24 серпня - День Незалежності України


24 СЕРПНЯ НАША КРАЇНА ВІДЗНАЧАЄ СВІЙ ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

 

24 серпня 1991 року Верховна Рада України прийняла історичний документ виняткового значення для долі українського народу - Акт проголошення незалежності України. У цьому документі говорилося: "Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла було над Україною у зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної української держави - України. Територія України є неподільною і недоторканною. Віднині на території України мають чинність винятково Конституція і закони України. Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення". За цей Акт проголосувала абсолютна більшість депутатів Верховної Ради. УРСР перестала існувати. На карті, світу постала нова самостійна держава - Україна, яку потім визнали всі країни світу.

 

24 серпня - День Незалежності УкраїниНаша славна Україна,
 щастя і наш рай!
Чи на світі є країна
Ще миліша за наш край?
І в щасливі, й злі години
Ми для неї живемо,
На Вкраїні й для Вкраїни
Будем жити й помремо...

(Володимир Самійленко)

 

Зверніть увагу на слова: Україна, рай, країна, край, Вкраїна. Ви не можете не відчути, що це — слова-родичі. То як же виникла назва Україна, хто й коли вперше назвав її цим ім'ям?
Очевидно, слово «україна» існувало в нашій мові ще з незапам'ятних часів, але як загальна назва краю, землі, території. Перша ж точно датована писемна згадка належить до 1187 року. В «Київському літописі» з приводу смерті князя переяславського Володимира Глібовича записано: «За ним Україна багато потужила».
Вчені вважають, що назва Україна означає країна, край, уділина (від краяти), тобто територія, яка відділяє мене (народ, плем'я, рід) від інших і є наділеною (украєною) мені як батьківщина. В народі й сьогодні, коли щось відрізують як частинку від чогось, то кажуть: «відкраяти». Наприклад, хліб покраяти (нарізати).
Відомо, що в давні часи територія східнослов'янських племен умовно ділилася на окремі землі, що називалися країнами, українами. Після розпаду Київської Русі на окремі незалежні князівства слово «україна» набуло нового значення — «князівство».
А тепер, прочитайте ще такі віршовані рядки:

 

 

Дай Боже, щоб настала переміна!
У цьому ж — ні найменшого гріха,
На Україні буде Україна,
А не чиясь окраїна глуха.

(Анатолій Бортняк)

 

 

Україна — «окраїна глуха»? Дивно, чи не так? Але довгий час існувала теорія про походження слова «Україна» від «окраїна». Ця теорія хибна, вона не знайшла належного наукового підтвердження. Насправді, Україна — це край, земля, країна, де жили наші предки, батьки,— наша Батьківщина. Не забувайте слова поета:

 

 

Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.

(Василь Симоненко)

 

* * *

 

У мене є одне кохання,
Котре не зраджу я вовік:
Росло воно не день, не рік,
А і зо мною виростало
І квіткою рясною стало...
Не одцвіте моє кохання,
А буде в серці до сконання.

(Володимир Самійленко)

 

* * *

 
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.

(Микола Чернявський)

 

* * *

 

Павло Чубинський

ЩЕ НЕ ВМЕРЛА УКРАЇНА

(гімн України)

Ще не вмерла Україна,
І слава, і воля,
Ще нам, браття-українці,
Усміхнеться доля.

Згинуть наші воріженьки,
Як роса на сонці,
Запануєм і ми, браття,
У своїй сторонці.

Душу й тіло ми положим
За нашу свободу
І покажем, що ми, браття,
Козацького роду.

 

* * *

 

Наталка Поклад

ГІМН

Слова палкі, мелодія врочиста...
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста —
це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна,
хай чують друзі й вороги,
що Україна вічна, незнищенна,
від неї ясне світло навкруги.

 

 

Ви, звичайно, чули мелодію Державного Гімну України. Вона звучить щоденно о 6-й годині ранку та о 24-й годині вночі по українському радіо. Гімном Україна розпочинає й закінчує кожен свій день. Чому?
Бо гімн — це урочиста патріотична пісня, яка уславлює Україну, є символом її державності й національної єдності. Назва гімн прийшла до нас із грецької мови. Так у Стародавній Греції називали врочисту, похвальну пісню на честь богів і героїв. У музиці гімном називають музичний твір урочистого характеру. Зараз існує безліч гімнів: державних, військових, партійних, релігійних, на честь подій і героїв.
Державним гімном нашої Батьківщини є музична редакція пісні «Ще не вмерла Україна». Слова написав у 1862 р. поет, етнограф Павло Чубинський.

 


Музику до вірша створив композитор Михайло Вербицький. Вперше з нотами пісня-гімн була надрукована 1885 року. Проте її виконання й поширення довгий час заборонялось і переслідувалось. І тільки в незалежній Україні музична редакція пісні «Ще не вмерла Україна» стала державним гімном.

За матеріалами: "12 місяців", настільна книга-календар, 1999 рік.

 

 

Читайте також на нашому сайті цікаві статті з розділу

 Наша країна - Україна. Гімн, державні символи, рідна мова, історія, культура

Наша країна Україна., Україна єдина країна, державні символи, державний гімн
У розділі розповідаємо про гімн України, про державні символи нашої країни, про їх історію та людей, що причетні до їх створення. Ще пропонуємо цікаві статті про рідну українську мову та вислови про мову відомих людей. Розглянемо також де-які сторінки української історії, культури та туризму.

Останні коментарі до сторінки
«24 серпня - День Незалежності України»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми