На відео: головні події 30 років незалежної України.
24 СЕРПНЯ НАША КРАЇНА ВІДЗНАЧАЄ ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ
24 серпня 1991 року Верховна Рада України прийняла історичний документ виняткового значення для долі українського народу – Акт проголошення незалежності України. У цьому документі говорилося: "Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла було над Україною у зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної української держави – України. Територія України є неподільною і недоторканною. Віднині на території України мають чинність винятково Конституція і закони України. Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення". За цей Акт проголосувала абсолютна більшість депутатів Верховної Ради. УРСР перестала існувати. На карті, світу постала нова самостійна держава – Україна, яку потім визнали усі країни світу.
Наша славна Україна,
щастя і наш рай!
Чи на світі є країна
Ще миліша за наш край?
І в щасливі, й злі години
Ми для неї живемо,
На Вкраїні й для Вкраїни
Будем жити й помремо...
(Володимир Самійленко)
Зверніть увагу на слова: Україна, рай, країна, край, Вкраїна. Ви не можете не відчути, що це — слова-родичі. То як же виникла назва Україна, хто й коли вперше назвав її цим ім'ям?
Очевидно, слово «україна» існувало в нашій мові ще з незапам'ятних часів, але як загальна назва краю, землі, території. Перша ж точно датована писемна згадка належить до 1187 року. В «Київському літописі» з приводу смерті князя переяславського Володимира Глібовича записано: «За ним Україна багато потужила».
Вчені вважають, що назва Україна означає країна, край, уділина (від краяти), тобто територія, яка відділяє мене (народ, плем'я, рід) від інших і є наділеною (украєною) мені як батьківщина. В народі й сьогодні, коли щось відрізують як частинку від чогось, то кажуть: «відкраяти». Наприклад, хліб покраяти (нарізати).
Відомо, що в давні часи територія східнослов'янських племен умовно ділилася на окремі землі, що називалися країнами, українами. Після розпаду Київської Русі на окремі незалежні князівства слово «україна» набуло нового значення — «князівство».
А тепер, прочитайте ще такі віршовані рядки:
|
Дай Боже, щоб настала переміна! (Анатолій Бортняк) |
|
Україна — «окраїна глуха»? Дивно, чи не так? Але довгий час існувала теорія про походження слова «Україна» від «окраїна». Ця теорія хибна, вона не знайшла належного наукового підтвердження. Насправді, Україна — це край, земля, країна, де жили наші предки, батьки,— наша Батьківщина. Не забувайте слова поета:
|
Можна все на світі вибирати, сину, (Василь Симоненко)
* * *
У мене є одне кохання, (Володимир Самійленко)
* * * (Микола Чернявський)
* * *
Слова палкі, мелодія врочиста... (Наталка Поклад) |
|
Ви, звичайно, чули мелодію Державного Гімну України. Вона звучить щоденно о 6-й годині ранку та о 24-й годині вночі по українському радіо. Гімном Україна розпочинає й закінчує кожен свій день. Чому?
Бо гімн — це урочиста патріотична пісня, яка уславлює Україну, є символом її державності й національної єдності. Назва гімн прийшла до нас із грецької мови. Так у Стародавній Греції називали врочисту, похвальну пісню на честь богів і героїв. У музиці гімном називають музичний твір урочистого характеру. Зараз існує безліч гімнів: державних, військових, партійних, релігійних, на честь подій і героїв.
Державним гімном нашої Батьківщини є музична редакція пісні «Ще не вмерла Україна». Слова написав у 1862 р. поет, етнограф Павло Чубинський.
На відео: звучить Державний Гімн України.
|
ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ (Слова: Павла Чубинського
Ще не вмерла України ні слава, ні воля. Душу й тіло ми положим за нашу свободу, Станем, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону, Душу й тіло ми положим за нашу свободу, А завзяття, праця щира свого ще докаже, Душу й тіло ми положим за нашу свободу, |
|
Музику до вірша створив композитор Михайло Вербицький. Вперше з нотами пісня-гімн була надрукована 1885 року. Проте її виконання й поширення довгий час заборонялось і переслідувалось. І тільки в незалежній Україні музична редакція пісні «Ще не вмерла Україна» стала державним гімном.
За матеріалами: "12 місяців", настільна книга-календар, 1999 рік.
Читайте також на нашому сайті цікаві статті з розділу
Наша країна – Україна. Гімн, державні символи, рідна мова, історія, культура
https://www.youtube.com/watch?v=gpPk_wxU068