‒ Русана влаштувалася на своєму ліжечку та, звісивши голову, подивилася на брата. ‒ Даремно принцеса й лицар стоять в різних залах. Напевно вони нудьгують одне без одного.

‒ Смішна ти, Русю. Воскові фігури не можуть нудьгувати. Вони ж просто фігури, просто великі ляльки.

‒ Тоді чому принцеса плаче?

‒ Вона не плаче. Просто хтось так невдало жартує. На добраніч, Русю.

‒ Спокійної ночі, Даню. Але я у мами все одно запитаю, коли саме принцесу й лицаря вбив підлий король.

На ранок виявилося, що мережива принцеси хтось бруднить воском якраз в день її загибелі від руки Уласа Другого Непереможного.

‒ Тебе так зачепила ця історія, дорога моя дівчинко, ‒ мама намазала тост полуничним джемом і подала його Русані. ‒ А хлопчаків такі пристрасті, вочевидь, не дуже цікавлять? ‒ вона подала тост Данилкові й розсміялась.

‒ Дякую, ‒ Данилко взяв тост і відкусив шматочок. ‒ Русі здається, що принцеса плаче. І що немає ніякого зловмисника.

‒ Чудова думка, Русаночко! ‒ мама погладила дочку по голові й надпила кави з кухля. ‒ Але, на жаль, воскові фігури не плачуть.

‒ Я вважаю, що ви з Данею помиляєтеся, ‒ Руся відкусила великий шматок і запила какао. ‒ Мамо, можна я піду сьогодні до тебе на роботу?

‒ Вчорашнього дня тобі виявилося замало?

‒ Просто мені сьогодні наснився сон і мені кортить його перевірити. У кишеньці на поясі в лицаря лежить обручка. Лицар просив взяти цю обручку й надіти його принцесі Агнії на пальчик.

‒ Ах ти моя вигаднице! ‒ вигукнула мама й поцілувала Русану в голову. ‒ Але мушу тебе засмутити. На поясі у лицаря немає жодної кишеньки. Я це точно знаю, бо сама проектувала одяг для воскової фігури. Хоча, сон дуже хороший.

‒ Так ти візьмеш мене з собою? ‒ зраділа Русана.

‒ Гаразд. Якщо Даня не заперечує. Даню, ти підеш з нами?

‒ Думаю, так. Мені подобається гратися у внутрішньому дворі музею. Це набагато краще, ніж сидіти одному вдома.

А в музеї маму Русани та Данилка чекав великий сюрприз! Можна уявити її здивування, коли Русана таки знайшла кишеньку на поясі лицаря Всеволода й дістала з нього обручку.

‒ Напевно, я сплю, ‒ раз по раз промовляла мама, прикладаючи долоню до свого лоба. ‒ Так не буває! Я ж сама проектувала! Не було ніякої обручки. Я це точно знаю!

 Незабаром на мамині бідкання підійшла пані Магда, потім пані Христина, і всі вони з подивом розглядали обручку з великим червоним каменем і говорили, говорили, говорили... 

А ще через деякий час всі вони пройшли до "Королівської зали", де схвильована Русана з дозволу мами надягла обручку на пальчик принцесі Агнії. І що ви думаєте? Воскова фігура посміхнулася! І це помітили всі.

Тепер, коли ви випадково потрапите в історичний музей, ви не знайдете самотнього лицаря Всеволода в "Лицарській залі". Там його більше немає. 

Одного разу, після відкриття музею, всі помітили в "Королівській залі" принцесу Агнію та лицаря Всеволода, котрі трималися за руки. І ще вони всміхалися одне одному. А це означало, що нарешті вони були щасливі.

‒ Хтось мені казав, що воскові фігури не можуть сумувати. Що вони просто фігури, ‒ Русана подивилася на Данилка, а потім на Агнію та Всеволода. ‒ Потрібно було закластися з тобою на твій велосипед. Що скажеш? Я розумію, що ти здивований, але, будь ласка, закрий рота, бо принцеса Агнія от-от розсміється...

Матеріали люб'язно надіслано авторкою спеціально для читачів порталу "Мала Сторінка".

Ілюстрація Олега Гончарова.

 

 

  Більше творів Раїси Гончарової на порталі "Мала Сторінка":

Раїса Гончарова ‒ перекладачка, драматургиня, сценаристкаРаїса Гончарова ‒ перекладачка, драматургиня, сценаристка ‒ народилася в м. Ратно, Волинської обл. З 2001 живе у Києві. Після закінчення ХТІПО працювала за спеціальністю економіка та організація 32 роки. Паралельно перекладала твори Олега Гончарова, писала  оповідання, п'єси, публікувалась у періодиці, у журналі "Дніпро", видавництві "Лілія", "Як тебе не любити...". У 2020 році у "Дебют-газеті" видано Том 1 гумору "Важкі часи настали", де є 24 оповідання Олега Гончарова, у т. ч. 20 оповідань в її перекладі. Є автором 9 п'єс та 15 казок. 


Останні коментарі до сторінки
«Раїса Гончарова. Казка "Принцеса та лицар"»:
Руслана , 2021-02-26 22:10:17, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 1     + Додати коментар
Топ-теми