Ірина Михалевич
Рідкісна красуня - подільська писанка
Використовуємо віск на повну потужність - пишемо подільську писанку з червоним тлом. Ця писанка була створена простим способом накладання кольору на колір, обійшлося без витравлювання і без простого олівця.
Звернімо увагу на орнамент. Писанки з червоним тлом - це рідкість. Частіше можна побачити тло чорне, коричневе, ніж червоне. Окремої уваги заслуговує кольорове рішення орнаменту - білі листки на чорних гілках. Майстер, який вигадав його, проявив неабиякий художній смак.
Як написати такий орнамент? Пропоную ось цей шлях. Спочатку пишемо білі елементи, враховуючи наперед, де пролягатимуть галузки. Далі фарбуємо в червоний колір. Я фарбувала одразу білу шкаралупу, тому цезальпінія відбилася на ній темно-рожевою барвою. Потім закриваємо воском усю писанку, обминаючи невеликі кружальця і тонкі доріжки - майбутні ягоди і гілки. Покривати всю писанку воском довго, але ж і цікаво, бо результат роботи, як завжди, ми зможемо побачити аж тоді, коли писанка "вмиється" (біля полум'я свічки). До речі, зводити віск на таких писанках вельми зручно.
Щоб отримати чорний колір, можна пофарбувати чорницями, потім - бузиною. Цікаво буде спробувати цей же зразок, використовуючи замість цезальпінії марену красильну. Корені марени можна замовити в аптеках, що спеціалізуються на трав'яних зборах.
Вдячна пані Світлані Делікатній, талановитій вінницькій майстрині, за можливість ширше ознайомитися з подільськими писанками!
Ескіз писанки я побачила у книзі Марини Верхової "Писанки Поділля". Як зазначає пані Марина, до її збірки ескіз потрапив з праці Зенона Єлиїва "20 кіп писанок".
Публікацію взято з особистого блогу автора.
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич