Пантелеймон Куліш, роман "Чорна рада" (читати, завантажити, слухати)


 

На відео: Пантелеймон Куліш. "Чорна рада" (аудіокнига).

 

«...Особливе спасибі тобі за «Чорну рад у». Я вже її двічі прочитав, прочитав і третій раз і все-таки не скажу більш нічого як спасибі...» Отак схвально зустрів вихід у світ першого українського історичного роману Тарас Шевченко. У хроніці 1663 року розповідається про претендентів на гетьманську булаву по смерті Богдана Хмельницького. Кошовий отаман Іван Брюховецький та переяславський полковник Яким Сомко менше дбають про долю України, а більше думають про свої власні інтереси... Динамічний сюжет, наповненість достовірними деталями, яскраві образи роблять твір захоплюючим і пізнавальним. 

 

 

Пантелеймон Куліш

    ЧОРНА РАДА

    Хроніка 1663 року

    Роман
    
    IУкраїнськка література, Пантелеймон Куліш, роман Чорна радаПо весні 1663 року двоє подорожніх, верхи на добрих конях, ізближались до Києва з Білогородського шляху. Один був молодий собі козак, збройний, як до війни; другий, по одежі і по сивій бороді, сказать би, піп, а по шаблюці під рясою, по пістолях за поясом і по довгих шрамах на виду — старий козарлюга. Коні в їх потомлені, одежа й тороки позапилювані: зараз було знати, що їдуть не зблизька.
     Не доїздячи верстов зо дві чи зо три до Києва, взяли вони у ліву руку, да й побрались гаєм, по кривій доріжці. І хто тільки бачив, як вони з поля повернули в гай, усяке зараз домислялось, куди вони простують. Крива доріжка вела до Череваневого хутора, Хмарища. А Черевань був тяжко грошовитий, да й веселий пан із козацтва, що збагатилось за десятилітню війну з ляхами. Річ тут про Богдана Хмельницького, як він років з десяток шарпав з козаками шляхетних ляхів і недоляшків. От тоді-то й Черевань доскочив собі незчисленного скарбу та після війни й сів хутором коло Києва...
   

Читати роман Пантелеймона Куліша "Чорна рада" у текстовому форматі

Завантажити повний текст роману Пантелеймона Куліша "Чорна рада" (doc.zip.)

 

За матеріалами:  Куліш П.О. Твори: У 2 томах. Київ, видавництво "Дніпро", 1990. Том 2: Чорна рада: Хроніка 1663 року; Оповідання; Драматичні твори; Статті та рецензії.

 

 

Більше творів Пантелеймона Куліша на нашому сайті:

українська література, Пантелеймон Куліш, поет і прозаїк, історик, етнограф, перекладач, мовознавець, публіцист та культурно-освітній діяч
Іван Франко називав Куліша «перворядною зіркою» в українському письменстві, «одним із корифеїв нашої літератури». Пантелеймон Олександрович Куліш (псевдоніми — Панько Казюка, Павло Ратай, Хуторянин та ін.) устиг проявити себе мало не в усіх сферах письменницької та гуманітарно-наукової діяльності. Про нього можна говорити як про поета і прозаїка, історика й етнографа, перекладача й мовознавця, публіциста й культурно-освітнього діяча. Творчу роботу Куліш поєднував із державною службою та громадською діяльністю. До того ж саме він розробив упроваджену н наступний період в Україні систему сучасного алфавіту і правопису, так звану кулішівку (на західних землях трансформовану в желехівку).

Останні коментарі до сторінки
«Пантелеймон Куліш, роман "Чорна рада" (читати, завантажити, слухати)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми