Василь Грінчак. "Гринджолята" (оповідання для дітей)


Зимові оповідання для дітей. Василь Грінчак. Гринджолята. Оповідання для дітей. Малюнки Людмили Постних.

 

Василь Грінчак

ГРИНДЖОЛЯТА

Оповідання

 

Росла у нас біля тину стара груша. Верхні гілки в неї почали всихати, грушок на ній майже не було. Весною нижні гілки зацвітуть, а верхні чорніють. Якось батько й каже: «Давай, Степане, спиляємо грушу. Користі від неї уже ніякої. Краще посадимо тут молоденьку, нехай росте замість старої, ніхто й не помітить, що груша зникла».
От ми з батьком восени її спиляли. Пеньок викорчували, стовбур попиляли на дрова. А коли розпилювали грушу, то батько дві крони одділив, обдивився їх гарненько і там, де вони згиналися, обрізав.
—    Дивись, Степане, які санки добрячі з цієї груші вийдуть. Майже готові гринджолята! Трохи підрівняєш, підстружеш — і полозки готові. Відклади, щоб на дрова не порубали.
Ми позносили розпиляні гілки на дровітню, а дві я заховав до сарая. Через кілька тижнів мені батько каже:
—    Підем, Степане, садити нову грушу.— Він приніс з саду кілька молодих саджанців.
Я копав лунки, а батько носив перегній, змішував його з землею і засипав до половини ямки.
Посадили ми нову грушу, а біля неї кілька яблуньок. Йдемо до хати, а батько й каже:
—    Ну як, Степане, твої полозки, вже пообстругував?
Мені стало ніяково: вже скоро сніг випаде, а я ще й не брався.
—    Ні,— кажу,— не обстругував.
Батько відчинив двері до сарая, виніс ті гілки на дровітню.
—    Ну що, порубаємо на дрова? Бачу, що ти не дуже хочеш мати санки?
—    Ні,— кажу,— рубати не треба. Ти мені покажи, як санки робити.
Батько повеселішав. Узяв сокиру і заходився обстругувати полозки.
—    Ось тобі,— каже,— і готові полозки. Бери рубанок і рівняй. Низ поки що не чіпай.
Затиснули ми у верстаку полозок, і я почав стругати. Нелегка це справа — стругати рубанком висохлу грушеву деревину. Аж руки зімліли, поки вирівняв сяк-так один бік. 
Батько подивився і каже:
— З тебе, Степане, буде робочий чоловік. Не кожний дорослий рівненько так зробить.— Хвалить мене, і так приємно від слів. Перевернув батько полозок, знову затиснув.
— На сьогодні,— каже,— досить, а завтра знову за роботу. Тільки не спіши, не переведи полозок, бо другого у нас нема.
Так я після уроків кожного дня стругав полозки. Батько пильнував за моєю роботою і був задоволений.
Стояки батько зробив з ясенини, а верх санок із соснових дощок. Вийшли красиві й великі гринджолята. Щоб полозки не розходилися, батько пропустив між ними два залізних прути.
Затягнули ми санки до сарая і почали чекати снігу. Я вже всім розказав, які у мене гринджолята, хлопці приходили дивитися на них.

 

Зимові оповідання для дітей. Василь Грінчак. Гринджолята. Оповідання для дітей. Малюнки Людмили Постних.


Прийшла зима, випав перший сніг. Наче світ перетворився. На гірці біля ставу все загуло, забриніло дитячим сміхом і вигуками. Катались ми до ночі. Вичовгали гірку, аж почорніла вона. А випробувати санки ми прийшли разом з батьком. Батько сів посередині. Спереду сіли Орися і Тоня, а я і Петро з Олексою сіли ззаду. І ми всією валкою ринулись з гори по першому снігу. Батько охкав і сміявся, а ми з радості верещали, хто як міг. А в кінці гірки батько підвернув ногою, і всі ми попадали в сніг. Обтріпувались і сміялись. 
А батько каже:
— Гарні гринджолята, катайтеся, діти, а я піду, мені й одного разу досить.

На санках ми не тільки каталися. Возили хмиз із долини, очерет із ставу, а перед весною возили перегній на шкільну ділянку, де садили всяку городину. На них що завгодно можна покласти, такі вони зручні й легкі. Самі біжать полозки, бо з груші й гарно-таки вистругані.
Надворі уже весна, і гринджолята стоять в сараї. Чекають знову зими. Тепло і сонячно навколо. Лелеки клекочуть на гнізді, а біля тину цвіте молоденька груша, поряд зеленіють яблуньки.

Зимові оповідання для дітей. Василь Грінчак. Гринджолята. Оповідання для дітей. Малюнки Людмили Постних.

За матеріалами: "Ой, весела в нас зима". Збірка віршів, оповідань та казок. Редактор-упорядник Станіслав Вишенський. Художник Людмила Постних. Київ, "Веселка", 1986, стор. 62 - 65.

 

Більше оповідань про зиму на "Малій Сторінці":

Зимові оповідання для дітей

Зимові оповідання для дітей, оповідання про зиму, оповідання про новий рік, оповідання про різдвоУ цьому розділі пропонуємо почитати гарні оповідання для діточок про зиму, про свято Нового року та Різдвяні свята від наших сучасних авторів та класиків української літератури: Василя Сухомлинського, Олени Пчілки, Івана Багмута, Ярослава Стельмаха, Віктора Близнеця, Пилипа Бабанського, Остапа Вишні, Петра Короля, Галини Демченко, Олександра Копиленка, Олега Буценя, Андрія Бондарчука, Віктора Васильчука, Анатолія Давидова, Наталі Забіли, Івана Сенченка, Василя Струтинського, Василя Скуратівського, Івана Малковича, Олени Цегельської. 

 

 

Читайте також на "Малій Сторінці":

Зимові казки для дітей

Зимові казки для дітей
Казочки про зиму, Новий рік та Різдво, представленні на "Малій Сторінці", написали для діточок відомі українські та зарубіжні автори: Ганс Крістіан Андерсен, брати Грімм, Василь Сухомлинський, Катерина Перелісна, Леся Храплива-Щур, Ірина Мацко, Наталя Забіла, Оксана Іваненко, Ірина Жиленко, Микола Білкун, Яків Гончарук, Марія Пономаренко, Василь Струтинський, Валентина Вздульська, Юля Смаль, Василь Мельник, Юлія Хандожинська, Тетяна Винник.
 
 

Більше казок на нашому сайті:

Українські казки для дітей

казкиЧимало українських письменників творили казки. Серед них Іван Франко, Леонід Глібов, Марко Вовчок, Леся Українка, Олена Пчілка, Юрій Федькович, Григорій Квітка-Основ’яненко, Левко Боровиковський, Петро Гулак-Артемовський, Євген Гребінка, Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш, Юрій Федькович, Іван Наумович, Василь Сухомлинський та багато-багато інших.  Всупереч труднощам історичного шляху, українська літературна казка розвивалася і свідчила про те, що в мистецьких пошуках українські письменники йшли в ногу з письменниками Європи і світу.

 

Казки різних країн світу
Казки Еріха Распе, Ганса Крістіан Андерсена, братів Якоба і Вільгельма Грімм, а також - англійська, австралійська та угорська народні казки.

Останні коментарі до сторінки
«Василь Грінчак. "Гринджолята" (оповідання для дітей)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми