Ірина Михалевич
Чим фарбувати писанку в березні? Знайомимося з мареною
На фото: так виглядає подрібнене сухе коріння марени красильної.
Березень. Ще холодно. Буває, що й сніжить. На цей місяць завжди припадають дні Великого посту. Якщо у вас не було змоги писати писанки у лютому, то в березні для цього удосталь часу. Чим же фарбувати писанки, коли земля ще гола? У цьому дописі пропоную звернути увагу на чудову рослину – марену красильну.
На фото: готуємо відвар - варяться сухі корінці марени.
Корені марени фарбують писанку у відтінки червоного кольору. Відтінок нагадує консервовану полуницю. Приготувати відвар з марени просто, придбати її можна в будь-якому інтернет-магазині, що спеціалізується на зборах трав. Херсонська писанкарка Ольга Завальнюк розповідає, що у Херсоні марену можна придбати на центральному ринку, і недорого. На півдні України цю кавказьку рослину вирощують на присадибних ділянках.
Щоб отримати барвник, потрібно 100 г коренів марени (їх продають у пакетах по 50 г). Отже, на 100 г сировини беремо 250 мл води, варимо 15 хвилин на повільному вогні, проціджуємо крізь сито.
На фото: проціджуємо відвар марени таким чином.
Обережно! Марена дає піну. Не варто кидати її на плиті без нагляду. Що добре - до готового відвару не треба нічого додавати – марена пофарбує і так.
На фото: так писанка фарбується у стаканчику зі свіжовиготовленим відваром марени.
Якщо фарбувати біле яйце, отримається приблизно такий відтінок, як на фото нижче. Коли опустити в барвник жовту крашанку, то відтінок буде ближчим до жовто-горячого. Фарбує марена не поспішаючи – може знадобитися година і більше.
На фото: писанка з колекції Володимира Ястребова, фарбована у відварах з марени та ягід бузини.
Для зразка я обрала писанку з колекції Володимира Ястребова, Середня Наддніпрянщина. Походить вона з загадкового села Чорні Хутори, точне розташування якого досі невідоме. Рожу забарвила мареною, а для темного тла взяла ягоди бузини. Щойно я поклала писанку після марени до бузинового відвару, писанка стала яскраво фіолетовою. Гарна знахідка. Оскільки таке тло я не могла залишити, довелося фарбувати писанку знову в марені, потім – у бузині, і так кілька разів поспіль. З вами може трапитися інакша історія. Адже рослинні барвники часто влаштовують сюрпризи. Це й добре, адже так цікавіше!
Примітки. Не забудьте перед першим фарбуванням скупати писанку в оцті. Майте на увазі, відвар з марени красильної швидко закисає, довго не тримається на силі.
P.S. Марена має специфічний солодкавий запах, можливо, не надто приємний. Сам відвар виходить гарного карамельного кольору. Приємних вам експериментів!
На фото: шматочки марени заради декору до вази не стала кидати - вода стане рожевою.
Матеріали люб'язно надіслано автором спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
чудово!!!!!!!!!!!!! дякую!!!!!!!!!
Ну дуже файно! Корисна інформація і красиво. Велике Вам спасибі!
Привіт