Людмила Федорова
Від Гоголя до Булгакова
В усі часи (епохи, цивілізації, політичні устрої) були, є і будуть особливі люди. Вони приходять, щоб перевірити те чи інше суспільство на здоров’я: чи не хворіє бодай воно? Як правило, в основі їх тесту лежить рефлексія на біль або сміх. Це своєрідні лікарі-діагностики – виявляють симптоми та вказують на причини.
Такою діагностикою для більшовицької Росії стала творчість Михайла Опанасовича Булгакова. Із висоти нашого часу чітко видна метафізика цього явища, що розвертається у двох речах:
- лікар за професією добре обізнаний із впливом на людину сміху або болю; в якості еталону порівняння виступає здоровий глузд;
- вибір у духовні наставники Миколи Васильовича Гоголя, творчість якого у свій час діагностувала, за цими ж критеріями, царську Росію.
Продовженням царської Росії стає більшовицька Росія, а продовженням Гоголя стає Булгаков. Зародження цього зв’язку вимальовується у фейлетоні Булгакова «Трапунки Чічікова». Стиль Миколи Васильовича Гоголя породжує нову літературу – літературу магічного реалізму.
Кращим твором всієї творчості Михайла Опанасовича Булгакова, літератури нового жанру, – є роман «Майстер і Маргарита».
Пропоную розробки схем до вивчення роману в 11 класі:
Щоб збільшити картинку, натисніть на неї.
Щоб збільшити картинку, натисніть на неї.
Завантажити розробки схем до уроку за романом М. Булгакова "Майстер і Маргарита" (pdf.zip)
Матеріали люб'язно надіслано автором спеціально для "Малої Сторінки".
Дивіться також на "Малій Сторінці":
Блог Людмили Федорової, викладачки світової літератури. Науково-методичні праці з педагогіки