Людмила Федорова
«Божественна комедія» Данте – синтез форми і метафори
Почати свій flash fiction необхідно із давньогрецьких філософів, особливо виділити римських поетів, – Лукреція, Вергілія, які писали свої твори у віршованій формі, а останнього Данте взяв провідником по Пеклу і Чистилищу в "Божественній комедії". Для величності, свої твори філософи віршували, розказували в них про різні сфери життєдіяльності тогочасного суспільства, демонструючи ширину і глибину знань у різних царинах. Як відомо, основним тропом поетичного мовлення є метафора. Метафора передбачає визнання нової реальності, яка є багатовимірною і може пророкувати, але не гадати. Така її властивість дозволяє входити у світ, що розширює людські можливості, відкривати нові відчуття і виміри, заходити за горизонти людської свідомості, туди, що називають містичним або божественним.
«Божественна комедія» Данте актуальна ще й тому, що розмірковуємо ми напередодні найбільшого християнського свята – Великодня, з його нереальною метафорою – «Смертю смерть подолав». В перефразованій формі у француза Делаланда «Розмірковування про тіні»: «Як божевільний гадає, що він Бог, так ми думаємо, що ми смертні» (епіграф до «Запрошення на страту» Володимира Набокова). Саме про усвідомлення безсмертя людської душі, сенсу людського буття роздумує Данте у своєму творі.
Для створення божественності автор із формул і метафор синтезує поетичний твір. Що буває із строгою математичною теорією, якщо в неї вкласти метафору?.. Для прикладу:
- «зображення нескінченного скінченним» - ірраціональність;
- «порівняння нескінченностей» - теорія множин;
- «розумна машина» - кібернетика.
Список можна продовжити, а кінця йому немає. Парадоксальність метафори призводить до виникнення нової теорії, що розкриває нові грані буття. Культивування метафоричного, міфічного в культурі Землян є «цементним розчином» у зведенні стін храму людської цивілізації. Стає зрозумілим настання передчуття сингулярності, адже використавши метафору, приходиш до нескінченності її трактувань. Тому і коментарів/трактувань до «Божественної комедії» Данте існує безліч. Інтерпретація на границі протиріч – це основне заняття доби постмодерну, епіграфом до якої можуть стати слова О. Пушкіна:
«И гений, парадоксов друг,
И случай, бог изобретатель»
Геніїв поезії, науки часто порівнюють з пророками, тими, хто сповіщає Божу волю. Вдається їм це тому, що вони стирають раніш наведені границі. Таким пророком для італійців і всіх людей став Данте. Читаючи поему, ти відкриваєш приховану величність змісту людського буття, розширюєш горизонти. Як сказав сам автор: "Ціль поеми – вирвати людей живущих нині, із стану мізерії, і привести до стану щастя". Правда для цього людям потрібно навчитись дивитись не "вниз", а "вгору".
Дивіться далі СІК -"метафору" до твору Данте "Божественна комедія".
* * *
СІК. Концепція світу й людини в «Божественній комедії» Данте
|
"Під вечір виходить на вулицю він.
|
І. Пролог
Легенда. Глибокої ночі, коли навколо все спало, у браму одного монастиря гучно постукав блідий, змучений подорожній. Брязкіт заліза пролунав у гарячому повітрі. Воротар запитав, хто стукає і що йому треба. На це незнайомий відповів глухо і коротко: «Миру!»
Цим подорожнім був флорентійський вигнанець Данте Аліг’єрі. Він жадав миру і спокою собі, своїй землі, закликав людей до милосердя.
Визначення Данте як «останнього поета Середньовіччя і першого поета Нового часу» йому замале. Данте – пророк.
ІІ. Словник – робота в Інтернеті – вироблення спільного уявлення про середньовічні погляди – проекція знань на тему уроку – обговорення – нотування
Світ - https://uk.wikipedia.org/
Людина - http://www.student-works.com.ua/
Пророк - https://uk.wikipedia.org/wiki/
Концепція - https://uk.wikipedia.org/
Мізерія - http://sum.in.ua/
Щастя - https://uk.wikipedia.org/wiki/Щастя
ІІІ. Вироблення філософської позиції про актуальність поглядів Данте – зображення схеми-метафори
IV. Домашнє завдання:
Довершити верхню частину схеми-метафори, придавши їй кольорів, зображень, надписів...
*Знайти терцини з тексту до верхньої частини.
Завантажити статтю у форматі doc.zip
Матеріали люб'язно надано автором спеціально для "Малої Сторінки".
Детальніше дивіться на сайті Людмили Федорової: https://sites.google.com/
Дивіться також на "Малій Сторінці":