Онлайн-навчання на платформі «Prometheus». Нові реалії української вищої освіти


«Prometheus» – українська платформа онлайн-освіти, яка прагне зробити найкращі навчальні курси України та світу доступними для кожного. Про те, як відбувається освітня революція в Україні, про переваги та недоліки онлайн-освіти, а також про те, чи замінить онлайн традиційні способи викладання, в рамках Четвергів від CANactions розповів засновник проекту Іван Примаченко.

Іван Примаченко, засновник української платформи онлайн-освіти PrometheusІван Примаченко, засновник української платформи онлайн-освіти Prometheus: «Масові онлайн-курси стануть серйозною альтернативою університетам».

Існує стереотип про те, що освіта – це щось дуже консервативне, щось таке, що не змінюється століттями. Але, насправді, зараз освіта, можливо, – найбільш динамічна та інноваційна галузь суспільства. Зараз саме в освіті відбуваються зміни, яких не було вже більше 500 років.

У 1440 році, коли Гутенберг створив друкарський верстат, в світі існувало лише 30 тисяч книг – не найменувань, а саме примірників. Після винайдення верстату, впродовж наступних 50 років Європа була вже в океані книг – за цей час з'явилось ще 10 мільйонів примірників, ця цифра збільшувалась і збільшувалась. Якщо спочатку книга була розкішшю, то потім вона стала доступною для кожного, хто хотів читати.

Сьогодні ми бачимо повторення цієї ситуації. Так, восени 2011 року у Стенфордському університеті запустили перші масові онлайн-курси, які зібрали величезну аудиторію. Деякі з них перевищували 160 000 слухачів – в сукупності це більше, ніж три найбільші університети України. І з цього моменту зростання масових відкритих онлайн-курсів як формату стає надзвичайно швидким.

В тому ж 2011 році було створено Coursera, в 2012 було створено edX, саме цей рік став роком відкритих онлайн-курсів, за висловом The New York Times. Вже в 2013 році було створено українську освітню онлайн-платформу Prometheus. І це, насправді, дуже цікава тенденція, адже зазвичай до нас інновації докочуються дуже пізно. А тут ми відстали лише на два роки.  

          "Тільки за останній рік кількість онлайн-курсів в світі збільшилась на понад 300%"

Чим відрізняються масові онлайн-курси від звичайних? В чому принципова різниця між ними? По-перше, онлайнові курси є масовими – це дуже важливо з економічної точки зору. Ці курси проходять десятки тисяч користувачів і, відповідно, вартість донесення цих знань на кожного окремого користувача є мізерною. В цьому і полягає економічний феномен того, що знання найкращих викладачів найпрестижніших університетів світу стають доступними для кожного, тоді як навчання у Гарвардському університеті, наприклад, коштує приблизно тис. на рік. В даному випадку ви можете вчитись безкоштовно.

По-друге, масові онлайн-курси відкриті для будь-кого. Не існує жодних географічних, релігійних, вікових, фінансових чи інших обмежень. Ще одна перевага: такі курси є інтерактивними. Це не просто відеолекції – тут є завдання, поточний контроль, форуми, відповіді на типові питання. Наприклад, я завжди мріяв навчитись програмуванню. Але за книжками та відеолекціями я навчитись цьому не міг. Один з перших масових онлайн-курсів, які я пройшов, був курс Гарвардського університету, присвячений програмуванню. Саме після цього курсу я вперше навчився базовим основам. Чому? Саме завдяки різним формам завдань, які допомагають закріпити та перевірити знання.

Крім того, масові онлайн-курси є основною для педагогіки даних. Уявлення про те, що викладати очі-в-очі, – єдиний спосіб відчути аудиторію та зрозуміти, наскільки слухачі засвоїли тему, – лише міф. Насправді, викладачі майже не володіють даними щодо того, чи засвоїли учні знання, окрім результатів поточного контролю. І це велика проблема. Слухачі ж онлайн-курсів генерують величезну кількість даних про те, як вони дивляться відео, як виконують завдання, чи повторюють відео, де припускаються помилок найчастіше. Усі ці дані викладач може використовувати для покращення викладу матеріалу. Якщо раптом завдання однієї з лекцій курсу слухачі виконують суттєво гірше, ніж завдання після інших лекцій, вочевидь, це означає, що викладач в конкретно цій лекції повинен краще пояснити матеріал.

Масові онлайн-курси є основою адаптивного навчання, у якому система практично підлаштовується під вас. Якщо розглядати, наприклад, вивчення іноземних мов, то принцип такий: ті іноземні слова, у яких ви найчастіше припускаєтесь помилок, пропонуватимуться вам в тестах часто для того, щоб ви краще їх запам'ятали. А ті ж слова, які ви вивчили одразу, траплятимуться набагато рідше під час контролю знань, адже система побачила, що ви їх вже запам'ятали, а отже необхідності повторювати їх немає.

Також онлайн-курси дозволяють обирати різний формат навчання: хтось краще сприймає інформацію у аудіоформаті, а є ті, яким необхідна візуалізація. Комусь для того, щоб сфокусуватись на темі, потрібно 5 хвилин, а комусь 20 – все це дозволяє зробити адаптивне онлайн-навчання.

Ми бачимо, що більшість зареєстрованих на курси Prometheus – віком приблизно 20-25 років. Але найбільш успішно цей курс завершили люди старші за 50 років, трошки гірше – у віці 45-49. 20-річні ж завершують курс найгірше. Про що це свідчить? Про те, що ми повинні приділити увагу наймолодшим слухачам курсу. І за допомогою адаптивної системи це легко зробити.

 

Онлайн-освіта на платформі Prometheus, Нові реалії української вищої освіти, онлайн навчання,  Іван Примаченко

                             

"А які недоліки масових онлайн-курсів?"

Існує два головних недоліки: перший полягає в тому, що гуманітарні науки, в яких важливу роль грає живе спілкування, важко перенести в онлайн. Але його цілком реально усунути шляхом різноманітних есе та консультацій з викладачем.

Другий недолік – це низький рівень завершення онлайн-курсів. На мій особистий погляд, це вигадана проблема. Звернімось до абсолютних цифр. Наприклад, наш перший курс з фінансового менеджменту читає викладач Києво-Могилянської бізнес-школи. Він викладає цей курс зазвичай близько 50 слухачам на рік. В нашому випадку лише за три місяці цей курс закінчило більше тисячі слухачів. Для того, щоб прочитати цей курс офлайн цій же кількості людей, викладачу знадобилося би багато років. Тому в абсолютних цифрах фактично це фантастичний стрибок.

Також важливо розуміти, що великий відсоток ти, хто не завершив курс, зробили це з власних суб'єктивних причин. Багато хто реєструється на курс просто щоб ознайомитись з ним – зрозуміти, цікавий він чи ні. Наприклад, я – людина, яка просто знищує статистику edX'а та Coursera. Я зареєструвався на більш ніж 100 курсів, а завершив з них може 20. Я просто хотів ознайомитись з ними, тому очевидно, що проблема тут не в курсах самих по собі. Також часто люди не можуть спланувати свій час, не можуть мотивувати себе, адже жодної санкції у випадку, якщо ви провалите цей курс, не існує. Вас не виженуть з університету і ви не втратите гроші. Отже проблема низького рівня проходження курсів є несерйозною, але серйозним є те, що вона демонструє.

Приблизно 7-10% слухачів курсів завершують їх самостійно. Цікаве співпадіння: в часи Гутенберга лише 10% європейців вміли читати. Це курйозне співпадіння, але це демонструє, що вміння самостійно навчатись зараз стає тим самим, чим в свій час була грамотність, банальне вміння читати.

    "На даний момент вам доступна величезна кількість курсів, лекцій тощо, які ви можете безкоштовно використовувати і навчатись. Але люди не навчаються. Чому?"

Дуже банально: вміння самостійно вчитись – це особливе складне уміння, яким володіють лише 7-10%.

Є такий термін як «навчання впродовж всього життя». Ця тенденція зараз є основною. Людина, яка завершила університет і не навчається далі, приречена в професійному сенсі. Вона не зможе конкурувати з іншими професіоналами, які продовжують навчатися. І тому кожен із нас повинен бути серед тих, хто обирає навчання впродовж всього життя.

Масові онлайн-курси викликали у окремого прошарку людей надмірний ажіотаж. Фанатики оголосили онлайн-курси панацеєю, яка вирішить всі проблеми освіти, а університети зникнуть впродовж 50 років. Такі оцінки, очевидно, є невірними. Але доля правди в них є. Хоча масові онлайн-курси не знищать університетів, але вони стануть серйозною альтернативою, що справить потужний вплив на традиційну систему освіти. Яким чином?

У кожного з нас були непрофільні предмети в університеті, які ми зазвичай дуже не любили. Можливо, це була історія чи соціологія. Їх ніхто не любив з дуже простої причини – їх неякісно викладали. Як онлайн-курси можуть тут допомогти?

Існує таке поняття як blended education – змішана освіта. Її сутність полягає в тому, що курси найкращих викладачів стають основою для навчання в університеті. Наприклад, найкращий викладач Історії України начитує свій предмет, у розробку якого він вклав безліч часу та зусиль, у форматі відео-курсу, який доступний онлайн. Інші університети беруть його і показують на непрофільних факультетах. По завершенні курсу студенти мають пройти контроль знань. Отже, ми беремо все найкраще від онлайну, все найкраще від офлайну і поєднуємо це в системі освіти.­­

Формат онлайн-курсів є дуже корисним для викладачів університетів, адже вони здатні забезпечити їм велику популярність. Але поряд з перспективами є й небезпеки, наприклад, коли один вуз функціонує за рахунок використання авторських лекцій іншого. Питання у тому, чи знайдуться такі університети, які зможуть досить швидко реагувати на цю небезпеку, скористатися прикладом і довести, що українська система освіти також є інноваційною та здатна модернізуватися.  

    "Ті, хто зможуть адаптуватись до нових умов – виживуть, ті хто ні – загинуть."

Державі надзвичайно вигідно поширювати найякісніші знання безкоштовно всією країною. У світі вже створили подібні ресурси, орієнтовані на внутрішній ринок. Україні також необхідна національна платформа масових онлайн-курсів. Зробити найкращі курси доступними для кожного – це амбіційне питання і ми до нього ставимося надзвичайно серйозно і вважаємо, що воно є абсолютно реальним. Інше завдання – за 5 років створити 150 курсів, об’єднаних у ланцюжки, які надаватимуть завершений обсяг знань. Вони розраховані на людей, які взагалі не орієнтується в темі, але впродовж курсу піднімуться до рівня, достатнього для стартової роботи. Це курси із найголовніших для країни спеціальностей: починаючи з ІТ і закінчуючи іноземними мовами та медициною.

Ми створюємо повний цикл масових онлайн-курсів від пошуку викладача, методичної роботи, зйомок, монтажу та розміщення у нас на сайті. Ми також пропонуємо університетам та організаціям створювати власні курси та розміщувати їх на нашому сайті, але, на відміну від західних платформ, готові до індивідуальної роботи з кожним партнером та надаємо йому допомогу у процесі зйомки та монтажу.

Останнє за списком, але не за значенням, завдання – перетворити blended education на реалію української вищої освіти. Ми хочемо розпочати інтеграцію масових онлайн-курсів в освітній процес українських університетів і розраховуємо досягти успіху за ці 5 років.

За 4 місяці ми спостерігаємо вибухове зростання популярності нашого проекту. Наразі у нас більш ніж 55 тис. зареєстрованих слухачів і їхня кількість зростає з кожним днем. Слухачами стали представники 50 країн та близько 175 міст України. І це при тому, що ми жодної копійки не вклали у рекламу.

Наталія Кучерява

За матеріалами: http://pb.platfor.ma/prometheus/

 

 

Більше про навчання онлайн на нашому сайті:

Навчання онлайн
Якщо ви не маєте фізичної змоги чи занадто заклопотані родиною або справами, щоби їздити зранку на пари в університет, якщо ви вже не вчитесь в жодному навчальному закладі, але хочете навчитись чогось нового, то саме для вас статті про онлайн-навчання... Вибір - за Вами.

Останні коментарі до сторінки
«Онлайн-навчання на платформі «Prometheus». Нові реалії української вищої освіти»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми