ЧОМУ В ДИТИНСТВІ КАЗКИ ТАКІ ВАЖЛИВІ?
Колись Альберт Ейнштейн сказав: «Якщо ви хочете, щоб ваші діти були розумними, читайте їм казки. Якщо ви хочете, щоб ваші діти були ще розумніше, читайте їм більше казок». Пройшло майже століття. Чи змінилася ця думка? Та чому ж казки такі важливі і яка їхня роль?
Так, мабуть, вже традиційно склалося, що дітям на ніч читають казки. А чи замислювалися ви навіщо? Щоб дитина заспокоїлася й заснула міцним сном? Вірно, але це далеко не все.
Казки розвивають емоційний інтелект
Казки допоможуть дітям зрозуміти важливі емоції та різні переживання, чому вони виникають, як на них реагувати та як ними керувати. Вони вчать дитину з легкістю знаходити спільну мову з людьми, бути чуйними, добрими, співчутливими та емоційно здоровими. Розуміти себе, а також вміти пояснювати свої емоції. Допомогти можуть казки «Капризуля левеня», «Кнопик Переможець» та «Найвродливіша корівка» з книжки «Зіркові історії» (видавництво «Ранок»). Вони розповідають про різні почуття й емоції через дотепні історії, що траплялися з казковими героями.
Казки вчать долати труднощі
Дітлахи, дуже часто уявляють себе головними героями казок, переживають разом з ними, проживають їхні ситуації, вчаться долати труднощі. Ось, «Невгамовна мавпочка» з книжки «Льолині вигадки» постійно потрапляла в якісь пригоди. Не навмисно - у неї це просто якось так виходило. А от в книзі «1000000 справ зебри Еббі» (видавництво «Ранок») головна героїня бралася за всі справи одночасно й не могла з ними впоратися. Тож разом з цими казочками малеча буде вчитися долати перепони на своєму шляху та робити все поступово, доводячі до завершення всі свої справи.
Казки розвивають кругозір
Дуже багато казок окрім виховного моменту ще й розвивають кругозір малечі. Наприклад, розповідають про життя різноманітних тварин, про те, які вони є, які звички мають. Ось, як у казці «1000000 справ зебри Еббі» або «Світ догори ногами» з книжки «Льолині вигадки».
Казки вчать боротися зі страхами
У кожного з нас, хоч в дорослого, хоч в дитини є свої страхи. Та боротися з ними потрібно ще з дитинства. Казки є головними помічниками в цій нелегкій справі. Вони показують які страхи бувають, зображують їх з іншої сторони, більш веселої та дотепної та на прикладі казкових героїв показують, що страхи не такі вже й страшні і їх можна подолати. Як в казці «Будь собою» з книги «Котячі витівки». У ній головний герой - чорне кошеня, зовсім не таке, як братик та сестричка. А скільки забобонів є з приводу чорних котів. Тож частенько з кошенятка кепкували, тому він боявся бути самим собою.Та історія вчить бути самим собою, бо кращого не може бути.
Казки розвивають критичне мислення
Коли дітлахи уявляють себе на місці головного героя, то вони переживають разом з ним всі злети й падіння, а це допомагає розвивати критичне мислення. Адже дитина замислюється, а чи правильно вчинив герой в цій ситуації, чому інші так реагують й тому подібне. Задавайте малечі різноманітні питання. А потренуватися можна з казкою «Пірати винахідники» з книги «Котячі витівки». Котики-пірати вигадували чимало пригод, які мали не завжди гарні наслідки.
Казки розвивають уяву й фантазію дитини
Казковий сюжет сприяє розвитку уяви й фантазії дітлахів, адже вони вимальовують цілий сюжет у своїй голові, слухаючи чи читаючи казки. Фантазують продовження історії, або уявляють себе автором та вигадують власну історію. А яскраві й барвисті ілюстрації допомагають їм в цьому. До таких казок можна віднести будь-які, та гарним варіантом послугує «Сорока злодюжка» з книжки «Льолині вигадки» (видавництво «Ранок»)
Казки - це життєва мудрість
Казки - це справжній життєвий путівник. Вони не лише виховують особистість, але й вчать простих, але таких важливих речей: як прибирати іграшки, слідкувати за чистотою кімнати, доглядати за зубками, бути охайним. Ось, як перетворити звичайні ванні процедури в захопливі пригоди розповість казка «Країна замазурія» з книги «Котячі витівки». Адже у цій країні жило кошеня, яке не любило вмиватися, ніколи не чистило зубки й стрімголов тікало від гребінця. Також в нагоді стане казка «Віслючок вухань» або «Брехливе мишеня» з книги «Суперові пригоди». У ній головні герої, Віслючок завжди всіх підслуховував, а мишеня Пік - обманював. Тож історії пояснять малечі, що в цьому поганого та чому цього не треба робити.
Тож казки не лише допомагають заспокоїтися та побачити яскраві сни, вони ще й мають чудодійний виховний ефект. Бо вчать бути добрими, чуйними, допомагати іншим, говорити правду, поважати рідних, вміти дружити та долати страхи, а отже бути розумними. Тому їхню важливість та роль в розвитку дитини важко не переоцінити.
Книжкового настрою!
Ольга Шкрьогал
PR менеджер департаменту дитячої літератури
видавництва “Ранок”.
Матеріали люб'язно надіслані видавництвом "Ранок" спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше цікавого знайдете у блозі видавництва на нашому сайті:
Дуже Вам дякую! Корисна стаття!!!