"Прийом у запорожці" - народний переказ


На відео: аудіооповідка "Прийом у запорожці".

 

 

ПРИЙОМ У ЗАПОРОЖЦІ

(український народний переказ)

 

Завантажити текст українського народного переказу "Прийом у запорожці" (txt.zip)

 

Запорожці як підмовлять було до себе на Січ якого хлопця з Гетьманщини*(1), то перше пробують, чи годиться бути запорожцем. Ото звелять йому варити кашу:
—    Гляди ж, вари так, щоб і не сира була, щоб і не перекипіла, а ми підемо косити. То ти, як уже буде готова, вийди на такий-то курган да й клич нас, а ми почуємо да й прийдемо.
От поберуть коси та й підуть нібито косити, а де там їм хочеться косити! Заберуться в комиш та й лежать. То оце хлопець, зваривши кашу, вийде на могилу й зачне гукати. А вони й чують, але не озиваються. То він гукав, гукав да й давай плакати:
—    От занесла мене нечиста сила між сії запорожці! Лучче б було дома сидіти при батькові да при матері. А то ще перекипить каша, то прийдуть да битимуть, вражі сини! Ой бідна ж моя головонька! Чого мене понесло між сії запорожці!
То вони, лежачи в траві, вислухають усе та й кажуть:
—    Ні, се не наш!
А далі вернуться до куреня, дадуть тому хлопцеві коня й грошей на дорогу да й скажуть:
—   Їдь собі к нечистому! Нам таких не треба!
А як же которий удасться розторопний і догадливий, то, вийшовши на могилу, кликне разів зо два:
—    Гей, панове-молодці! Ідіть кашу їсти!
Да як не озиваються, то він:
—    Чорт же вас бери, коли мовчите! Буду я й сам їсти. — Да ще перед відходом ударить на могилі гопака: «Ой тут мені погуляти на просторі!» Да затягнувши на весь степ козацьку пісню, і піде собі до куреня, і давай уплітати тую кашу.
То запорожці, лежачи в траві, і кажуть:
—    Оце наш!
Да побравши коси, ідуть до куреня.
А він:
—    Де вас у біса носило, панове? Гукав, гукав, аж горло розболілось; да щоб каша не перекипала, то я почав сам їсти.
То запорожці споглянуть один на одного да й скажуть йому:
—    Ну, чуро*(2), уставай! Годі тобі буть хлопцем. Тепер ти рівний козак.
І приймають у товариство.

*(1)    Гетьманщина — напівофіційна назва території Лівобережної України, якою в середині XVII ст., якою управляв гетьман.

*(2)  Чура (джура) — у XVI—XVIII сторіччі - зброєносець у козацької старшини; тут - козак.

 

Прийом у запорожці. Український народний переказ.

За матеріалами: "Українська література". Авраменко О. М. Підручник для 5 кл. загальноосвітн. навч. закл. Київ. "Грамота", 2013 р., стор. 23 - 24.

 

 

Більше легенд, міфів та переказів на нашому сайті:

Українські міфи, легенди та переказиНародні легенди і перекази зафіксували найдавніші відомості про розвиток людства в цілому. Однак немало легенд і переказів виникло в житті кожного окремого народу, відбиваючи його місцеву суспільно-побутову історію. Ці твори мають велике пізнавальне значення, оскільки в них відображено одвічний протест народу проти соціальної несправедливості та зовнішніх загарбників.

Міфи та легендиМіфи складалися в різних народів у сиву давнину, на перших ступенях розвитку людської культури, ще до винаходу письма, до того, як з'явилися науки. Їх можна розглядати як наївні спроби пояснити явища дійсності, що оточувала первісних людей, як спроби витлумачити причини і наслідки цих явищ. Ми відрізняємо міф від літературного оповідання, навіть зовсім фантастичного, бо у міфа не було автора, якоїсь однієї людини, що його б вигадала. Міф — наслідок колективної творчості народу. Міф ми відрізняємо й від дитячої казки, бо він не призначався для дітей, і в його правдивість вірили як ті, хто його переказував, так і ті, хто слухав переказ. Нарешті, міф ми відрізняємо й від власне історичного оповідання. В нашій сучасній мові міфом ми називаємо щось недійсне, неправдоподібне, нереальне, вигадане, таке, чого не було в історичній дійсності.

 

Дивіться також:

Фольклор, народна мудрість, народні притчіПритча — невелике усне оповідання повчального характеру про якусь життєву пригоду. Вона утверджує перемогу добра, cправедливості. Притчі - це історії, які передаються від серця до серця, відкривають людям почуте, побачене, але найголовніше - душу. Вікова мудрість, що закладена в притчах, перетворює їх на своєрідну книгу життя, яка допомагає нам зрозуміти себе та наше майбутнє.


Останні коментарі до сторінки
«"Прийом у запорожці" - народний переказ»:
Анонім , 2020-08-11 10:46:28, #
Уля , 2021-07-08 16:44:16, #
Самая , 2021-08-31 11:38:54, #
Жека*_* , 2022-06-29 22:13:30, #
Ростік , 2022-07-05 12:02:10, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 12     + Додати коментар
Топ-теми