Ю. Ігорків (Юрій Шкрумеляк)
ОПОВІДАННЯ ПРО ПИСАНКИ
(Давнє повір'я)
Завантажити текст твору (txt.zip)
Каже мати:
— Мій Семенку, десять яєчок візьми та продай їх десь у місті й шапочку собі купи. Бо хоч кожний теє знає, що ти бідний сирота, бо умер наш рідний батько, а я бідна удова,— але свята ось надходять, треба до святині йти, тож не будь простоволосий, бо не люблять сироти. Та вважай, іди уважно, з рук хустинки не пускай, бо ж я гірко працювала і щадила тобі, знай.
Взяв хлопчина вузлик в руку, до Єрусалиму йде і радіє і співає - шапочка нова буде! Так дійшов до брами міста, а тут — що за новина?
Йде піхота, йде кіннота і юрба йде голосна...
А між ними ввесь у поті, ввесь у чорних порохах, хтось іде, ступає важко, хрест несе він на плечах...
Глянув хлопець і злякався — чує в серці гострий біль... Став і плаче...
Аж тут жовнір*:
— Геть з дороги! Геть звідціль!
Але поки відступився, жовнір враз коня нагнав. Семенко у рів скотився, вузлик на дорогу впав. Як страшний похід скінчився, взяв він вузлик, плачучи, й завернув, сумний, додому. Йде і плаче, ідучи:
— Яєчка усі побиті, бідна ж моя голова! Все пропало, і пропала шапочка моя нова.
І прийшов з плачем додому, мамі жаль цей розповів та й говорить:
— Але, мамо! ТОЙ ще більший жаль терпів...
— Що ж робити,— каже мати,— вже так видно Бог судив, щоб і в те велике свято ти без шапочки ходив. А подай-но сюди вузлик, сиротятко ти моє, я ті яєчка ще всмажу, хай вечеря хоч буде...
Взяла вузлик, розв'язала...
— Мій Семенку! Подивись! Тут же яєчка ціленькі! Ще й малюнками вдяглись!.. Оглядають і радіють син і мати, сирітки: замість яєчок побитих мають — пишні писанки. Добре в місті їх продали й накупили всячини: була шапка, була й свитка і новенькі ходачки. І славили Творця-Бога, що їм чудо учинив... Так Ісус, за щирі сльози, Семенка благословив.
* Жовнір - солдат, вояк
За матеріалами: "Писанка. Нашим дітям на чужині великодній подарунок." Кооперативне видавництво «Заграва». Гайденав, 1946 р., стор. 8 - 9.
Дивіться також на "Малій Сторінці":
Притча — невелике усне оповідання повчального характеру про якусь життєву пригоду. Вона утверджує перемогу добра, cправедливості. Притчі - це історії, які передаються від серця до серця, відкривають людям почуте, побачене, але найголовніше - душу. Вікова мудрість, що закладена в притчах, перетворює їх на своєрідну книгу життя, яка допомагає нам зрозуміти себе та наше майбутнє.