Людмила Федорова
Гоголівська «Шинель» як твір-передвісник сучасної дискусії мета- і нейро- філософій
Спробуємо показати як Гоголівська «Шинель» формувала філософські погляди двох сучасних напрямків філософії.
За Гоголем, людина – це істота двох світів: тілесного і духовного (мета-підхід). Очевидно, що світогляд письменника формувався під впливом планетарно-космічних поглядів Сковороди на особистість та християнської моралі. До недавно особистість характеризувалася можливістю приймати осмислені рішення (незалежністю волі). Про свободу вибору особистості можна судити за трьома аспектами:
1. альтернативність (є/немає вибору);
2. авторство (належить/не належить мені);
3. контроль (свідомо/несвідомо).
Незалежність волі пов’язують із відповідальністю і покаранням (див. мал. 1).
Цей «любовний трикутник» на рубежі ХХ-ХХІ століть порушили новітні філософські погляди (зокрема, Дік Свааб «Ми – це наш мозок»). Їх концепція спирається на дослідження нейрофізіологів (зокрема, Торстен Візел та Девід Х’юбел «Око, мозок, зір»). За переконаннями цих філософів незалежність волі – фікція. Нервова система кожного індивідуума задається природою. Якщо надати людині вибір, декілька варіантів, то вона вибере той, що «імпонує» її мозку. Ми поводимось саме так, бо так запрограмований наш організм. Особистість – це ілюзія, «понятійна пастка», в яку ми попадаємо, коли приписуємо особистості вільний розсуд. Причиною цих оман служить мова, яка формувалася на міфічних традиціях людства. Ілюзію особистості показано на інтерференції чотирьох кольорів у СІК уроку на тему «М. Гоголь «Шинель». Тема «маленької людини». Образ столиці (як чужого й ворожого для людини простору)».
Як бачимо, мета і нейро плани мають місце в повісті «Шинель» М. Гоголя. Тема «маленької людини» розкривається в діалозі двох філософій: мета і нейро. Цей етап уроку можна провести у формі рольової гри – диспуту між представниками двох напрямків.
СІК. Микола Гоголь. "Шинель". Тема "маленької людини". Образ столиці (як чужого й ворожого для людини простору).
І. Міні-проект-дослідження: "маленька людина" - це витвір соціуму чи природи
Натисніть на картинку, щоб збільшити її розмір.
* Малюнки до інфографіки виконали: Цибанюк Ірина (11 клас), Биковський Тарас (11 клас).
Завантажити СІК у форматі pdf.zip.
Матеріали люб'язно надано автором спеціально для "Малої Сторінки".
Детальніше читайте на сайті Людмили Федорової: https://sites.google.com/
Дивіться також на "Малій Сторінці":