Зірка Мензатюк. "Сон весняного лісу" (зі збірки оповідань "Зелені чари")


Зірка Мензатюк. Сон весняного лісу - зі збірки оповідань Зелені чари. Сон таврійський. Сон розкритий (широколистий). Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош

 

Зірка Мензатюк

Сон весняного лісу

(зі збірки оповідань "Зелені чари")

 

Завантажити текст оповідання Зірки Мензатюк "Сон весняного лісу" (txt.zip)


Щоразу навесні, коли повертаюся з дачі, заходжу в ліс подивитися, як з’являється сон-трава. Серед сухого торішнього бадилля мовби
починає куритися димок: то виростають сиві волохаті листочки. Дим здіймається вище, стає густішим - точнісінько так розгоряється вогнище. І ось нарешті пробиваються лілові з золотом язички полум’я - квіти сон-трави.
Зірка Мензатюк. Сон весняного лісу - зі збірки оповідань Зелені чари. Сон таврійський. Сон розкритий (широколистий). Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія ЯрошДо цього зілля в народі склалося добре, зворушливе ставлення, адже його вважають сиротою. Як і людських сиріток, мачуха будить його дуже рано: „Сон, сон, іди вон, усі квіти зацвіли, тільки тебе нема!”.
Сон устає, виходить нагору, а воно ще й сніг, і лід, холодно йому в босі ніжки, а нікому пожаліти...
Ото, щоб зігрітися, він вибирає сухі та сонячні місця в соснових і мішаних лісах, на галявинах, схилах.
В Україні є п’ять видів сон-трави. Найпримітніший з них - сон великий. Він і справді великий: лілові квіти бувають до 6 сантиметрів у довжину.
Сон розкритий, або широколистий, дещо менший, з широко розтуленими зірчастими квітками.
Найменші квіти, усього до 2 сантиметрів, має сон чорніючий. За темний колір його ще називають лісовими чорнобривцями.
У Криму росте сон таврійський, ліловий, як і більшість видів.
Є й білий сон, він поширений у Карпатах. А от в Альпах цвіте жовтий сон.
Ці квіти люблять зростати рясно, часом ліс від них аж фіолетовий. Як у вірші Михайла Драй-Хмари: „Засинив волохатий сон яри”.
Зірка Мензатюк. Сон весняного лісу - зі збірки оповідань Зелені чари. Сон таврійський. Сон розкритий (широколистий). Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія ЯрошАле його немилосердно зривають, тому він потребує охорони. Сон великий і білий занесено до Червоної книги України. До речі, пухнасті й ласкаві, мов кошенята, квіти сон-трави не такі вже й безпечні. Це отруйна рослина. Бджоли можуть загинути, беручи з нього взяток.
А народні цілителі добре знають, що висушений сон можна використовувати як ліки тільки після Спаса, тобто витримавши його кілька місяців після збору.
Тільки чому ж він сон, якщо навесні прокидається так рано, раніше, ніж інші квіти? Бо чутливо реагує на негоду: перед дощем не розтуляє квітів, ніби спить.
А ще сон-трава - чарівна рослина. Кажуть, коли на ніч покладеш його квітку під подушку, то присниться твоє майбутнє.
...Цікаво, а що сниться лісові, у якому він цвіте?

За матеріалами: Зірка Мензатюк. "Зелені чари". Оповідання. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош. Чернівці, Видавничий дім "Букрек", 2012 р., стор. 17 - 19.

 

 

Більше творів Зірки Мензатюк на нашому сайті:

Зірка Мензатюк. Зелені чари. Збірка оповідань про рослини. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош.
"Квітують луки! Цвіте усе зело, а кожна квітка ніби промовляє. Про що ж вони хочуть розказати?" Розгадати їхні таємниці давно намагалася відома буковинська письменниця Зірка Мензатюк. У збірці оповідань "Зелені чари" вона розповідає про знані й маловідомі рослини України, пов'язані з ними легенди, повір'я, народні звичаї, про їхні чарівні й реальні властивості, про дива України - Долину нарцисів, заповідні тисові гаї та інші. Особливу увагу авторка приділяє забороненим у радянський час - і тому майже забутим - релігійним легендам про рослини, а також пов'язаним з різними квітами цікавим бувальщинам з житті видатних українців.
 
Зірка Мензатюк, казки для дітей
"Колись малою я любила читати, сидячи на горісі. Гілля навколо було мов зелене шатро, я опинялася мовби в інакшому, таємничому світі. А ще, правду кажучи, я ховалася. Батьки не схвалювали мого читання-всього-підряд. Тепер розумію чому. Книжки — як друзі. Є серед них надійні і справжні. Є й такі, на які просто марнуєш час." (Зірка Мензатюк)

Останні коментарі до сторінки
«Зірка Мензатюк. "Сон весняного лісу" (зі збірки оповідань "Зелені чари")»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми